Województwo mazowieckie

Paliwo ze śmieci?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15-31 lipiec 2015
ilustracja

Będzie mniej śmieci, będzie czyściej i taniej – siedlecki Zakład Utylizacji Odpadów chce wybudować kocioł do spalania paliwa alternatywnego, które już pozyskuje w sporych ilościach ze śmieci. Dzięki temu ceny ciepła w mieście będzie można utrzymać na niskim poziomie.

Codziennie na składowisko odpadów przyjeżdżają tony śmieci. Rocznie trafia tu około 60 tysięcy ton odpadów, z czego tylko 1/6  to selektywne. Te od razu trafiają do recyklingu. Ale pozostałe to już większy problem. Śmieci przez cały system sortowania są dzielone. Dzięki temu tylko część trafia na czaszę składowiska. Ale zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, coraz więcej trzeba przetwarzać. Stąd pomysł na paliwo alternatywne wykorzystywane na miejscu.

Paliwo  alternatywne powstanie z tzw. RDF -  to folie, papiery i opakowania, które nie nadają się do recyklingu. Wyodrębnia się je z odpadów zmieszanych poprzez głębokie przesianie i przewianie za pomocą powietrza. Mają bardzo dobrą wartość kaloryczną, podobną jak miał węglowy. Główne korzyści ze stosowania paliw alternatywnych to ograniczenia zużycia węgla kamiennego, redukcja emisji CO2 i innych emisji w procesie spalania oraz zmniejszenie ilości odpadów komunalnych i przemysłowych kierowanych na składowiska. Dlatego ZUO chce w przyszłości zbudować kocioł do spalania powstałego w ten sposób paliwa.

Na takie kotły zakładane są filtry cztery razy bardziej czułe, niż te na miał węglowy.

Teraz RDF chętnie wykorzystują cementownie. Jest to paliwo o niemal zerowym koszcie. Kocioł w Siedlcach mógłby powstać za kilka lat również przy wykorzystaniu nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020. Już w tym roku rozpoczną się akcje promocyjne połączone z świętem miasta, tak aby każdy z mieszkańców mógł w pełni zapoznać się z pomysłem inwestycji.

Radosław Strzaliński

r.strzalinski@mazowszanie.eu 15-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text