Województwo mazowieckie

W Przasnyszu jarmark po raz trzeci
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj-20 czerwiec 2015
ilustracja

Już 23 maja 2015 po raz kolejny mieszkańcy Przasnysza będą mieli możliwość cofnięcia się do czasów średniowiecznych jarmarków. Tego dnia będzie można spróbować dawnego jedzenia, poznać zawody, które niegdyś cieszyły się i uznaniem i popularnością oraz zobaczyć pokazy rękodzieła artystycznego.

   W tym roku Jarmark Staropolski zagości w Przasnyszu już po raz trzeci. Tego dnia będzie można przekonać się, jak  żyli ludzie przed kilkoma, a nawet kilkunastoma wiekami,  kiedy Przasnysz był jednym z największych miast na Mazowszu. Stało się tak za sprawą szlaków komunikacyjnych, które tu się krzyżowały oraz szybkiego rozwoju gospodarczego miasta. W tamtym okresie w Przasnyszu żyło i pracowało wielu rzemieślników o różnych kwalifikacjach i profesjach.

   Podobnie jak w latach poprzednich, tegoroczny Jarmark Staropolski będzie odbywał się w rynku. Rynek stanie się więc miejscem, w którym będzie można podpatrzeć pracę i stroje złotnika, szewca, kowala, bartnika, tkaczki, krawcowej, piwowara i wielu innych. Uczestnicy jarmarku będą mieli możliwość wykonania przedmiotów wytwarzanych przez konkretnego rzemieślnika. Ponadto zobaczyć można będzie kata i przydatne w jego pracy oprzyrządowanie – dyby i narzędzia tortur.

   Publiczność będzie mogła spróbować dawnego jedzenia, przygotowywanego zgodnie z dawnymi recepturami. Nie zabraknie również rycerskich pojedynków, pokazów dawnego uzbrojenia  i walk husytów. Tego dnia zaplanowane są także wydarzenia artystyczne m.in. inscenizacje taneczno-teatralne czy opowiadanie legend. Posłuchać będzie można również dawnej średniowiecznej muzyki wykonywanej na słowiańskich instrumentach pasterskich. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w przygotowanych dla nich zabawach, konkursach, grach planszowych i plenerowych. Nie zabraknie również  stoisk współczesnych artystów i producentów, u których będzie można zakupić rękodzieła artystyczne w postaci ceramiki, rzeźb, obrazów i innych produktów. Oprócz tego zakupić będzie można regionalne produkty spożywcze, czyli wędliny, sery i miody.

   Organizatorami tego wydarzenia jest miasto Przasnysz, lokalne instytucje publiczne, firmy i osoby prywatne.

Mariusz Szwejkowski

Mariusz Szwejkowski 20-5-2015

Źródła: tygodnikprzasnyski.com.pl, www.przasnysz.um.gov.pl

Zdj.1. Przasnyski rynek, na którym odbędzie się III Przasnyski Jarmark Staropolski (autor: Mariusz Szwejkowski).

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text