Województwo mazowieckie

Polska jest fotogeniczna
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 11 maj-1 październik 2015
ilustracja

W konkursie „Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski” wśród pięciu najbardziej fotogenicznych miejsc, aż dwa są z terenu Mazowsza. Radom oraz Iłża znalazły się w konkursowej czołówce, obok Gór Stołowych, Doliny Chochołowskiej czy Barczewa (woj. warmińsko-mazurskie). Tak głosowali internauci a sam wynik był dużym zaskoczeniem, również dla organizatorów konkursu.

Perły z zaskoczenia

Organizatorzy konkursu „Fotograficzne Perły Polski” - firma Panasonic oraz zespół Fotospacery.pl - byli nie lada zaskoczeni, gdy do ścisłej czołówki nie weszły wcześniej typowane duże miasta, jak np. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Toruń, Lublin czy Kraków. Jak czytamy na portalu www.fotospacery.pl: - Żadne z tych miast nie weszło do pierwszej piątki! Okazało się, że zadziałały dwa inne mechanizmy: zorganizowane i ambitne społeczności lokalne oraz… przyroda. Tak to sobie przynajmniej tłumaczymy, zwłaszcza w przypadku przepięknych Gór Stołowych.

Do ścisłego finału, w wyniku internetowego głosowania (zakończonego
5 maja br.), weszło pięć interesujących i fotogenicznych miejsc:

  1. Park Narodowy Gór Stołowych (z wynikiem 1157 głosów);

  2. Radom (303 głosy);

  3. Iłża (246 głosów);

  4. Barczewo (184 głosy);

  5. Dolina Chochołowska (181 głosów).

Powyższe wyniki pozwalają przypuszczać, iż rzeczywiście lokalne społeczności stanęły na wysokości zadania, integrując się wokół promocji własnego regionu (szczególnie jego malowniczego krajobrazu).

Zapomniane bezdroża

Z nami już dwa etapy konkursu „Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski”, teraz czeka nas trzeci, ostatni etap, czyli fotospacer po wybranych miejscach.

Zasadniczym celem konkursu jest wyłonienie polskich fotogenicznych perełek, często zapomnianych bądź pomijanych w przewodnikach turystycznych czy szlakach krajobrazowych. Malowniczych, pięknych oraz interesujących miejsc w Polsce jest z pewnością wiele, obok znanych wszystkim atrakcji turystycznych istnieją także te miejsca, o urokach których wie niewielka grupa piechurów. Dlatego właśnie Panasonic oraz Fotospacery.pl zainicjowali konkurs „Fotograficzne Perły Polski”.

Sam konkurs składa się z trzech etapów: w pierwszym internauci zgłaszają swoje typy na najciekawsze i malownicze miejsca, warte poznania i utrwalenia w obiektywie aparatu. W ten sposób tworzą oni jedyną w swoim rodzaju interaktywną mapę turystyczno-krajobrazową. Do drugiego etapu przechodzi 50 najbardziej interesujących kandydatur, wybieranych przez komisję konkursową. Następnie odbywa się kolejne internetowe głosowanie, w celu wyłonienia ścisłej piątki – finalistów „Fotograficznych Pereł Polski”. W trzecim, ostatnim etapie konkursu odbędą się fotospacery po wytypowanych pięciu miejscach, w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników.

Zaproszenie do Radomia

Na pierwszy fotospacer organizatorzy wraz z przewodnikami zapraszają do Radomia – konkursowego finalisty, 24 maja 2015 roku, na godzinę 14:30. Każdy chętny do zmierzenia się z fotograficzną przygodą w Radomiu może zgłosić swój udział w fotospacerze, wypełniając formularz dostępny na stronie http://fotospacery.pl/fotospacer-po-radomiu-z-aparatami-panasonic-lumix-g-zapisy/. Kolejne terminy spotkań w finałowych Perłach Polski są następujące:

  • 21 czerwca 2015 roku;

  • 19 lipca 2015 roku;

  • 16 sierpnia 2015 roku;

  • 20 września 2015 roku.

O tym, do którego w kolejności z pięciu wybranych miejsc mają udać się „zaklinacze czasu w obiektywie”, poinformuje na swojej stronie organizator.
W czasie każdego z fotospacerów jego uczestnicy będą wykonywali zdjęcia, które następnie oceni specjalne jury. Wybrane zostaną najlepsze fotografie prezentujące finałowe polskie perły. Nagrodą w konkursie jest profesjonalny aparat fotograficzny ufundowany przez sponsora.

Oczywiście uczestnicy fotospacerów będą mieli również okazję zapoznać się z profesjonalnym sprzętem fotograficznym oferowanym przez organizatora „Fotograficznych Pereł Polski”, firmę Panasonic. Warto zaznaczyć, że udział w fotospacerach jest bezpłatny, należy jedynie zgłosić wcześniej chęć udziału (www.fotospacery.pl).

O tym, że Polska w obiektywie aparatu jest malownicza i nietuzinkowa, wie chyba każdy pasjonat fotografii, szczególnie tej ukazującej regionalne piękno. W dodatku zaangażowanie internautów, ciekawe zdjęcia w ich wykonaniu oraz zgłaszane przez nich turystyczno-krajobrazowe perełki pozwalają stworzyć interaktywny oraz wyjątkowy na swój sposób (subiektywny) przewodnik po polskich zakątkach i bezdrożach.

 

Monika Cąpała - Sładek 11-5-2015
ikonka jak dojechać

Zdjęcie 1: materiały organizatora, www.fotospacery.pl; Zdjęcie 2: ruiny zamku w Iłży (fot. Rafał Terkner/www.wikipedia.pl); Zdjęcie 3: Rynek w Radomiu (fot. M. Cąpała-Sładek)

Źródła: www.fotospacery.plwww.radom.plwww.kulturalna.warszawa.pl

 

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text