Województwo mazowieckie

Samorząd czeka na fejsie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 14-21 luty 2015
ilustracja

Portal Facebook już dawno przestał być wyłącznie serwisem społecznościom. Coraz częściej z możliwości promowania się na Facebooku korzystają samorządy. W powiecie mińskim aż 8 na 14 jednostek .

Portal społecznościowy założony przez Marka Zuckerberga już dawno poszerzył początkowy zakres możliwości oferowanych użytkownikom. Szybko stał się narzędziem skutecznego komunikowania wykorzystywanym w marketingu i promocji. Facebook umożliwił firmom i organizacjom zmianę sposoby komunikacji z otoczeniem na mniej formalny, a przez to pozwolił na budowanie wizerunku przyjaznego klientom, motywującego ich do działania i spajającego we wspólnotę. Wszystko tak naprawdę opiera się na najważniejszej zalecie portalu, czyli dużym zasięgu rozpowszechniania informacji.

Według raportu Fanpage Trends we wrześniu br. liczba polskich użytkowników Facebooka wyniosła ponad 12,5 mln osób. Najczęściej korzystają z niego internauci mieszkający w mniejszych i większych miastach, jednak użytkowników ze wsi z miesiąca na miesiąc przybywa (na początku 2014 roku grupa ta stanowiła 36% wszystkich użytkowników). Nic więc dziwnego, że ten informacyjny potencjał postanowiły wykorzystać także samorządy. Portal Facebook poszerzył ich możliwości przekazywania informacji, ale przede wszystkim budowania wizerunku samorządu bliskiego mieszkańcom. Największe strony prowadzą miasto Gdańska i Wrocław.

W powiecie mińskim na 14 jednostek samorządu terytorialnego swoje fanpage’e prowadzi ponad połowa. Są to: powiat miński, miasta – Mińsk Mazowiecki i Sulejówek oraz gminy: Cegłów, Dębe Wielkie, Halinów, Mrozy i Stanisławów. Dlaczego władze się na to zdecydowały?

– Profil na Facebooku pozwala gminie na szybszy i skuteczniejszy kontakt z mieszkańcami. Pojawiają się na nim m.in. informacje o wydarzeniach kulturalnych czy zebraniach, wyłączeniach prądu itp. Jest również skutecznym narzędziem pozwalającym promować gminę na zewnątrz, wśród osób spoza gminy – tłumaczy wójt gminy Cegłów, Marcin Uchman.

Fanpage’e samorządów z powiatu mińskiego śledzi blisko 12 tys. użytkowników – najwięcej z miast – Mińska Mazowieckiego i Sulejówka. To niewiele, patrząc na ogólną liczbę mieszkańców Ziemi Mińskiej, która wynosi niecałe 149 tys. osób. Z profilów samorządów mogą się oni dowiedzieć o aktualnych i minionych wydarzeniach, obejrzeć fotorelacje z imprez, a czasem nawet materiały video. Władze organizują dla nich konkursy oraz informują o tym, co zmienia się w mieście bądź gminie.

Pod względem treści wydawałoby się, że oficjalna strona urzędu miasta czy gminy niczym nie różni się od profilu na Facebooku. A jednak, różnice są i to głównie w prawach, jakimi dysponują mieszkańcy lub osoby zainteresowane otrzymaniem informacji publicznej. Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z marca 2013 r. osoby i organizacje publiczne nie są zobowiązane do udzielania odpowiedzi na pytania zadane poprzez portale społecznościowe. Sąd odrzucił w ten sposób skargę mieszkańca gminy Tłuszcz na bezczynność burmistrza, który nie odpowiedział na pytanie zadane pod wpisem na fanpage’u. Mieszkaniec swoje zażalenie argumentował powszechnością tego sposobu komunikowania, stosowanego nawet przez osoby publiczne. Sąd jednak uznał, że prośba umieszczona na profilu nie posiada znamion wniosku, a tym samym nie obliguje do udzielania odpowiedzi.

Czy zatem zakładając swoją stronę na Facebooku, samorząd staje się bliżej mieszkańców? I tak, i nie. Wszak informacja opublikowana przez urząd dociera do użytkowników znacznie szybciej i przybiera mniej oficjalną formę, jednak nie zawsze nastawiona jest komunikat zwrotny i dialog. Należy zatem uważać i odpowiedzi na nurtujące pytania szukać w Biuletynach Informacji Publicznej lub składając oficjalny wniosek – osobiście w urzędzie bądź drogą mailową.

 

###

 

Justyna Kowalczyk

superuser 25-10-2014
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text