Województwo mazowieckie

Można już podążać szlakiem Kochanowskiego
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 29 kwiecień 2015-31 maj 2016
ilustracja

Po ponad rocznych przygotowaniach dostępny jest już „Szlak Rodu Kochanowskich”. To atrakcja nie tylko dla miłośników literatury, ale dla turystów, którzy cenią sobie dobrze zachowane dziedzictwo naszej kultury.

Pod koniec 2013 r. zarząd województwa przyznał z RPO WM 2007-13 ponad 450 tys. zł unijnego dofinansowania na projekt, który przede wszystkim miał ocalić dziedzictwo kulturowe subregionu radomskiego. Dzięki temu powstał szlak łączący dziesięć miejscowości najbardziej związanych z rodem Kochanowskich herbu Korwin. Niedawno w Zwoleniu odbyło się uroczyste podsumowanie projektu, którego beneficjentem była zwoleńska parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.

„Szlak Rodu Kochanowskich” stworzono, bazując na istniejących obiektach, które są związane z rodem Kochanowskich. Oczywiście najbardziej znanym jego członkiem jest Jan Kochanowski. Jednak podążanie szlakiem to idealny moment na poznanie innych przedstawicieli tej cenionej rodziny szlacheckiej. Kochanowscy pozostawili na ziemi radomskiej wiele śladów swojej obecności – byli fundatorami kościołów, kaplic i pomników. Nie dziwi więc, że szlak obejmuje sześć kościołów – m.in. w Radomiu, parafialny w Przytyku i w Skrzynnie czy w Wieniawie, w którym dziś można oglądać wyjątkowy renesansowy „Poliptyk Wieniawski” ze szkoły Wita Stwosza. Na szlaku jest też zespół dawnego Opactwa Benedyktyńskiego w Sieciechowie, gdzie poeta uczył się w przyklasztornej szkole wraz z innymi dziećmi lokalnych rodzin szlacheckich, a gdzie dziś, wewnątrz później zbudowanego kościoła, można zobaczyć wyjątkową późnobarokową polichromię.

Najbardziej kojarzonymi z rodem Kochanowskich miejscami są Czarnolas z istniejącym tu zespołem dworskim z XIX w., bo to w tej miejscowości Kochanowski dawniej mieszkał i tworzył. Nie dziwi więc, że na szlaku znalazło się Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (które jest partnerem projektu) oraz nekropolie Kochanowskich. Zresztą muzeum otrzymało wcześniej unijne wsparcie – w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na renowację unikatowych starodruków, które pochodzą jeszcze z czasów Jana Kochanowskiego. Ich stan wymagał szybkiej interwencji konserwatorskiej – były m.in. zabrudzone i zawilgocone. Teraz obydwa starodruki są prezentowane w specjalnie do tego celu wykonanej gablocie, wyposażonej w absorbery wilgoci. Uratowanie tak ważnych zabytków kultury kosztowało ponad 26 tys. zł, z czego 15 tys. zł objęło dofinansowanie w ramach PROW 2007-2013.

Kolejnym znanym punktem jest miejsce urodzenia poety – Sycyna, w której elementem szlaku stał się XVII-wieczny obelisk. Inną rozpoznawalną miejscowością jest Zwoleń – bo choć Jan Kochanowski zmarł w Lublinie, to właśnie tu został pochowany. Jednak szlak obejmuje też takie miejsca związane z całym rodem, jak zespół dworski w Zameczku k. Przytyka (XIX w.) oraz wieś Kochanów.

Teraz odwiedzający te okolice mogą nie tylko zgłębiać wiedzę na temat historii rodu Kochanowskich, ale i – jak mówił podczas uroczystości wicemarszałek Ruszczyk – podziwiać najcenniejsze zasoby kulturalne i historyczne.

W ramach tej inwestycji powstała nowa strona internetowa. Zawiera ona niezbędne informacje na temat szlaku, mapy oraz przewodniki. Są tam również atrakcje dla dzieci związane z poetą. Także na szlaku udało się wyznaczyć miejsca przyjazne starszym oraz osobom z małymi dziećmi. Poza tym utworzono parkingi dla rowerów w Czarnolesie i Zwoleniu. W sumie całość kosztowała ok. 630 tys. zł.

Uroczystość połączona była z wystawieniem XVII-wiecznej bulli Pawła V, sankcjonującej bractwo różańcowe przy kościele w Zwoleniu. Proboszcz Bernard Kasprzycki poinformował, że oprócz szlaku powstała też monografia rodu Kochanowskich, której autorem jest dr hab. Dariusz Kupisz z Radomia.

Jak twierdzą twórcy szlaku, na historię rodu nakładają się inne równie ciekawe historie, więc podążanie szlakiem to punkt wyjścia do szczegółowego poznawania wielu ciekawych miejsc ziemi radomskiej.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 18-5-2015
ikonka jak dojechać

Na podstawie: www.kochanowscy.info

www.mazovia.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text