Województwo mazowieckie

W gminie Przytyk powstaje nowy zbiornik retencyjny
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12 marzec-31 lipiec 2015
ilustracja

35 hektarów powierzchni na terenie wsi Jagodno, Jabłonna, Słowików i Wrzos w gminie Przytyk zajmie powstający właśnie, drugi co do wielkości w regionie radomskim zalew wodny. Zakończył się właśnie pierwszy etap inwestycji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Główny cel budowy to poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w całej gminie. Koszt zadania to blisko 15 mln zł, środki pochodzą z PROW 2007-2013.

Powstający na rzece Wiązownicy, przy ujściu Radomki zalew wodny ma zabezpieczyć gminę przed powodziami. W poprzednich latach wysokie stany obu rzek wielokrotnie powodowały zagrożenie powodziowe dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Będzie też służył do nawodnień okolicznych użytków rolnych. W planach jest także wykorzystanie akwenu do celów turystycznych i wypoczynkowych.

Właśnie zakończył się pierwszy etap budowy zbiornika. W ciągu siedmiu miesięcy pogłębiono koryto rzeki Wiązownicy, wstępnie uformowano nieckę oraz wały zbiornika. Wybudowano także znaczną część zapory czołowej. Obecnie trwa pogłębianie zalewu w kierunku miejscowości Wrzos. Prace powinny zakończyć się  w połowie tego roku.

Zalew ma mieć 35 ha powierzchni, a po wypełnieniu wodą ok. 50 ha. Powstaje na terenie wsi: Jagodno, Jabłonna, Słowików, Wrzos, Stary Młyn, Domaniów i Potkana, pomiędzy jazem w miejscowości Wrzos, a mostem w Słowikowe. Koszt inwestycji to ok. 15 mln zł, a środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Inwestorem jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 12-3-2015

Więcej na www.przytyk.pl oraz www.mziuw.waw.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text