Województwo mazowieckie

Radomscy uczniowie, na rowery!
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 marzec-1 październik 2015
ilustracja

Rowerowa propaganda

Władze Radomia już od dłuższego czasu stawiają na jadę rowerową oraz propagują tę formę transportu. W latach 2009–2011 Wydział Ochrony Środowiska prowadził program Rowerem do szkoły skierowany do radomskich placówek oświatowych. W 2011 roku „rowerowa propaganda” wyszła poza tereny szkół i rozszerzyła się na ogólną przestrzeń miejską. Wówczas to, w ramach akcji Ustaw swój stojak, każdy mieszkaniec Radomia mógł uczestniczyć w konsultacjach na temat rozplanowania rowerowych stojaków na danym terenie miasta.

Siłą rzeczy na mapie Radomia pojawiło się w ciągu trzech lat aż 452 stojaków rowerowych, w tym 270 z nich zamontowano w pobliżu szkół na potrzeby uczniów. Jednakże ze względu na duże zainteresowanie akcją podjęto decyzję o kontynuowaniu działań na rzecz udogodnień dla radomskich rowerzystów. Obecnie już kolejnych 200 nowych stojaków na bicykle jest montowanych w Radomiu, co daje łącznie 652 w skali przestrzeni miejskiej.

Uczniu, jedź bezpiecznie!

Jak już wspomniano, większość stojaków rowerowych znajduje się w pobliżu szkół, co ma służyć upowszechnianiu tej dogodnej dla uczniów formy dojazdu na lekcje. Jednak równolegle z montowaniem stojaków zdecydowano o realizacji szkoleń na temat bezpiecznej jazdy rowerem. Prowadzone one były w radomskich szkołach przez służby mundurowe Komendy Wojewódzkiej Policji i Straży Miejskiej, a także pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Uczniowie otrzymali również kilkaset kasków rowerowych oraz odblaskowych kamizelek, aby mogli bezpiecznie poruszać się po trasach i ulicach. – Kiedy tylko robi się na dworze cieplej, od razu wskakuję na rower! Lubię nim jeździć do sklepu, na podwórko i do szkoły. A najfajniej, gdy zbierze się cała nasza ekipa i razem możemy pędzić! – z zapałem opowiada 10-letni Konrad, uczeń jednej z radomskich szkół podstawowych.

Jednak pamiętajmy nade wszystko o bezpieczeństwie, tłumaczmy naszym pociechom, jak należy korzystać z roweru oraz w jaki sposób uczestniczyć w ruchu na trasie rowerowej, a w szczególności na ulicy. Bowiem dzieci skupione na dobrej zabawie nie zawsze potrafią właściwie ocenić sytuację na drodze. Jako rodzice bądźmy wyczuleni w kwestii bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności w ruchu drogowym.

Zielone laury

Działania na rzecz promocji nowoczesnych oraz skutecznych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska w miejskiej przestrzeni są doceniane w konkursie Ministerstwa Ochrony Środowiska Zielone miasta – w stronę przyszłości. Ideą konkursu jest propagowanie takich narzędzi zrównoważonego rozwoju miast, aby były przyjazne środowisku naturalnemu, a jednocześnie innowacyjne oraz efektywne. I za takie działania został wyróżniony Radom w kategorii dotyczącej transportu ekologicznego i infrastruktury drogowej. To z pewnością mobilizuje do dalszych aktywnych działań w tej dziedzinie. Oby nie spocząć na laurach!

 

Monika Cąpała - Sładek 11-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text