Województwo mazowieckie

Szybko i bezpiecznie wyślij e-PIT
ikonka - drukuj drukuj
 • ikonka 3 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym, wyślij swój PIT przez internet. Z pewnością jest to najszybszy i zarazem najprostszy sposób, by rozliczyć podatek dochodowy. Poza tym nie obowiązują cię godziny pracy urzędu. Możesz to zrobić w każdej wolnej chwili. A to duży plus!

Składanie deklaracji podatkowych za pośrednictwem internetu staje się z roku na rok coraz popularniejsze. Po raz pierwszy PIT można było wysłać on-line w 2008 roku, jednak skorzystało z tej opcji jedynie 310 podatników. Z pewnością barierę stanowił wówczas wymóg elektronicznego podpisu kwalifikowanego, bowiem w następnym roku, gdy zniesiono ten przepis, na rozliczenie PIT-37 w sieci zdecydowało się już 84 tys. osób. W 2014 roku około 5 mln Polaków wybrało możliwość rozliczenia się z fiskusem za pomocą internetu. Urząd Skarbowy szacuje, iż w bieżącym roku wpłynie jeszcze więcej elektronicznych deklaracji podatkowych.

Co możemy rozliczyć on-line?

Bez wymogu kwalifikowanego podpisu elektronicznego drogą elektroniczną będzie można rozliczyć następujące zeznania podatkowe:

 • PIT-16A - czyli kartę podatkową;

 • PIT-19A - dla osób duchownych;

 • PIT-28 - tzw. ryczałt ewidencjonowany;

 • PIT-36 - czyli działalność gospodarczą;

 • PIT-36L - j.w. z uwzględnieniem podatku liniowego;

 • PIT-37 - skierowany do podatników zatrudnionych o umowę o pracę, umowę o dzieło lub zlecenie, a także do rencistów i emerytów;

 • PIT-38 - tj. dochody kapitałowe;

 • wniosek PIT-16 - czyli o zastosowanie rozliczenia w postaci karty podatkowej.

Jak rozliczyć PIT on-line?

Pomocny będzie rządowy program www.e-deklaracje.pl, na tej stronie znajdziemy interesujące nas formularze. Można skorzystać również ze strony internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl. Ponadto znajdziemy w sieci wiele darmowych programów rozliczających PIT-y, powiązanych z systemem Ministerstwa. Warto także dodać, iż możemy zdecydować się na interaktywne druki PIT 2014/2015. Internet oferuje wiele filmików instruktażowych, prezentujących krok po kroku wypełnianie e-deklaracji.

Rozliczanie PIT-ów w sieci jest proste, szybkie i co ważne, bezpieczne. Obecnie, ta ostatnia kwestia jest najwyższym priorytetem, internetowa transmisja danych jest odpowiednio szyfrowana, tak aby nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce.

Dzięki dostępnym w sieci programom do rozliczania PIT-ów mamy również możliwość skorzystania z wielu ułatwień, takich jak: kalkulatory podatkowe czy systemy korekty zeznania. Jednak warto pamiętać, iż nie wszystkie dostępne w sieci programy oferują wymienione możliwości, dlatego warto wcześniej rozeznać się w internetowych programach i wybrać ten optymalny dla nas.

Małymi krokami do celu

   Zanim przystąpimy do rozliczania podatku potrzebujemy PIT-11 od naszego pracodawcy, identyfikator podatkowy czyli numeru PESEL (dla zwykłych podatników) lub NIP (w przypadku działalności gospodarczej). Ponadto należy odszukać kwotę przychodu z poprzedniego roku rozliczeniowego (wystarczy zajrzeć do zeszłorocznego PIT-u). Zatem do dzieła!

 • Pobierz i zainstaluj program do wypełniania PIT-u (możesz skorzystać z bezpłatnego, rządowego systemu e-deklaracje).

 • Wypełnij właściwą dla siebie deklarację podatkową (program często sam wskazuje właściwe pola do wypełnienia).

 • Zatwierdź autentyczność swpich danych poprzez wpisanie kwoty przychodu wykazanej w deklaracji podatkowej w poprzednim roku.

 • Sprawdź, czy poprawnie wprowadziłeś dane, zanim wyślesz plik do urzędu skarbowego.

 • Bardzo istotne jest to, aby odebrać tzw. UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest niczym innym jak oficjalnym dokumentem potwierdzającym złożenie PIT-u do urzędu skarbowego. Otrzymujemy je po wysłaniu naszego zeznania podatkowego on-line w formie PDF.

Ozywiście należy pamiętać, iż na rozliczenie podatku dochodowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Wyjątkowo można to zrobić później, jednak tylko w przypadku, gdy 30 kwietnia przypada w dzień wolny od pracy. Wówczas ostatecznym terminem na złożenie PIT-u będzie następujący po wolnym pierwszy dzień roboczy. Jednak nie warto czekać z rozliczeniem do ostatniej chwili.

Oszczędźmy sobie czasu oraz nerwów i zróbmy to wcześniej. Bowiem regułą przekory jest to, iż im bardziej nam zależy na czasie oraz im większy odczuwamy stres, tym częściej popełniamy błędy i nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem (np. awaria systemu). A tego, szczególnie w kontakcie z fiskusem, nie chcemy.


Monika Cąpała-Sładek

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 22-2-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text