Województwo mazowieckie

Rodzicu nie zaszczepisz dziecka, poniesiesz karę
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 13 kwiecień-30 czerwiec 2015
ilustracja

Wszyscy rodzice, którzy nie zaszczepią swoich dzieci w ramach obowiązkowych szczepień, czeka postępowanie egzekucyjne - zapowiada płocki powiatowy inspektor sanitarny. Jednorazowo to może być aż 10 tysięcy złotych.

W pierwszym etapie wszyscy ci, którzy nie zaszczepili swoich dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych, dostaną pisemne upomnienia z obowiązkiem dokonania szczepienia w ciągu 7 dni, jeśli tego nie zrobią, sprawa trafi do wojewody w celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Nałożona kara może być bardzo dotkliwa - aż 10 tysięcy złotych. Na jednej karze może się nie skończyć. Maksymalną karą może być nawet 50 tysięcy złotych, a później nawet ograniczenie praw rodzicielskich.

O tym, jakie szczepienia powinniśmy wykonać, poinformuje nas  lekarz w przychodni, do której uczęszczamy. Możemy także przeczytać na temat obowiązkowych szczepionek i wieku, w jakim należy je wykonać, w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2015, ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

Dlaczego coraz więcej rodziców nie ma zamiaru szczepić swoich dzieci? Ostatnio  coraz głośniej mówi się możliwych powikłaniach poszczepiennych. Z wielu źródeł dochodzą informacje, że lepiej po prostu tego nie robić. Rodzice sami nie wiedzą, jak postępować. Może sprawę załatwiłaby trochę szersza edukacja w tej dziedzinie, przykładowo podczas szkół rodzenia?

„Wiem, że musiałam zaszczepić moją córeczkę, jednakże za każdym razem miałam gdzieś z tyłu głowy myśli, że może mojemu dziecku coś się po nich stać. Internet jest teraz zasypany tekstami o tym, że szczepionki mogą być groźne dla rozwoju neurologicznego dziecka. Szukałam fachowych porad, niestety bez skutku. Myślę, że organy egzekwujące obowiązki szczepień powinni nas rodziców trochę bardziej edukować w tej kwestii” – powiedziała portalowi mama 2-letniej Nadii.

Co na to prawo?

Zasady szczepień zawarte są w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Art. 5 ustawy mówi iż „osoby przebywające na obszarze RP są obowiązane do poddawania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym. W stosunku do osób małoletnich odpowiedzialność za wykonanie tych szczepień spoczywa na rodzicach (opiekunach dziecka)”. Nie znaczy to, że Państwo ma prawo zastosować środku przymusu bezpośredniego i siłą zaprowadzić nas z dziećmi na szczepienie. Jeśli już będziemy u lekarza, ten nie może zrobić szczepienia, jeśli się na to nie zgadzamy. Nie dotyczy to chorób szczególnie niebezpiecznych i zakaźnych, zagrażających zdrowiu lub życiu osób trzecich. Jednakże jeśli nie spełnimy takiego obowiązku, to możemy ponieść dotkliwą karę finansową.

 

Joanna Gruchała - Kominek 13-4-2015

Źródło: www.szczepienia.gis.gov.pl; Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text