Województwo mazowieckie

Rower ze wspomaganiem
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 lipiec 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Marzysz o długich wycieczkach rowerowych, a może chcesz bez większego wysiłku dojeżdżać rowerem do pracy? Rower elektryczny to rozwiązanie dla Ciebie. Dzięki wspomaganiu z baterii możemy pokonywać znacznie dłuższe dystanse, albo pedałować bez dużego wysiłku fizycznego. Ale, uwaga, rower nie będzie sam jeździł, nadal potrzebna jest praca naszych mięśni.

Dla wszystkich

Wspomagający pracę rowerzysty e-bike to rozwiązanie idealne dla wielu osób. Dzięki dodatkowej sile pochodzącej z silnika elektrycznego, pojedziemy nim znacznie dalej i szybciej niż zwykłym rowerem. Takie wspomaganie przyda się, gdy chcemy łatwiej podjechać pod górę, pokonać dłuższe dystanse lub szybciej dotrzeć do celu. To także świetne rozwiązanie dla osób mających słabszą kondycję fizyczną lub tych, którzy mają problemy ze zdrowiem, ale nadal chcą uprawiać jazdę na rowerze. Wspomaganie można włączać lub wyłączać w zależności od potrzeby, a także naszej kondycji fizycznej. Z e-rowerów chętnie korzystają także osoby dojeżdżające do pracy. Dzięki dodatkowemu wspomaganiu nie zmęczą się za bardzo dojazdem do miejsca pracy, a po zejściu z roweru nie będą musiały się przebierać, ani kąpać. Ale rower elektryczny to także dobry pomysł, dla tych którzy chcą pokonywać bariery swojego organizmu – dzięki wspomaganiu mogą bić kolejne rekordy.

Taki jak zwykły rower

E-bike nie różni się zbyt mocno od zwykłych rowerów. Tak jak każdy jednoślad posiada ramę, koła, pedały i łańcuch napędowy. Ma jednak dodatkowe elementy, które stanowią o jego wyjątkowości, czyli baterię, którą trzeba doładowywać, silnik elektryczny oraz komputer z wyświetlaczem sterujący pracą silnika i pozwalający odpowiednio dostroić jego działanie. W zależności od modelu bateria umieszczona jest z tyłu pojazdu w pojemniku pod bagażnikiem, pośrodku ramy lub w jej wnętrzu. Silniki, dzięki którym zyskujemy dodatkowy napęd można podzielić na dwa rodzaje. Silniki znajdujące się w piaście koła są tańsze, jednak silniki znajdujące się w mechanizmie korbowym, pozwalają utrzymać odpowiedni punkt ciężkości roweru.

Trzeba pedałować

Decydując się na rower elektryczny trzeba pamiętać o jednym – ten rower jedynie wspomaga pracę naszych mięśni i nie będzie jeździł sam. Nadal najważniejsza pozostaje nasza aktywność fizyczna. Rower napędzany jest zarówno pracą naszych mięśni, jak i pracą silnika elektrycznego. Bez naszego udziału rower nawet nie ruszy z miejsca. Co istotne, wspomaganie można wyłączyć i włączyć w dowolnej chwili, a także regulować jego siłę w zależności od potrzeby. Rower bez dodatkowego wsparcia nie będzie się niczym różnił od zwykłego jednośladu. Standardowa moc wspomagania to ok. 250 W, co daje siłę podobną do takiej, jak by razem z nami pedałowała jeszcze jedna osoba.

Naładuj zanim ruszysz

Przed wyjazdem w trasę trzeba naładować baterię. Standardowo są to baterie litowo-jonowe, które ładuje się podobnie, jak te z telefonów komórkowych. Baterię w odpowiedniej ładowarce podłączamy do gniazdka elektrycznego i po ok. 3 godzinach będzie pełna. W zależności od roweru pozwoli to na dodatkowe wspomaganie od 40 do nawet 120 km jazdy. Jest to uzależnione od kilku czynników – pojemności akumulatora, wagi użytkownika, prędkości jazdy, ale także ukształtowania terenu czy warunków pogodowych. Co ważne, koszt naładowania baterii jest niewielki – ok. 40 groszy, a dzięki temu jazda rowerem elektrycznym jest nie tylko wygodna, ale także ekonomiczna.

Trochę cięższy i droższy

Mimo że rower elektryczny nie różni się zbyt bardzo od zwykłego roweru, zanim zdecydujemy się na jego zakup musimy wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie – jego wagę i cenę. Z powodu dodatkowego oprzyrządowania oraz baterii e-rowery są cięższe od innych jednośladów. Waga baterii to ok. 2 kg, a waga samego roweru elektrycznego, w zależności od modelu to 19 kg lub nawet 25 kg. Co ciekawe, z biegiem czasu ich waga znacznie się zmniejszyła – jeszcze parę lat temu ważyły nawet 35 kg. Dodatkowy napęd wpływa także na cenę roweru elektrycznego – do standardowej ceny roweru trzeba doliczyć koszt silniki i oprogramowania, czyli ok. 2-2,5 tys. zł. Najtańsze e-rowery można kupić już za kilka tysięcy złotych, najdroższe nawet za kilkanaście tysięcy. Duże znaczenie ma model jednośladu oraz rodzaj zastosowanego w nim napędu i oprogramowania.

Coraz bardziej popularne

E-rowery są coraz bardziej popularne w Europie, a ich największym rynkiem na świecie są Chiny – sprzedano tam już ok. 32 mln tych pojazdów. Rowery elektryczne pokochali także Niemcy – co roku kupują ok. 400 tys. sztuk. Przekonują się do nich także Holendrzy – już pięć na 100 sprzedawanych tam rowerów to e-bike. Producenci rowerów elektrycznych chcą podbić także polski rynek. Taki sprzęt dystrybuuje kilka firm. Warto się zastanowić nad wyborem, bo na rynku można znaleźć wiele rodzajów rowerów elektrycznych – miejskie, trekkingowe, szosowe, górskie, ale także składane na kołach 16’’ czy stylowe elektryczne cruizery. Wybór jest duży i każdy znajdzie coś dla siebie.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 20-7-2015

Źródła: http://rower.com.pl/rowery-elektryczne; www.rowery-elektryczne.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text