Województwo mazowieckie

Zakochaj się w Dolinie Liwca
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

Już za miesiąc wakacje. Mazowsze kryje wiele pięknych turystycznych pereł. Niecałe 90 kilometrów na wschód od Warszawy znajdziemy wszystko, czego potrzeba do letniego relaksu. Cisza, spokój, piękna okolica, odpoczynek.

Dolina Liwca jest bez wątpienia jednym z najciekawszych i najbardziej malowniczych elementów krajobrazu miasta Węgrowa i powiatu węgrowskiego. Wchodzi w obszary programu Natura 2000 - "Dolina Liwca" i "Ostoja Nadliwiecka" oraz Węgrowsko-Siedlecki Obszar Chronionego Krajobrazu. Sercem Doliny Liwca jest Węgrów. Miejsce to fascynuje bogatą historią sięgającą średniowiecza. Tutaj współczesność przeplata się z wielowiekową kulturą i tradycją, tworzoną przez pokolenia żyjących tu niegdyś obok siebie Polaków, Żydów, Szkotów i Rusinów. Spacer szlakiem wielokulturowym, wytyczonym w mieście, sprawia wrażenie podróży w czasie przez 500-letnią historię miasta.

Dolina Liwca to także kraina legend związanych z Mistrzem Janem Twardowskim. Czarodziej przebywał tu z królem Zygmuntem Augustem w czasie podróży do Knyszyna. Miał podobno, przy pomocy magicznego lustra, wywołać ducha ukochanej żony króla. Igranie z diabelskimi mocami skończyło się tragicznie, król niedługo po tym wydarzeniu zmarł, a Twardowski zaginął. Pamiątką tego wydarzenia jest zwierciadło znajdujące się w węgrowskiej Bazylice Mniejszej. Kraina Mistrza to idealne miejsce dla dzieci, dla których został wytyczony szlak łączący ze sobą magiczne place zabaw.

Pobyt w tej przepięknej krainie to okazja do przeżycia niesamowitej przygody.  Malownicze krajobrazy zachęcają do pieszych, rowerowych i samochodowych wycieczek, a urokliwa rzeka Liwiec zaprasza na spływ kajakowy. Plaża i strzeżone kąpielisko to doskonałe miejsce na wakacje, dlatego Zalew nad Liwcem jest odwiedzany przez tłumy turystów. Na aktywnych wczasowiczów czeka między innymi wypożyczalnia rowerów, sprzętu wodnego i sportowego oraz szlak rowerowy Natura. Biegnie on wzdłuż Doliny Liwca wprost do tajemniczego Zamku w Liwie.

Dolina Liwca jest częścią projektu „Poprawa wykorzystania walorów naturalnych i kulturowych Węgrowa  dla rozwoju turystyki i rekreacji” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 -2013.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 26-5-2015

www.wegrowliwiec.pl

www.wegrow.com.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text