Województwo mazowieckie

Wypalanie traw – szkodzi, niszczy i zabija!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12 marzec-30 wrzesień 2015
ilustracja

Coraz więcej mówi się o szkodliwym i niebezpiecznym wypalaniu traw. Komunikaty urzędowe i prasowe co roku przypominają – nie wypalaj! Nadal jednak straż pożarna musi w wielu wypadkach interweniować, zwłaszcza teraz – na przełomie zimy i wiosny. Trzeba uświadomić sobie, że skutkiem wypalania traw nie jest tylko spalona trawa. Giną zwierzęta, ptaki, a nawet ludzie.

Chrońmy przyrodę

Najbardziej zagrożone są miejsca lęgowe na ziemi i krzewach. Ogień niszczy również miejsca bytowania większych zwierząt – saren czy dzików, ale i tych mniejszych jak jaszczurki, jeże. Jeśli ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, np. w wyniku wiatru, potrafi dotrzeć do okolicznych lasów. Spalony las może regenerować się kilkadziesiąt lat, a torfowiska – aż kilka tysięcy (ich ugaszenia należą do najtrudniejszych i mogą trwać nawet do kilku miesięcy).

Zagrożenie dla ludzi

Narażeni są nie tylko ci, którzy wypalają trawę, choć często to właśnie im w największym stopniu grozi zatrucie czy poparzenie. Pożar może być niebezpieczny dla kierowców samochodów i komunikacji publicznej, zwłaszcza, gdy wypalane są przydrożne rowy i tereny przy torach kolejowych. Zdarza się również, że ogień dociera również do gospodarstw, niszcząc dorobek całego życia.

Jałowa ziemia

Ogień zaburza naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, m.in. gnicie roślin, które użyźniają glebę. Rolnicy, których łąki albo pola zostały zniszczone przez pożar, nie mogą liczyć na duże plony. Gleba zmienia swoją strukturę i naturalne właściwości pod wpływem temperatury i przesuszenia.

Szczegółowych informacji można szukać na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (STOP! wypalaniu traw na Mazowszu).

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 12-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text