Województwo mazowieckie

Pomagaj bez wstawania z fotela
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11-30 czerwiec 2015
ilustracja

Na głównych ulicach, czy rynkach miast od zawsze można spotkać ludzi żebrzących o pieniądze na leki, jedzenie lub poprawę warunków bytowych. Chcesz pomóc, ale nie wiesz, czy rzeczywiście poprawisz czyjeś życie, czy jednak wrzucasz własne środki do studni oszustwa. Możesz jednak pomagać bez wychodzenia z domu.

   Proszenie o choćby kilka groszy może przybierać różne formy. Próbują tego młodzi, starzy, zdrowi, chorzy, niepełnosprawni, emeryci i renciści, Polacy i obcokrajowcy. Często wykorzystywane są w tym celu dzieci i zwierzęta, mające w nas wzbudzać większą skłonność do empatii. W takiej sytuacji zdecydowanie nie mamy pojęcia, czy tym ludziom pomożemy i czy faktycznie jakiejkolwiek pomocy potrzebują. Inną formą próby uzyskania wsparcia finansowego są wszelkiego rodzaju kwesty. W tym przypadku także, pomijając zorganizowane akcje w typie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie mamy wiedzy, czy wspieramy jakiś zbożny cel, czy staliśmy się ofiarami oszustów.

   Tak jak w wielu dziedzinach życia, tak i w tej z ratunkiem przychodzi internet. Za pośrednictwem tego narzędzia jesteśmy w stanie „odsiać” potencjalnych nieuczciwych odbiorców pomocy. Zacznij od sprecyzowania na jaki cel chciałbyś wpłacić swoje środki. Do wyboru masz szeroki wachlarz instytucji, oferujących wsparcie różnorakim odbiorcom. Możesz pomagać m.in. dzieciom, ludziom starszym, zwierzętom, śmiertelnie chorym i niepełnosprawnym. Jak to zrobić? Nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy wejść na stronę danej instytucji lub fundacji i sprawdzić konto do przelewania darowizn. Niektóre z tych podmiotów udostępniają również numery do wysyłki smsów. Wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej o ustalonej przez odbiorcę treści powoduje obciążenie rachunku telefonicznego określoną kwotą powiększoną o podatek VAT. Innym sposobem jest przekazanie 1% podatku. Od niedawna możemy rozliczać się za pośrednictwem internetu. Zatem znowu bez wychodzenia z domu możesz wesprzeć wybrany przez siebie cel. Do najbardziej oryginalnych i znanych inicjatyw należy tzw. Pajacyk stworzony przez Polską Akcję Humanitarną. Każde kliknięcie na brzuszek Pajacyka pomaga dokarmiać polskie dzieci. Podobnie możesz pomóc zwierzętom ze schronisk, klikając miskę na stronie www.pmiska.pl. Szczególną ostrożność zaś radzilibyśmy zachować przy opłacaniu takich inicjatyw kartą kredytową. Rzadko kiedy organizacje pożytku publicznego poproszą o taką formę wpłaty. Taka prośba powinna budzić u Ciebie uzasadnioną podejrzliwość. Zresztą zawsze przy wydawania własnej gotówki zachowuj ostrożność. Sprawdzenie odbiorcy transakcji zajmie Ci zaledwie kilka chwil, ale ten czas jest niczym wobec pewności, że wydatkujesz pieniądze zgodnie z powziętym postanowieniem.

   Widać zatem jak na dłoni, że jest wiele narzędzi i mnóstwo dróg pomocy bliźnim. Pomaganie na ulicach miast może wydawać się bardziej bezpośrednie, a widok ludzi pokrzywdzonych przez los bardziej działa na wyobraźnię. Jednakże branie udziału w przedsięwzięciach ogłaszanych w internecie jest mniej obarczone ryzykiem przekazania środków niezgodnie z przeznaczeniem. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa. W sieci dokładnie sprawdzisz podmiot, któremu zamierzasz przekazać swoje ciężko zarobione pieniądze. Chociażby na podstawie opinii innych internautów upewnisz się, że warto przekazać środki na ten, a nie inny cel. Ba! Za każdym razem możesz przekazywać środki na inny cel. Chętnych do otrzymania wsparcia nigdy nie zabraknie. Istnieje na tym świecie wiele bólu i cierpienia, ale teraz łatwiej niż kiedykolwiek możesz dołożyć własną cegiełkę w walce z nieszczęściem. Możesz pomagać w Polsce, w Europie, w Afryce, wszędzie. Jednym kliknięciem myszki zmieniasz czyjś los na lepsze. Bardzo wygodne, a zarazem wielce pożyteczne. Na co więc czekasz? Zacznij po kawałku zmieniać rzeczywistość, nawet wówczas jeśli jesteś w stanie przekazać niewiele!

Marcin Groszewski

Marcin Groszewski 11-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text