Województwo mazowieckie

Roboty na WAT
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 czerwiec-31 grudzień 2015
  • ikonka Warszawa gen. Sylwestra Kaliskiego 2
ilustracja

Kilkanaście najnowocześniejszych na świecie robotów przemysłowych i symulatory kokpitów z systemami sterowania dla samolotów to nowe nabytki nowego laboratorium dydaktycznego Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Dzięki środkom z UE w wysokości 27 mln zł zmodernizowano przedwojenny budynek wydziału.

Dla tegorocznych maturzystów, którzy jeszcze nie wybrali swojej przyszłej uczelni, a którym marzą się studia techniczne na wysokim poziomie – dobra wiadomość. WAT w Warszawie właśnie otworzył laboratorium, które jest najnowocześniejsze w Polsce. W jego skład wchodzą cztery pracownie: zrobotyzowanych technologii wytwarzania, procesów transportu i montażu, elektropneumatyki, elektrohydrauliki i napędów elektrycznych oraz inteligentnych budynków.

- WAT bardzo się zmienia i nie jest to ta sama uczelnia, którą kończyłem pięć lat temu – zauważa Artur, były student WAT-u. – Sam zastanawiam się nad dodatkowym kierunkiem lub studiami podyplomowymi na tej uczelni – dodaje.

W pracowni zrobotyzowanych technologii wytwarzania znajdują się stanowiska do zgrzewania, cięcia i spawania laserowego, cięcia plazmą, spawania techniką MIG/MAG oraz centrum obróbcze RoboDrill ze zrobotyzowaną obsługą.

W pracowni procesów transportu i montażu można z wykorzystaniem robotów symulować przepływ produktów od sortowania poprzez pakowanie po umieszczenie ich w paletach, a także prowadzić symulację montażu produktów wraz z klejeniem.

Kolejna pracownia – elektropneumatyki, elektrohydrauliki i napędów elektrycznych została wyposażona w sprzęt firmy FESTO. Uruchomione stanowiska pozwalają na tworzenie zaawansowanych systemów sterowania z zakresu elektropneumatyki, elektrohydrauliki i techniki napędowej.

W pracowni inteligentnych budynków zainstalowano dziesięć stanowisk. Studenci mają tam możliwość zapoznania się m.in. z budową i funkcjonowaniem najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, autoryzacji wejścia i wyjścia, instalacji przeciwpożarowych, oświetlenia, audio i klimatyzacji. Co ciekawe, za pomocą smartfonu i odpowiednich aplikacji mogą sterować instalacjami budynku.

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 17-6-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Warszawa gen. Sylwestra Kaliskiego 2

Źródło: Nauka w Polsce PAP, WAT

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text