Województwo mazowieckie

Poznaj płockie pomniki
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Pomniki różnią się wielkością, formą, konstrukcją, zawsze jednak mają za zadanie upamiętnić wyjątkowe osoby lub wydarzenia. W Płocku takich obiektów nie brakuje. Przechadzając się ulicami miasta, można podziwiać różnorodne monolity, a przy okazji poznawać bliżej historię miasta i regionu, a także związanych z nimi wyjątkowych postaci. 

Najnowszym nabytkiem miasta jest pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, który odsłonięto 8 czerwca 2014 roku. Zlokalizowany na ulicy Tumskiej, przedstawia postać z brązu, w pięknej sukni z parasolką i kwiatami w ręku. Stoi tuż obok Muzeum Mazowieckiego i Novego Kina Przedwiośnie. Pomysłodawcą jest Zdzisław Belicki, autorem zaś – Marek Zalewski, rzeźbiarz z Ciechanowa. Odlew wykonał Juliusz Kwieciński. Pomnik został sfinansowany przez mieszkańców Płocka oraz sponsorów. Mira Zimińska-Sygietyńska urodziła się w 1901 roku w Płocku. W okresie międzywojennym była aktorką filmową. W swojej karierze występowała w teatrach płockim, radomskim i warszawskim. Wraz ze swoim mężem Tadeuszem Sygietyńskim założyła Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Była również założycielką Warszawskiej Varsovii, dziecięcego zespołu pieśni i tańca, który funkcjonuje do dziś. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

Na malowniczym Wzgórzu Tumskim znajduje się pomnik Bolesława III Krzywoustego. Przedstawia on postać z jasnego piaskowca siedzącą na koniu, wokół której idą wojownicy. Jeden z nich trzyma w ręku chorągiew. Na pierwszym planie widnieje napis „Bolesław III Krzywousty. Książę Polski w latach 1107–1138. Urodzony w Płocku w 1085”. Pomnik powstał z inicjatywy Mariana Wilka, według projektu Zbigniewa Mikielewicza. Od 31 lipca 2012 roku monolit stoi na Placu Książęcym, blisko świątyni pod wyzwaniem św. Bartłomieja Apostoła. Bolesław III Krzywousty przed swoją śmiercią stworzył pierwsze w dziejach naszego kraju państwowe prawo pisane. Został pochowany w płockiej katedrze.

Przy pobliskiej Bazylice Katedralnej, na Wzgórzu Tumskim, mieści się pomnik papieża Jana Pawła II. Został  odsłonięty 1 maja 1994 roku. Jest to postać z brązu, stojąca na skale z ręką uniesioną do góry w geście błogosławieństwa. Na pomniku znajduje się napis: „Pozdrawiam całe Mazowsze 7 VI 1991”. Wykonawcą monolitu były Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych.

Na Wzgórzu Tumskim można odnaleźć także inny pomnik. Tym razem jest to wykonana z brązu stojąca na baczność postać Ludwika Krzywickiego. Projekt stworzył Stanisław Lisowski, odlew zaś przygotowała Fabryka Maszyn Żniwnych. Monolit został odsłonięty w 1966 roku. Ludwik Joachim Franciszek Krzywicki był socjologiem, ekonomistą i historykiem. Urodził się 21 sierpnia 1859 roku w Płocku. Tu również spędził swoje dzieciństwo i młodzieńcze lata. Ukończył miejscowe gimnazjum. W 1906 roku uzyskał tytuł doktoranta. Był jednym z ważniejszych prelegentów wykładających w Płocku oraz autorem licznych prac naukowych.

Do kręgu płockich monolitów zalicza się również pomnik Władysława Broniewskiego, zlokalizowany na Placu Obrońców Warszawy, niedaleko domu poety. Został odsłonięty w 1972 roku. Wykonany z brązu według projektu Kazimierza Gustawa Zemły i Józefa Niedźwieckiego, liczy około 10 metrów. Przedstawia twarz artysty oraz liczne fragmenty jego dzieł. Poeta urodził się w 1897 roku w Płocku. Wywodził się z rodziny inteligenckiej. Uczęszczał do Gimnazjum Macierzy Polskiej (aktualnie Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły). Wychowywany był przez kobiety, co odzwierciedla się w jego dziełach. W twórczości poety odnajdujemy liczne utwory poświęcone miastu rodzinnemu, takie jak: Miasto rodzinne, Dzwon w Płocku i Najbliższa Ojczyzna. Broniewski zmarł w 1962 roku.

W sąsiedztwie, na placu Obrońców Warszawy, stoi pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odsłonięto 18 sierpnia 1997 roku. Został  wykonany przez Stanisława Słoninę. Marszałek Józef Piłsudski, żołnierz, działacz niepodległościowy oraz mąż stanu, żył w latach 1867–1935. W latach 1918–1922 sprawował urząd naczelnika państwa. Był pierwszym marszałkiem państwa i dwukrotnym premierem Polski.

U zbiegu alei Floriana Kobylińskiego i ulicy Ignacego Łukasiewicza stoi pomnik ojca przemysłu naftowego – Ignacego Łukasiewicza, autorstwa Karola Badyny. Jest to postać oparta o rurę, trzymająca w ręku lampę naftową. Sponsorem pomnika był Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. Ignacy Łukasiewicz żył w latach 1822–1882. Z zawodu był aptekarzem. Zasłynął z wyodrębnienia naftyz ropy naftowej oraz wykonania pierwszej lampy naftowej.

Ważny obiekt – Pomnik Trzynastu Straconych – znajduje się na placu o tej samej nazwie. Jest to miejsce powstałe w celu upamiętnienia egzekucji 13 Polaków powieszonych przez Niemców. Uwagę przykuwa napis „Niech żyje Polska” – wyrażający ostatnie słowa straconych.

W Płocku odnaleźć możemy również wiele innych pomników, a wśród nich: Pomnik Matki Polki przy ulicy Spacerowej, Płytę Nieznanego Żołnierza przy Placu Narutowicza, pomnik na cześć nauczycieli zamordowanych podczas II wojny światowej przy ulicy Kościuszki, pomnik na cześć 79 Polaków zabitych przez hitlerowców przy ulicy Sienkiewicza, pomnik na cześć ofiar systemów totalitarnych przy ulicy Łukasiewicza czy pomnik upamiętniający egzekucję Zygmunta Padlewskiego przy ulicy Powstańców.

Autor: Joanna Gruchała-Kominek

Anna Kapuścińska 31-1-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: Andrzej Jerzy Papierowski, Jerzy Stefański, Płocczanie znani i nieznani, Książnica Płocka, Płock 2002.

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text