Województwo mazowieckie

Wszystkie Mazurki Świata grają obecnie w Warszawie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 23-30 kwiecień 2015
ilustracja

Od wtorku do niedzieli (w dniach 21-26 kwietnia) w stolicy trwa festiwal „Wszystkie Mazurki Świata – uczniowie i mistrzowie”, którego celem jest pokazanie wartości, jakie niesie ze sobą muzyka wiejska.  Jest to ostatni moment, by uczyć się jej od prawdziwych mistrzów, bo niedługo ich zabraknie.

   Przez lata ich twórczość była traktowana jak przeżytek, coś, co w dzisiejszych czasach nie ma już racji bytu. Ale jak się okazuje muzyka tradycyjna i tańce ludowe wracają do łask, a co ciekawe interesują się nimi coraz młodsi ludzie. I dobrze, ponieważ jest to nasze dziedzictwo kulturowe, które przekazywane z pokolenia na pokolenie, ma szansę na ocalenie od zapomnienia.

   Program trwającego obecnie festiwalu jest bogaty i zróżnicowany. Od wtorku do piątku chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez twórców ludowych. Oferta jest bardzo duża – od nauki gry na skrzypcach, bębnach, instrumentach dętych, poprzez naukę śpiewu pieśni kieleckich (osobno dla kobiet i mężczyzn), po tańce polskie. Większość warsztatów odbywa się na dwóch poziomach zaawansowania, więc zarówno osoby początkujące, jak i ci, bardziej obeznani w temacie twórczości ludowej, będą mogli zdobyć w ich trakcie nowe umiejętności. Na wszystkie warsztaty obowiązuje wstęp wolny, nie wymagają zapisów.

   Ponadto przewidziane są wystawa obrazów i rysunków Stanisława Baja oraz liczne koncerty, finalistów konkursu dla młodych wykonawców o nazwie Stara Tradycja, ale także mistrzów muzyki radomskiej, kurpiowskiej, łowickiej oraz tradycyjnej muzyki austriackiej. Wystąpią między innymi: Gęsty Kożuch Kurzu, Marcin Pospieszalski, Michał Żak, Piotr Gaca i wielu innych. Koncerty są płatne, bilety można nabywać godzinę przed każdym wydarzeniem lub w serwisie http://www.ebilet.pl. Ceny biletów nie przekraczają 25 zł, a dla studentów, dzieci, emerytów i rencistów przewidziane są zniżki.

   Ciekawą atrakcją będzie też targowisko instrumentów w warszawskiej Fortecy Kręglickich, gdzie swoje wyroby zaprezentuje 80 wystawców z całego kraju. Będą to instrumenty tradycyjne, historyczne, rekonstruowane, a także autorskie. Zobaczymy cymbały, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, nyckelharpy, ptaszki gliniane, kalimby, viole da gamba i  wiele innych, równie ciekawych.

   Również dla najmłodszych przewidziano atrakcje – Małe Mazurki, czyli warsztaty przygotowane z myślą o dzieciach. W programie gry i zabawy, tańce i muzyka z różnych regionów kraju. To dopiero w niedzielę.

   A już na najbliższą sobotę zaplanowano Noc Tańca, podczas której zgromadzeni będą bawić się do białego rana przy akompaniamencie muzyki ludowej w najlepszym wydaniu.

   Festiwal oraz inne wydarzenia organizowane przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata mają na celu przywrócenie muzyce ludowej miejsca w kulturze. Festiwal jest organizowany od 2010 roku i z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników.

   Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu (w tym godziny i miejsca poszczególnych wydarzeń) znajdują się na stronie http://festivalmazurki.pl.

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 23-4-2015

Źródło: http://festivalmazurki.pl.

zdjęcie: pixabay.com

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text