Województwo mazowieckie

Ostrołęka zaprasza na Dzień Ziemi
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15-26 kwiecień 2015
  • ikonka Ostrołęka ul. Gorbatowa 28
ilustracja

Dzień Ziemi to najpopularniejsze ekologiczne święto świata. Obchodzone jest od 1970 roku, aż w 192 krajach, w tym w Polsce (od 1990 roku). Tradycją jest już finałowy festyn na Polu Mokotowskim w Warszawie, który gromadzi corocznie tysiące uczestników. Również Ostrołęka przyłącza się do globalnego świętowania, zapewniając w dniu 26 kwietnia br. moc atrakcji dla wszystkich, którym matka ziemia nie jest obojętna. 

   Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest corocznie w dniu 22 kwietnia, od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat zrzeszeni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. Tematyką tegorocznych obchodów polskiego Dnia Ziemi będą zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii oraz ich efektywnością energetyczną. Dlatego Dzień Ziemi 2015 będzie obchodzony pod hasłem: „Z energią zmieńmy źródła”.

„Edukacja społeczeństwa dotycząca OZE, zwłaszcza w kontekście Dyrektywy Rady i Parlamentu Europejskiego 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych obliguje nas do zwiększenia wykorzystania zużycia energii ze źródeł odnawialnych. Ważna rola w tym procesie przeznaczona jest dla świadomych obywateli, którzy podejmują swe indywidualne działania i dokonują wyborów związanych z codziennym życiem, podejmują decyzję dotyczącą efektywności energetycznej i oszczędzania energii w domu, ale też coraz częściej stają się prosumentami. Chcemy przez promocję i popularyzację tematu energii odnawialnych zwiększyć zainteresowanie źródłami energii odnawialnych wykorzystywanymi przez indywidualne gospodarstwa domowe. Promocja OZE to inwestycja w ochronę klimatu i przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego. Wiele zmian klimatycznych powodowanych jest rosnącym wykorzystaniem zasobów naturalnych, będących efektem zaspokojenia obecnego modelu produkcji i konsumpcji. Do zatrzymania istniejącego trendu potrzebne są głębokie zmiany wzorców konsumpcji na poziomie gospodarstw domowych”- podkreśla Grażyna Hodun- koordynator obchodów Światowego Dnia Ziemi 2015.

   W dniu 26 kwietnia mieszkańcy Ostrołęki i okolic, Dzień Ziemi uczczą po raz siódmy. Jak co roku wydarzenie będzie miało charakter festynu, w którym będą mogły uczestniczyć całe rodziny. Po raz pierwszy przedsięwzięcie będzie miało miejsce na terenie Galerii Bursztynowej w Ostrołęce (głównego współorganizatora tegorocznej imprezy). W godzinach od 10 do 18, będzie można tam uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach, warsztatach i wystawach przybliżających tematykę ekologii. Organizatorzy planują utworzenie tematycznych stoisk, wśród których znajdzie się na pewno „ogródek” o charakterze ekologicznym, skupiony wokół stoiska Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które przybliży zainteresowanym sposoby i metody segregacji odpadów. Będą kolekcjonerzy, regionalni twórcy i artyści oraz wystawcy indywidualni. Jak co roku swoje stoisko zaprezentują: schronisko dla zwierząt Canis z Kruszewa (zachęcając do adopcji psów i kotów) oraz Nadleśnictwo Ostrołęka. Swój udział w przedsięwzięciu potwierdzili strażacy z miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i wędkarze z koła „Narew” Polskiego Związku Wędkarskiego- współorganizatorzy Konkursu Fotograficznego NAREW.

   Jedną z atrakcji będą warsztaty czerpania papieru i marmoryzacji (pokrywania powierzchni ścian, rzeźb itp. materiałem gipsowym lub specjalnymi cementami oraz proszkiem marmurowym) prowadzone przez Małgorzatę Lasocką, która organizowała pierwszy Dzień Ziemi w Warszawie, a swój wolny czas poświęca edukacji ekologicznej najmłodszych.

   Ponadto w programie wydarzenia przewidziane są: zbiórka elektro-śmieci (drobnego sprzętu AGD, baterii), prezentacje i konkursy ekologiczne z nagrodami, wystawa fotografii, liczne zabawy i atrakcje dla dzieci, inicjatywa OCK w Wojciechowicach „Ostrołęko-Uśmiechnij się” (młodzież rozdaje kwiaty mieszkańcom miasta, w celu zachęcenia do częstszego uśmiechania się na co dzień i bycia życzliwym w stosunku do innych ludzi).

A oto szczegółowy program obchodów Dnia Ziemi 2015 w Ostrołęce:

Od godz. 10.00- organizacja i otwarcie stoisk tematycznych:

  • kiermasz regionalnych produktów spożywczych (z okolic Ostrołęki i Podlasia),
  • wystawa kolekcjonerska (m. in. Ostrołęcki Klub Kolekcjonerów „Unikat” działający w Stowarzyszeniu „Unikat-Przyjazna Gmina”),
  • rękodzieło artystyczne (m. in. twórcy ludowi, rękodzielnicy artystyczni, członkinie Grupy Radosna Twórczość działającej w Stowarzyszeniu „Unikat-Przyjazna Gmina”),
  • promocja zdrowia (m. in. Sanepid, OSP- udzielanie pierwszej pomocy),
  • ekologia (m. in. Nadleśnictwo Ostrołęka, OTBS, pojazdy hybrydowe,),
  • turystyka (m. in. gospodarstwa agroturystyczne, biura podróży).

Godz. 10.15- start rajdu rowerowego Ostrołęka-Kamianka-Ostrołęka organizowanego przez Klub Kolarski 24h.

Godz. 10.30- rozpoczęcie warsztatów czerpania papieru i marmoryzacji, prowadzonych przez Małgorzatę Lasocką z Manufaktury Papieru Czerpanego w Kobyłce.

Godz. 11.00- występy i prezentacje przedszkoli i szkół, przeglądu twórczości ekologicznej (Przedszkole nr 16 w Ostrołęce, Przedszkole nr 17 w Ostrołęce, Szkoła Podstawowa w Nasiadkach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Ostrołęce, Szkoła Podstawowa w Jazgarce, Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrołęce, Szkoła Podstawowa nr 10 w Ostrołęce, Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce, Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce, Rising Sound - zespół wokalno-instrumentalny),

godz. 12.30- koncert Aleksandry Dźwigały,

godz. 13.00- oficjalne otwarcie imprezy przez włodarzy miasta i powiatu ostrołęckiego oraz Ewę Mielnicką- Miss Polski 2014,

godz. 13.15- wręczenie nagród za konkursy plastyczne i fotograficzne o tematyce ekologicznej,

godz. 13.30- rozpoczęcie koncertów zespołów:

13.30- Kapela Kurpiowska Ryszarda Maniurskiego,

14.00- „Crowley”,

15.00- „Grupa Nie Oni Jedni”,

16.00- „Zupa Grzybowa”,

17.00- „Odmienne Stany Świadomości”.

   Patronami honorowymi obchodów Dnia Ziemi 2015 będą wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, prezydent miasta Janusz Kotowski i starosta Stanisław Kubeł. Imprezę poprowadzą: Staszek Orłowski i Jakub Rutka z ostrołęckiego Kabaretu „Szuje”.

Paulina Piekarska

Paulina Piekarska 15-4-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text