Województwo mazowieckie

Zielone miasto
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2017
ilustracja

Zieleń jest niezbędnym elementem współczesnego miasta, któremu w coraz większym stopniu zagraża zanieczyszczenie powietrza i wody. Roślinność ożywia miasto, w przeciwieństwie do martwych budynków, asfaltu i szkła. Wpływa także bezpośrednio na życie mieszkańców, rozwija w nich poczucie piękna i estetyki, korzystnie działa na system nerwowy i samopoczucie.

Ponad 50% powierzchni zieleni – a w niektórych miastach nawet do 90%  – zajmują trawniki. Pełnią one w środowisku miejskim wielorakie funkcje, między innymi estetyczną, użytkową i higieniczno-sanitarną.

Trawniki są bardzo ważnym elementem dekoracyjnym, stanowią tło dla architektury, zwłaszcza zabytkowej, dla osiedli mieszkaniowych, jak również dla innych elementów zieleni. Pełnią bardzo praktyczne funkcje, są wykorzystywane na potrzeby różnych obiektów sportowych, takich jak boiska do piłki nożnej oraz hokeja na trawie czy też pola golfowe.

Najważniejszą funkcją terenów zielonych jest funkcja higieniczno-sanitarna, obejmująca pozytywny wpływ na mikroklimat miast. Trawniki zwiększają wilgotność powietrza  wskutek intensywnego parowania roślin. Stwierdzono, że roślinność z powierzchni 1 metra kwadratowego trawnika w okresie lata wyparowuje od 100 do 200 gramów wody w ciągu 1 godziny. Powoduje to obniżenie temperatury powietrza w upalne dni o 5–7 stopni Celsjusza. Tereny pokryte roślinnością trawiastą chronią glebę przed silnym nagrzaniem w dzień i nadmiernym ochłodzeniem w nocy, a jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia wahań dobowej temperatury powietrza.

Trawniki hamują też prędkość wiatrów, co uniemożliwia przenoszenie się pyłów z miejsca na miejsce, zapobiegając powstawaniu tzw. burz pyłowych.

Ważną funkcją terenów zielonych jest także wyciszanie hałasu, niebezpiecznego dla zdrowia. Trawniki tworzą swoisty gruby dywan, który pozwala znaczni obniżyć poziom nieprzyjaznego dla ludzi hałasu o kilka do kilkunastu decybeli. Dlatego tak ważne dla zdrowia i samopoczucia jest sadzenie trawników wzdłuż ulic.

Bardzo istotna jest zdolność roślinności trawiastej do samooczyszczania się. Zanieczyszczenia organiczne są szybko rozkładane przez mikroflorę glebową, a nieorganiczne zostają przerośnięte przez trawy i stają się niewidoczne. Z tych właśnie względów darń trawiasta, która samoczynnie się oczyszcza, jest optymalnym miejscem dla terenów rekreacyjnych. Wiąże się z tym również zdolność do oczyszczania powietrza atmosferycznego z pyłów. Para wodna, która unosi się nad trawnikami, kondensuje się na pyłach, a tym samym znacznie przyśpiesza ich opadanie. W konsekwencji powietrze znajdujące się nad obszarami trawiastymi jest mniej zapylone, a dzięki temu zdrowsze. Przyczynia się do tego również wychwytywanie przez trawy szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia metali ciężkich pochodzących z ruchu komunikacyjnego oraz ich właściwości dezodorujące. Rośliny tworzące darń wydzielają bowiem substancje (fitoncydy), które mogą działać bakteriobójczo na liczne mikroorganizmy chorobotwórcze, a poza tym pochłaniają wszelkiego rodzaju niemiłe wonie, jak również przyczyniają się do wzbogacenia powietrza w jony ujemne, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.
Znaczenie terenów zielonych jest coraz bardziej doceniane przez współczesną medycynę  jako jeden z ważnych czynników terapeutycznych. Okazuje się bowiem, że mogą one łagodzić stresy, poprawiać samopoczucie, leczyć znerwicowanie, a w konsekwencji przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia ogólnego człowieka.

Warszawa jest miastem, które wyróżnia się pod względem wielkości powierzchni porośniętych zielenią. Tereny te zajmują około 20 000 hektarów, dlatego też stolica nazywana jest zielonym miastem, przyjaznym dla ludzi.

Aleksandra Dębska 23-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text