Województwo mazowieckie

ZIT: szkolenia dla przedsiębiorców
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 lipiec 2015-31 sierpień 2016
ilustracja

Metropolia warszawska zaczęła na dobre współpracę. W organizowanych w stolicy szkoleniach mogą wziąć udział przedsiębiorcy z terenu całego tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli z gmin, które wspólnie tworzą Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. ZIT to już nie abstrakcyjny twór. Współpraca się rozkręca. Zwłaszcza, że samorząd Warszawy, reprezentując całą metropolię, podpisał ostatnio z zarządem województwa porozumienie dające ZIT-owi nowe funkcje przy rozdzielaniu środków unijnych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to jedna z nowości nowego Regionalnego Programu Operacyjnego (2014-2020). Mają w nim brać udział miasta wojewódzkie wraz z sąsiednimi gminami, z którymi tworzą razem funkcjonalny, powiązany ze sobą zadaniowo obszar. Ten nowy mechanizm zmienia podejście do pomysłów na rozwój okolicy. W RPO WM 2014-2020 na inwestycje zaplanowane w ramach ZIT przeznaczonych jest 165,8 mln euro, czyli ok. 700 mln zł. Ma to m.in. usprawnić komunikację, polepszyć warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. W ramach tych środków rodzice dzieci do lat trzech będą mogli liczyć na zapewnienie opieki nad ich pociechami, co pozwoli kontynuować rodzicom pracę i rozwój zawodowy.

Przedsiębiorcy – to wasz czas

Pierwsze działania już się rozpoczęły. Ruszyły bezpłatne szkolenia, dzięki którym ma się rozwijać przedsiębiorczość nie tylko w stolicy, ale też wokół Warszawy. Mogą w nich wziąć udział przedsiębiorcy z całego terenu tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – zwłaszcza osoby, które są zainteresowane założeniem własnej działalności gospodarczej.

Organizatorem szkoleń jest Centrum Przedsiębiorczości Smolna w Warszawie i to właśnie tam będą odbywać się zajęcia (ul. Smolna 4/Kruczkowskiego 5, Park Beyera). W najbliższy czwartek (23 lipca) w godzinach 9.00-13.00 odbędzie się spotkanie „Jak zacząć… środki na własny start” przygotowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, Urząd Pracy, Bank Gospodarstwa Krajowego, KIG i Centrum Przedsiębiorczości Smolna.

Kolejne szkolenie – „Podatek od towarów i usług (VAT)” odbędzie się 29 lipca w godzinach 10.00-12.00. To dobra okazja do rozwiania wielu wątpliwości, jakie w kwestiach podatkowych pojawiają się podczas prowadzenia przedsiębiorstwa. Zwłaszcza że szkolenie przygotowane zostanie przez instytucję zajmującą się na co dzień podatkami – Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście.

W tym samym dniu w godzinach 12.00-15.00 będzie można zgłębić swoją wiedzę na temat zasad rozliczania składek należnych na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. To również doskonały czas na zapoznanie się z formami pomocy udzielanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku trudności w opłacaniu składek. Szkolenie przygotowane zostanie przez I Oddział ZUS w Warszawie

Aby wziąć udział w bezpłatnych zajęciach, należy zgłosić się na wybrane szkolenie, wysyłając e-mail na adres: centrum.przedsiebiorczosci@um.warszawa.pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.firma.um.warszawa.pl.

Wielkie inwestycje ZIT coraz bliżej

Mazowiecki ZIT to 40 powiązanych funkcjonalnie gmin: m.st. Warszawa, Błonie, Brwinów, Czosnów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Jaktorów, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Leszno, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radzymin, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.

Zawarte porozumienie ma klarowny cel – stworzyć projekty, które będą rozwiązaniem wspólnych problemów, wyjściem poza obszar swojej gminy i kompleksowym myśleniem o większej całości. – Najważniejsze jest to, że myślimy w kategoriach całej metropolii warszawskiej – mówił podczas podpisania porozumienia dyrektor ds. funduszy europejskich w warszawskim Ratuszu – Maciej Fijałkowski.

Samorządy wchodzące w skład porozumienia opracowały wspólnie projekt Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020+. Potrzebny był jeden głos w sprawie całego obszaru, ponieważ tylko rzetelnie przeprowadzona analiza potrzeb tych gmin i diagnoza problemów, jakie są do rozwiązania, pozwolą efektywnie wykorzystać wydzielone z RPO pieniądze.

W połowie lipca zarząd województwa mazowieckiego (który jest tzw. Instytucją Zarządzającą RPO WM)przekazał miastu stołecznemu Warszawie jako reprezentantowi ZIT-u część zadań związanych z wdrażaniem tego nowego mechanizmu. Porozumienie podpisali Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Do tej pory instytucją pośredniczącą była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych lub Wojewódzki Urząd Pracy, a w tej chwili część zadań przejmuje ZIT – wyjaśniał członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk.

Od tej chwili przedstawiciele ZIT mogą czynnie współpracować przy tworzeniu szczegółowych kryteriów do konkursów ogłaszanych w ramach RPO WM 2014-2020, a dotyczących ZIT-u. Mają też możliwość brania udziału w wyborze ekspertów do oceny wniosków. Trzeba jednak pamiętać, że nie wpływa to na fakt, iż Warszawa nadal zachowuje rolę beneficjenta pieniędzy z UE.

Więcej informacji na stronie: http://omw.um.warszawa.pl.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 20-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text