Województwo mazowieckie

Rozlicz PIT przez Internet
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 16 marzec-30 kwiecień 2015
ilustracja

30 kwietnia to ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. Większość z nas przypomni sobie o tym w ostatniej chwili, a w urzędach skarbowych pojawią się długie kolejki zniecierpliwionych interesantów. Wszystkich tych problemów można uniknąć składając PIT przez Internet już dziś. To nic trudnego, wystarczy wejść na stronę e-deklarcaje.gov.pl i skorzystać ze specjalnego formularza lub aplikacji. Zróbmy krok w XXI wiek.

To bardzo proste                              

Wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet to najprostszy, najtańszy i najszybszy sposób złożenia zeznania podatkowego. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów e-deklaracje.gov.pl i skorzystać z dostępnego tam specjalnego formularza lub aplikacji. Interaktywne formularze prowadzą użytkownika krok po kroku i znacznie uławiają wypełnienie deklaracji. Program wskazuje nam rubryki, które trzeba wypełnić, sam oblicza podatek i wskazuje błędy.

Same korzyści            

Rozliczenie podatku przez Internet to same korzyści. Po pierwsze, nie musimy wychodzić z domu, iść do urzędu skarbowego i stać w kolejkach. Oszczędzamy więc dużo czasu. Dodatkowo korzystając ze strony Ministerstwa Finansów mamy gwarancję, że złożyliśmy poprawnie wypełniony PIT i nasze dane są bezpieczne. To także mniejsze koszty i troska o środowisko naturalne, bo nie używamy papieru. Jednak, co najważniejsze w ten sposób złożymy PIT w ostatniej chwili – nawet 30 kwietnia przed północą i możemy liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku.

Jak się przygotować?

Po pierwsze musimy mieć dostęp do Internetu, a ze strony e-deklarcje.gov.pl pobrać i zainstalować aplikację e-Deklarcje Desktop lub specjalną wtyczkę (plugin) niezbędną do rozliczenia PIT za 2014 r. Trzeba także przygotować potrzebne do wypełnienia deklaracji dane – imię nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL lub NIP (jeśli prowadzimy działalność gospodarczą). Musimy także znać kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym, składanym w 2014 r. za 2013 rok.

Na co trzeba uważać?

Po wypełnieniu i wysłaniu deklaracji musimy pamiętać o pobraniu i zachowaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), które jest dowodem na to, że złożyliśmy PIT.

Małżonkowie lub inne osoby, które rozliczają się wspólnie i chcą złożyć swoje zeznanie przez Internet, przed pierwszym rozliczeniem w sieci, muszą udać się do urzędu skarbowego i złożyć formularz UPL-1. Upoważnia on jednego z małżonków do podpisania zeznania rocznego w imieniu drugiej osoby. Na szczęście ten dokument musimy wypełnić tyko raz i jest on ważny także w kolejnych latach.

Wizyta w urzędzie niezbędna jest także wtedy, gdy złożymy błędną deklarację, ponieważ ciągle jeszcze nie ma możliwości złożenia korekty zeznania przez Internet.

Gdzie szukać informacji?       

Wszystkie informacje potrzebne do złożenia zeznania podatkowego drogą elektroniczną można znaleźć na stronie e-deklaracje.gov.pl. Ministerstwo Finansów uruchomiło także specjalną infolinię, czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 – tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych), tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych) oraz tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy). Pomoc przy problemach technicznych można także uzyskać pod adresem e-mail: info.e-deklaracje@mf.gov.pl.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 16-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text