Województwo mazowieckie

Nowe Impulsy w Kolejach Mazowieckich
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 czerwiec 2015-1 czerwiec 2016
ilustracja

W ubiegłym roku Koleje Mazowieckie świętowały 10-lecie powstania spółki, przez ten okres wypracowały sobie pozycję lidera na rynku przewozów regionalnych. Obecnie KM mogą pochwalić się nowoczesnymi składami a zakupione ostatnio Impulsy są pierwszymi tego rodzaju pięcioczłonowymi pociągami w Polsce.

Wsiąść do pociągu nie byle jakiego

W zapomnienie odeszły już wysłużone oraz nieatrakcyjne tabory kolejowe. Aktualnie Koleje Mazowieckie dysponują nowoczesnymi wagonami pasażerskimi z klimatyzacją, wyposażonymi w ergonomiczne i komfortowe siedzenia. W pociągach zainstalowano stojaki na rowery, wydzielono miejsce na duży bagaż (np.: dziecięcy wózek), jest nowoczesna toaleta z zamkniętym obiegiem, przystosowana również dla osób niepełnosprawnych oraz matek z małymi dziećmi. Ponadto w wagonach zainstalowano nowoczesne systemy informacji dla pasażerów i monitoringu wewnętrznego. KM stale modernizują stan techniczny taboru, dbają o estetykę wagonów a także o zgodność pojazdów kolejowych z normami i przepisami zarówno krajowych jak i europejskich rozporządzeń.

12 Impulsów do dobrej podróży

Z początkiem czerwca br. skład taboru KM poszerzył się o trzy nowoczesne pociągi Impuls, wyposażone w klimatyzację oraz wi-fi. Łącznie spółka zakupiła dwanaście takich pojazdów, pozostałe dziewięć trafi do KM w listopadzie tego roku. Pierwsze Impulsy w barwach KM wyjechały w trasę 8 czerwca 2015 roku z Warszawy do Skierniewic. Prezentacja świeżo zakupionego składu odbyła się na Dworcu Warszawa Wschodnia.

Impulsy znacznie podnoszą komfort jazdy koleją, bowiem oferują pasażerom wiele udogodnień, m.in.: dostęp do bezprzewodowego internetu, gniazdka elektryczne, system informacji pasażerskiej, intercom, klimatyzację oraz większą przestrzeń na bagaże. Składy są przystosowane w pełni do potrzeb osób niepełnosprawnych, dysponują odpowiednimi miejscami dla wózków inwalidzkich oraz podjazdami ułatwiającymi podróż osobom niepełnosprawnym. Ponadto nowe Impulsy mogą poruszać się z prędkością do 160 km/h. a każdy z pociągów oferuje podróżnym 206 miejscówek siedzących oraz 325 stojących.

Newag, UE i TSI

Nowoczesne Impulsy produkowane przez nowosądecką spółkę Newag S.A. są pierwszymi polskimi pociągami zgodnymi z restrykcyjnymi unijnymi wytycznymi TSI tj. Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności. Jak podkreślił prezes zarządu Newag S.A. - Zbigniew Konieczek: - „Jakość, dbałość o komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, zarówno pasażerów, jak i obsługi, to w Newag najwyższe priorytety”.

Z kolei dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich Czesław Sulima zaznaczył, że „Zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych jest dla nas kontraktem kluczowym ze względu na stale rosnące potrzeby podróżnych, zwłaszcza na szlakach tak obleganych, jak trasa z Warszawy do Skierniewic. Misja naszej spółki to prowadzenie pasażerskiego transportu kolejowego o wysokim standardzie. Myślę, że zakup ten potwierdza, że Koleje Mazowieckie konsekwentnie realizują swoje założenia, a standard świadczonych usług jest coraz wyższy. Zaznaczę, że już za kilka miesięcy do parku taborowego spółki dołączą także kolejne wagony piętrowe”.

Zakup Impulsów przez KM odbył się w ramach umowy podpisanej w listopadzie ubiegłego roku. Całkowity koszt inwestycji to 257 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej opiewa na 82 mln zł. Integralny rozwój Kolei Mazowieckich jest jednym z priorytetów Samorządu Województwa Mazowieckiego. Niebawem nowoczesne Impulsy będą jeździć po całym Mazowszu, które jest pierwszym regionem w kraju, obsługiwanym przez tego typu pojazdy.

Monika Cąpała - Sładek 9-6-2015

Zdjęcie 1: fot. kolejarzwarszawski/www.wikipedia.pl;

Źródła: www.mazovia pl;

www.tvnwarszawa.tvn24.pl;

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text