Województwo mazowieckie

Na turniej na zamek w Czersku
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5-31 maj 2015
ilustracja

Pokazy konne, rycerskie starcia, dzielnych łuczników i strojne dworskich dam już wkrótce będzie można podziwiać na Zamku w Czersku. Przygotowania do corocznego Turnieju Rycerskiego na Dworze Konrada Mazowieckiego w pełni. Miłośnicy średniowiecznych rycerskich tradycji świętować będą w Czersku w weekend 16-17 maja.

„Złotem, nie mieczem”?
To już siódma edycja turnieju. Tym razem hasłem przewodnim rycerskiego spotkania w Czersku będą słowa „Złotem, nie mieczem”. Przed laty Książę Konrad Mazowiecki na św. Andrzeja, w dniu 16 maja, zaplanował w Czersku wielki jarmark. Na jarmarku obok swoich krajan chciał ugościć również pogańskich Prusów. I przy tej okazji niejako „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”. Wędrowni rycerze i zakony rycerskie przybyłe na zamek tego dnia, oprócz udziału w turnieju głosić mieli również nauki chrześcijańskie i przekonywać pogan do przyjęcia wiary. Decyzja o organizacji jarmarku i turnieju wynikała z wcześniejszych decyzji podjętych przez polskich książąt, którzy zamiast organizować kosztowne krucjaty przeciwko niewiernym, zdecydowali się ułatwiać handel pomiędzy rodakami a poganami. Jednocześnie korzystając z tych szerszych kontaktów niejako przy okazji zaszczepiać w niewierzących Prusach wiarę chrześcijańską.

Na turnieju
Majowy turniej rycerski potrwa dwa dni. Rozpoczyna się w sobotę o godz. 13.00. W trakcie pierwszego dnia spotkania przewidziano m.in. takie atrakcje jak: walki 1 vs 1, pokaz konny Xiążęcej Drużyny i występy konne grupy łuczniczej. Widzowie będą mogli podziwiać manewry lekkiej piechoty i starcia lekkozbrojnych drużyn, a także wysłuchać i obejrzeć występ zespołu muzyki dawnej „Grupa Radnyna”.

Ci, którzy zdecydują się spędzić niedzielę na zamku w Czersku będą mogli wziąć udział w grach i zabawach plebejskich, a także zobaczyć wyjątkowe widowisko teatralne. Nie zabraknie również oczywiście walk i starć rycerskich. Nie lada gratką dla widzów będzie bieg dam.

W trakcie całego weekendu będzie można wziąć udział w turniejach łuczniczych, a także podziwiać wyroby dawnego rzemiosła. Dla smakoszy przygotowane zostaną typowe rycerskie jadła i napitki, a dla najmłodszych warsztaty.

Bilet wstępu normalny na VII Turniej Rycerski na Dworze Konrada Mazowieckiego to koszt 10 zł, za ulgowy zapłacimy tylko 5 zł.

JaN

j.nalewajk@mazowszanie.eu 5-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text