Województwo mazowieckie

Szczupła za wszelką cenę ?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1-30 czerwiec 2015
ilustracja

Problemy z zaburzeniem w odżywianiu w większym stopniu dotyczą kobiet. Prawie 90% z nich ma problemy w tym zakresie.  Wnajwiększym stopniu dotyczy to dziewcząt pomiędzy 13. a 19. rokiem życia. 

Wszystkie problemy z odżywianiem łączy z pewnością jedno: jedzenie.  Jadłowstręt psychiczny czy bulimia prowadzą do pustek w organizmie i zmian psychicznych. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje, że sami doprowadzamy do takich chorób? Jak leczyć te choroby? Jakie są ich objawy?

Jedzenie - od tego się zaczyna

Każdy zdrowy człowiek potrzebuje jedzenia. To ono jest energią dla naszego organizmu. Dzięki niemu mamy siłę. Jednym sprawia przyjemność, dla innych jest męczarnią, a jeszcze dla innych osób rekompensatą za wszystkie życiowe niepowodzenia.

Dla niektórych osób jedzenie staje się obsesją. Najważniejsza rzeczą w ciągu dnia. Na świecie jest wiele krajów, w których  panuje głód, bieda i ubóstwo. Jednak problem anoreksji czy bulimii, nie dotyczy tych miejsc. Zaburzenia w odżywianiu to problem krajów wysokorozwiniętych. To właśnie tam występuje największa presja społeczna, aby mieć smukłe kształty.

Z jednej strony moda na odchudzanie, z drugiej strony tysiące produktów spożywczych sklepach, nagminne reklamy z telewizji oraz radiu... Wiele osób ma trudności z zachowaniem umiaru w jedzeniu, więc zaczyna wprowadzać kontrolowaną dietę. Odstawia słodycze oraz produkty z białej mąki. Wzmocnienie kontroli kalorycznej często wspomagane jest aktywnością fizyczną.

Ograniczenie kaloryczności posiłków i sport do zdrowe zmiany, które często przekładają się w bezpośredni sposób na polepszenie zdrowia. Niekiedy jednak zmniejszenie kaloryczności posiłków może doprowadzić do unikania jedzenia w ogóle. 

Dlaczego chcemy być szczupłe ?

Szczupła kobieta w oczach  większości kojarzy się z sukcesem, kobiecością... Budzi podziw i pożądanie. O kobietach otyłych często myśli się wprost odwrotnie: zaniedbane, mało atrakcyjne, niekobiece, skazane na zamknięcie w domu, mało lubiane, wytykane palcami.  Wydaje się, że szczupłym żyje się lepiej: są podziwiani, zdobywają lepszą pracę, budzą szacunek... I w takim właśnie myśleniu tkwi pułapka...

Kilka słów oa zaburzeniach


Jadłowstręt psychiczny ( anoreksja ) – to zespół psychosomatyczny , który cechuje zmniejszająca się masa ciała, a także inne konsekwencje, powstałe w skutek celowego unikania jedzenia.

Choroba  może mieć podłoże genetyczne, może być konsekwencją wcześniejszych zaburzeń w odżywianiu występujących w rodzinie. Inne podłoże może mieć charakter neurobiologiczny. Jest ono spowodowane  w skutek zaburzeń powstałych w neuropeptydach i neuroprzekaźnikach. Najczęstszą jednak przyczyną jadłowstrętu są zaburzenia psychologiczne - zbyt surowa ocena własnego wyglądu.

Najczęstszymi objawami choroby są:

- zmniejszenie wagi,

- słaba odporność na zimno,

- zimne dłonie i stopy,

- zawroty głowy z omdleniami, bradykardia, hipotensja,

- zaparcia, wzdęcia, uczucie przejedzenia, zwolniona motoryka jelit,

- osłabienie i zanik mięśni,

- zanik miesiączki,

- apatia, zmniejszona koncentracja, depresja, drażliwość ,

- niedokrwistość, małopłytkowość.

Jak leczy się anoreksję? W najostrzejszej fazie choroby u chorej osoby stosuje się leczenie skojarzone, psychiatryczne, internistyczne i żywieniowe. Jeśli chory wykazuje skłonności samobójcze, a dotychczasowe leczenie domowe nie przyniosło oczekiwanych skutków, zaleca się hospitalizację. Wskazaniem do hospitalizacji jest również wciąż malejąca masa ciała, obrzęki, zaburzenia elektrolitowe bradykardia.

Psychoterapia nie powinna trwać krócej niż sześć miesięcy. U osób młodych najlepsze rezultaty przynosi terapia rodzinna. Wraz z psychoterapia stosowane jest leczenie żywieniowe, dzięki któremu zwiększa się masę ciała, średnio o 0,5 do 1,5 kilograma na tydzień. W czasie kuracji żywieniowej warto spożywać suplementy diety zawierające witaminy i mikroelementy , uzupełniające niedobór fosforanów.

Dotychczasowe obserwacje  potwierdzają niewielki korzystny wpływ stosowania leków przeciwdepresyjnych po powrocie do wyrównanej masy ciała.

Żarłoczność psychiczna (bulimia) – podobnie jak anoreksja ma podłoże psychosomatyczne, które charakteryzują regularne epizody niekontrolowanego spożywania nadmiernie obfitych posiłków  oraz ekstremalne sposoby pozbywania się spożywanych posiłków. Bulimia dotyka w 90% kobiety. Występuje u kobiet w wieku od trzynastu do trzydziestu pięciu lat. Czynniki wspomagające chorobę są identyczne jak w przypadku anoreksji, dodatkowo wpływ na zachorowalność mają również alkohol i narkotyki oraz nadmierna masa ciała.

Osoby chore na bulimię spożywają duże posiłki, po których prowokują wymioty, stosują środki przeczyszczające bądź moczopędne, głodzą się i stosują nadmierną aktywność fizyczną.

Objawy są następstwem wywoływanych wymiotów i biegunek. U bulimiczki pojawia się:

- odwodnienie,

-  zaburzenie elektrolitowe,

- zaburzenia rytmu serca,

- osłabienie mięśni,

- w skutek wymiotów osłabione szkliwo zębów oraz powiększenie ślinianek,

-  nadżerka błony śluzowej , zaburzenia motoryki przełyku oraz żołądka.

Leczenie niefarmokologiczne polega na zastosowaniu terapii poznawczo-behawioralnej lub terapii interpersonalnej. U chorych nastolatków powodzeniem kończą się terapie rodzinne. Natomiast w leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwdepresyjne.

Ortoreksja – to choroba, charakteryzująca się obsesją na punkcie zdrowej żywności. Osoby chorujące na ortoreksję spożywają tylko ściśle określone produkty. Często są przeciwnikami jakiejkolwiek obróbki żywieniowej, smażenia, pieczenia czy gotowania. Uważają, że jest to szkodliwe dla ich zdrowia. Tak jak w przypadku anoreksji osoba chora na ortoreksję całe swoje codzienne zaangażowanie przekłada na planowanie, kupowanie i przyrządzanie posiłków. Każdy wyjątek , który nie jest zgodny z przekonaniem dietetycznym, wywołuje poczucie winy, słabości i lęku. W niektórych przypadkach ortoreksja może doprowadzić do zaburzeń żywieniowych.

 

Izabela Wieczorkowska 7-6-2015
ikonka jak dojechać

Izabela Wieczorkowska 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text