Województwo mazowieckie

Pasażerowie na rowery
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 czerwiec 2015-30 czerwiec 2016
ilustracja

Veturilo, czyli Warszawski Rower Publiczny, jest systemem bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, działającym w ramach Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Veturilo oznacza w języku esperanto pojazd, środek transportu. Rowery pełnią dodatkowy, tani, alternatywny środek transportu w mieście, a ponadto są przyjazne dla środowiska. Rower pozwala sprawnie i szybko poruszać się po zatłoczonym mieście, a ruch na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na zdrowie cyklistów. System funkcjonuje przez dziewięć miesięcy w roku, od marca do listopada.  

Pierwsze stacje i rowery oddano do użytku w sierpniu 2012 roku. Uruchomienie systemu spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem w Warszawie. Pierwsze wypożyczalnie zlokalizowano początkowo tylko w Śródmieściu, na Ursynowie i Bielanach – głównie w pobliżu stacji metra. Mieszkańcom udostępniono tysiąc rowerów i 55 stacji dokujących. Kolejne dwie stacje powstały na Wilanowie, a na koniec sezonu funkcjonowało ich już 58. Z roku na rok systematycznie pojawiały się nowe . W 2013 roku do systemu włączono Targówek, Żoliborz, Białołękę, Wolę  i Włochy. Pojawiły się także dodatkowe wypożyczalnie na Ochocie i Ursynowie, a liczba stacji wzrosła do 160.  Veturilo zawitało również nad Wisłę. Uruchomiono dwie stacje w systemie „Pedałuj i płyń”. Własny, ale kompatybilny z Veturilo system posiada także Bemowo (Bemowo Bike). Dzięki temu rozwiązaniu warszawscy cykliści mogą korzystać zarówno z 13 wypożyczalni na Bemowie, jak i z Veturilo. Przedsięwzięcie zainteresowało również podmioty komercyjne. Powstały prywatne stacje przy centrach handlowych i kompleksach biurowych. Dziś mamy do dyspozycji 173 stacje Veturilo, a systemem objętych zostało 14 dzielnic warszawskich. Ponieważ inicjatywa ta zdała egzamin i trudno sobie wyobrazić dziś transport w dużym i zaludnionym mieście bez rowerów Veturilo, z roku na rok będzie przybywało jednośladów i ich wypożyczalni.

Rower publiczny najlepiej sprawdza się tam, gdzie występują gęsta zabudowa i duże węzły komunikacyjne. Świetnie zdaje egzamin jako uzupełnienie transportu publicznego i służy głównie do tzw. podróży pierwszego i ostatniego kilometra. Z tego względu w niektórych częściach Warszawy nie zobaczymy rowerów Veturilo. 

Uruchomienie systemu spotkało się z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem, jednak nie obyło się bez kłopotów. W 2013 roku Veturilo zostało uruchomione z opóźnieniem, dopiero w kwietniu, ponieważ mróz i opady śniegu uniemożliwiły montaż nowych stacji. W momencie uruchomienia w 2013 było 125 stacji, a do końca sezonu ich liczba wzrosła o kolejne 35.

Według przedstawicieli ZTM system jest stale rozwijany i unowocześniany. Od 2013 r. jego użytkownicy korzystają z nowszej i łatwiejszej procedury wypożyczania i zwrotu rowerów. Obsługę ułatwiają elektrozamki rowerowe na stacjach. Są to elektryczne blokady otwierane lub zamykane przez system. Uniemożliwia to odpięcie roweru bez wcześniejszego zarejestrowania jego wypożyczenia w terminalu. Elektrozamki są zamontowane przy każdym słupku, na każdej stacji Veturilo, zaś każdy rower jest wyposażony w znajdujący się na przednim „widelcu” element, na którym ta blokada się zamyka. Rower jest automatycznie zwalniany z elektrozamka po podaniu numeru telefonu, kodu PIN oraz numeru roweru. Kiedy chcemy zwrócić jednoślad nie trzeba nawet podchodzić do terminala. Wystarczy, że ustawimy rower w stojaku tak, by elektrozamek zamknął się na elemencie mocującym przy rowerze, co zostanie potwierdzone sygnałem dźwiękowym. System sam odnotuje zwrot pojazdu. 

Wszystkie pojazdy wyposażone są w linki z zamkiem szyfrowym, by można było je przypiąć w czasie postoju poza stacją, kiedy osoba wypożyczająca chce wstąpić do sklepu czy kawiarni.

Warszawski system wypożyczalni rowerów ma swoją stronę internetową www.veturilo.waw.pl. Za pomocą serwisu można dopełnić wszystkich wstępnych formalności związanych z rejestracją i opłatami. 
 

Aleksandra Dębska 18-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text