Województwo mazowieckie

XV Dożynki Gminno-Parafialne w Baranowie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14 wrzesień 2014
ilustracja

W niedzielę 14 września 2014 roku w Baranowie odbyły się XV Dożynki Gminno-Parafialne. Uroczystości związane z obchodami święta plonów rozpoczęły się tuż przed godziną 11.00 gdy na placu zlokalizowanym przed kościołem parafialnym św. Bartłomieja w Baranowie zebrały się delegacje sołectw wraz ze starostami dożynkowymi – Zbigniewem i Agnieszką Gasek oraz licznie zgromadzonymi uczestnikami dożynek. Następnie odprawiona została msza święta przez ks. Kanonika Waldemara Heromińskiego oraz ks. Grzegorza Suchtę w trakcie, której poświęcone zostały dary złożone przed ołtarzem, wykonane z tegorocznych zbiorów a także wieniec przygotowany przez gospodarza dożynek. Uroczystego charakteru eucharystii dodała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonej.  Z chwilą odprawienia ostatniej części mszy świętej zebrany korowód składający się z orkiestry dętej, poczty sztandarowej, zaproszonych gości, organizatorów dożynek, delegacji sołectw oraz mieszkańców gminy przemaszerował na teren gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.


Punktem inauguracyjnym obchodów święta plonów w amfiteatrze GOKSiR był koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonej, dyrygowanej przez Kapelmistrza Piotra Niskiego.  Zakończenie występu Orkiestry Dętej zostało skwitowane brawami. Kilka chwil później na scenie pojawił się Henryk Toryfert – Wójt Gminy Baranowo, który przywitał wszystkich przybyłych oraz podziękował wszystkim zaangażowanym za organizację tak wspaniałych dożynek. Tuż po zakończeniu przemowy odbył się obrzęd dożynkowy wykonany przez Klub Seniora „Pogodny Zmierzch” oraz uczniów Zespołu Szkół gminnych w Baranowie. W trakcie wykonywania elementów obrzędowych podzielony został chleb dożynkowy. Po zakończonej tradycyjnej części obchodów święta plonów na scenie pojawili się najmłodsi wykonawcy, czyli przedszkolaki, prezentujące swój talent taneczny.

Kolejnym bardzo ważnym punktem, który wzbudził wiele emocji był IV Turniej Sołectw Baranowo 2014. Do rywalizacji stanęło sołectwo Brodowe Łąki Orzoł oraz Rycica. Z wynikiem 19 punktów wygrało sołectwo Orzoł, drugie miejsce i 16 punktów uzyskało sołectwo Rycica a ostatnie miejsce Brodowe Łąki, które w trakcie rywalizacji zgarnęło 15 punktów.  Drużyny te z rąk Henryka Toryferta – Wójta Gminy Baranowo oraz Jerzego Symołona – Przewodniczącego Rady gminy Baranowo otrzymały w nagrodę kosy spalinowe, które ufundowane zostały przez  Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w ramach programu PROW współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą z zakresu PROW, KSOW i Funduszu Sołeckiego a także sprawnością fizyczną w zorganizowanych konkurencjach sportowych m.in. był to: bieg z kapustą oraz bieg w worku.

Po zakończonym turnieju sołectw ponownie na scenie pojawiła się część artystyczna, w której wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Zaprezentowane zostało także przedstawienie Teatru ze Skomielnej Białej. Swoim występem zachwyciła młodzież z Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej  na Orawie oraz Kapela „Paka” z Grajewa. W taneczny rytm licznie zebraną publiczność wprowadził Zespół Cygański „Hitano”. Jednak największą popularnością a co za tym idzie najbardziej rozbawił publiczność występ gwiazdy wieczoru zespołu disco - polo MIG. Publiczność chętnie bawiła się do piosenek takich jak: „Wymarzona”,  „Miód Malina”, „Nie ma mocnych na Mariolę” oraz „Tak byś chciała mała”. Rozbawiona publiczność mogła kontynuować zabawę wraz z imprezą pod gwiazdami.


Podczas XV Dożynek Gminno-Parafialnych w Baranowie wręczone zostały nagrody laureatom konkursów na najładniejszy ogród a także dyplomy dla wybitnych przedsiębiorców. Natomiast najważniejszym przyznanym wyróżnieniem był Medal Pamiątkowy „PRO MASOVIA”. Na takie odznaczenie przyznane przez Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego zasłużyła gmina Baranowo.


Organizatorzy poza występami scenicznymi przygotowali dla przybyłych widzów liczne stoiska gastronomiczne, handlowe oraz informacyjno – promocyjne instytucji ściśle związanych z rolnictwem: ODR, ARiMR, KRUS. Natomiast dla najmłodszych przygotowano dmuchane zjeżdżalnie oraz kule pływające po wodzie.


Piękna pogoda sprawiła, iż na XV Dożynkach Gminno-Parafialnych w Baranowie zgromadziło się wielu widzów, którzy dobrze bawili się podczas występów artystycznych, a także chętni korzystali z pozostałych przygotowanych atrakcji.


Artykuł opracowany na podstawie informacji ze strony:
www.baranowo.pl


„Koniec informacji”
 

Dorota Rogozińska 10-10-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text