Województwo mazowieckie

Nowe technologie kosmiczne i lotnicze na Mazowszu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 15 czerwiec-31 sierpień 2015
  • ikonka Warszawa Al Krakowska 110/114
ilustracja

Nowa inwestycja

Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych to kolejna inwestycja naukowo-badawcza Instytutu Lotnictwa, będącego niezaprzeczalnym liderem w dziedzinie badań aerodynamicznych oraz wytrzymałościowych. Prace nad projektami oraz technologiami lotniczymi i kosmicznymi będą prowadzone na terenie nowoczesnego kompleksu trzech budynków, przy Alei Krakowskiej 110/114 w Warszawie. Centrum badawczo-rozwojowe oferuje łączną powierzchnię 11 tys. km kw., z nowoczesnymi laboratoriami oraz salami konferencyjnymi.

Bezzałogowe obiekty latające i inteligentne materiały

W dwóch budynkach CITLiK mieszczą się w pełni wyposażone laboratoria, w których informatycy wraz z chemikami oraz fizykami będą pracować nad projektowaniem i wdrażaniem bezzałogowych obiektów latających, struktur lotniczych i kosmicznych a także prowadzić badania nad inteligentnymi materiałami oraz nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi w konstrukcji samolotów i śmigłowców. Dla kilkuset naukowców dostępne są laboratoria m.in.: obliczeniowe silników rakietowo-strumieniowych z detonacyjną komorą spalania, z zakresu wymiany ciepła w silnikach zarówno lotniczych jak i kosmicznych, analizy cieplnej i wytrzymałościowej, adaptroniki, rakietowych materiałów pędnych, lotniczych i kosmicznych badań środowiskowych a także testowe przyrządów lotniczych oraz kosmicznych. W nowoczesnych przestrzeniach laboratoryjnych prowadzone będą także badania nad zwiększeniem bezpieczeństwa samolotów oraz silników rakietowych.

Światowy poziom

Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych zapewnia więc szerokie spektrum badawczo-rozwojowe na najwyższym światowym poziomie. Będzie ono pracować zarówno na potrzeby Instytutu Lotnictwa jak i zewnętrznych podmiotów krajowych i zagranicznych. Oczywiście sektor badawczo-rozwojowy CITLiK ma opierać się na obustronnej współpracy z biznesem i przemysłem, co pozwoli na wdrażanie innowacyjnych projektów i dynamiczny rozwój w wielu dziedzinach gospodarki, np.: w przemyśle, budownictwie, robotyce i automatyce, systemach bezpieczeństwa, inżynierii medycznej, nowoczesnych systemach zasilających oraz w wielu technologiach, wykorzystywanych na co dzień.

Wzajemnym relacjom i działaniom na polu nauki i gospodarki poświęcone było Krajowe Forum pod nazwą „Międzynarodowa współpraca instytutów badawczych”, które odbyło się 12 czerwca 2015 roku w ramach oficjalnego otwarcia Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych w Warszawie. Oprócz głównego tematu wymiany doświadczeń na polu badawczo-rozwojowym dużych ośrodków w Polsce, w trakcie forum podsumowano 15-letnią działalność biura projektowo-badawczego Engineering Design Center, prężnie działającego przy Instytucie Lotnictwa. Obecnie jest ono cenionym w świecie ośrodkiem projektowym, dla firm oraz jednostek sektora lotniczego, energetycznego (w tym gazu i ropy naftowej).

Unijne wsparcie

Budowa CITLiK została zrealizowana przy wykorzystaniu unijnych środków finansowych w ramach „Działania 1.1 Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 48 mln zł, natomiast z budżetu UE uzyskano około 18 mln zł dofinansowania.

- „Technologie kosmiczne i lotnicze to obszar, który może dać szansę, zarówno Mazowszu, jak i Polsce na dynamiczny rozwój” – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik w trakcie oficjalnego otwarcia Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych w Warszawie.

Młodzi i zdolni na start

Warto podkreślić, iż w licznych działach i pionach badawczo-rozwojowych Instytutu Lotnictwa pracuje rzesza młodych i ambitnych ludzi, którzy tworzą potencjał placówki oraz budują jej sukces na rynku światowym. Uruchomienie CITLiK umożliwia kolejnym młodym inżynierom, nierzadko zaraz po ukończeniu studiów, pracę oraz rozwój zawodowy w renomowanej jednostce badawczej. Centrum będzie również oferowało staże i praktyki dla studentów i młodych naukowców.

 

Monika Cąpała - Sładek 15-6-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka Warszawa Al Krakowska 110/114

Zdjęcie 1: budynki CITLiK przy Al.Krakowskiej 110/114 w Warszawie(fot. Monika Cąpała-Sładek)

Zdjęcie 2: nowa inwestycja Instytutu Lotnictwa – CITLiK (fot. Monika Cąpała-Sładek)

Źródła: www.mazowia.pl.pl; www.ilot.edu.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text