Województwo mazowieckie

Swojska zabawa na Festiwalu Wyrobów Regionalnych w Zwoleniu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 28 luty-31 marzec 2015
ilustracja

Zorganizowany w Zwoleniu Festiwal Produktów Regionalnych odwiedziło kilkuset sympatyków dawnych tradycji ludowych z wielu okolicznych gmin. 

To już 8 edycja

Na zwoleński festiwal przybyło 11 grup twórców ludowych i ponad 100 wykonawców oraz duża rzesza uczestników i bardzo wielu miłośników tradycyjnych produktów ludowych. Tegoroczna edycja Festiwalu Produktów Regionalnych była już ósmą z kolei. Impreza od swego początku jest organizowana przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu, które działa nie tylko w powiecie zwoleńskim, lecz także w lipskim i radomskim.

Reguła festiwalu od ośmiu lat pozostaje niezmienna i obejmuje prezentacje artystycznej twórczości ludowej i dokonania okolicznych artystów oraz poczęstunek przygotowany przez okoliczne koła gospodyń ludowych, na którym można skosztować wiele smacznych, ale już coraz bardziej zapomnianych dań.

Coś na słodko, coś na słono

Festiwal odbywa się w sali Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. Jak co roku,  pomieszczenie zostało pięknie ustrojone ludowymi ozdobami i barwnymi wstążkami. Równie pięknie przybrane stoły uginały się pod ludowym jadłem i napitkiem. Można było spróbować regionalnych kiełbas, krokietów, kapusty z grochem, kapusty z ziemniakami, różnorodnych sałatek oraz najbardziej lubianych i cenionych pierogów w niezliczonych kombinacjach smakowych. Jednak nie tylko potrawy będące daniami głównymi i zakąskami były dostępne podczas festiwalu. Można było także w bardzo przyjemny sposób pofolgować swojemu łakomstwu i spróbować bardzo wielu kolorowych i różnokształtnych ciast, które były swoistym oczkiem uwagi dla każdej z prezentujących się ekip. Poza tym znalazły się także takie specjały jak tradycyjny chleb i bułki, wypiekane w dawny wiejski sposób w postaci bochnów, które kiedyś były normą, a teraz można zobaczyć je tylko na takich imprezach jak zwoleński festiwal lub inne wydarzenia targowe, dożynki itp. ‘

Muzyczna uczta

Na festiwalu zagrały zespoły: Bartodziejaki, Gaworzące Spódnice, Kazanowianki znad Iłżanki, Kobiety Aktywne, Mierziączka, Po Co Ci To, Półborzanki oraz Sobótka. Spośród wykonawców jury wybrało zwycięzcę, którym był debiutujący w tym roku zespół Gaworzące Spódnice. W dziedzinie tradycyjnego strojenia choinki najlepsze okazały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bartodziejach koło Tczowa, a w konkursie „Stoisko miłe dla oczu”, czyli na najlepiej przygotowany stół z jedzeniem regionalnym, palma pierwszeństwa także przypadła Gaworzącym Spódnicom, które były bardzo dumne z tak dużego sukcesu podczas debiutanckiego występu na festiwalu i to aż w dwóch kategoriach. Zwycięzcom i  gratulował wspaniałych prezentacji i zaangażowania wójt Tczowa Andrzej Wolszczak, regionalista Aleksander Krzemiński oraz władze Zwolenia, a dopełnienie aplauzu stanowili wszyscy uczestnicy festiwalu.

Pod koniec imprezy najedzeni widzowie wspaniale bawili się przy akompaniamencie zespołów ludowych, które grały na scenie. Publiczność bardzo chętnie włączyła się w zabawę i niebawem prawie wszyscy tańczyli.

W końcu trzeba było jednak zakończyć to niezwykle udane spotkanie. Bez wątpienia będzie ona kolejnym sukcesem artystycznym i kulturalnym, który już na trwałe zapisuje się w kalendarzu imprez regionalnych. Jest tym bardziej wartościowy, gdyż odbywa się w okresie kończącym karnawał, a wiec przed Wielkim Postem. W dodatku zwoleński festiwal jest wspaniałą promocją regionu i regionalnej twórczości, która w ten sposób zyskuje dodatkowe, świeże spojrzenie i wychodzi z mroków zapomnienia. Miejmy nadzieję, że na Mazowszu będzie coraz więcej takich wydarzeń, które pozwolą przetrwać tradycjom ludowym w ich wielorakim kształcie wobec napływającej zewsząd kultury masowej odbierającej nam po trochu najwartościowsze rodzime tradycje.

Autor: Kamil Sznyrowski

Anna Kapuścińska 20-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text