Województwo mazowieckie

Urząd podąża za duchem czasu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 31 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Wraz z nadejściem dnia 1 marca 2015 roku weszła w życie nowa ustawa o aktach stanu cywilnego. Przewiduje ona m.in. możliwość wzięcia przez pary ślubu poza budynkiem urzędu stanu cywilnego. Dotychczas takie sytuacje zdarzały się tylko w szczególnych przypadkach.

   Nowelizacja ustawy o katach stanu cywilnego wprowadza zapisy, które doprecyzowują możliwość wybrania miejsca i czasu planowanego ślubu. Przewiduje również możliwość odmowy jego udzielenia przez urzędnika, w przypadkach, gdy wybrana przez parę lokalizacja uznana zostanie za niebezpieczną, bądź niegodną.  Znane są przypadki miejsc ślubów „na życzenie”, udzielanych przykładowo podczas lotu balonem czy samolotem. Także w Ostrołęce zdarzały się takie nietypowe sytuacje. W minionym roku para zawarła  ślub na Placu Bema. Urzędnicy początkowo nie wyrażali zgody na taką lokalizację, jednak w końcu przystali na tą propozycję nowożeńców.

    W ciągu ostatnich dziesięciu lat ostrołęcki Urząd Stanu Cywilnego odnotował kilkadziesiąt przypadków udzielenia ślubu poza lokalem przy ul. Berka Joselewicza. Według dotychczasowych przepisów ślubu poza urzędem obligatoryjnie udzielano w przypadku zagrożenia zdrowia lub odbywania kary ograniczenia wolności zainteresowanych. Śluby wielokrotnie miały miejsce w ostrołęckim szpitalu i więzieniu.

    „W naszej gminie bywały też pojedyncze takie przypadki, np. gdy młodzi chcieli, by obecni byli wszyscy goście, a nasz lokal nie był w stanie pomieścić takiej ilości osób, złożenie przysięgi małżeńskiej odbyło się na sali bankietowej” – tłumaczy Krystyna Pawłowska, kierownik USC w Myszyńcu. 

   Nowe przepisy miały wejść w życie dużo wcześniej, już przed kilkoma laty. Ostatecznie ustawa została uchwalona 10 października 2014 roku. Jej powodem nie jest przychylenie się do, coraz to śmielszych pomysłów przyszłych małżonków, którzy chcąc, by ich ślub był wyjątkowy, szukają na niego oryginalnych pomysłów. Wyznacza raczej konkretnie okoliczności ślubu poza urzędem z art. 5 tej ustawy: „wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński”. Zgodnie z tym zapisem, jeśli miejsce nie będzie odpowiednie względem okoliczności, kierownik urzędu ma prawo wydać odmowę. Ślub w wybranym miejscu wiąże się z jego uzasadnieniem i opłatą w wysokości 1000 zł.

Jarosław Berk

Jarosław Berk 27-3-2015

http://www.infor.pl/prawo/malzenstwo/zawarcie-malzenstwa/701777,Slub-cywilny-w-plenerze-1-tys-zl.html

http://kurierostrolecki.pl/254145,OstrolekaPowiat-Slub-cywilny-poza-urzedem.html#axzz3VVvvhQ00

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text