Województwo mazowieckie

Mleczna pomoc dla najmłodszych
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj-12 czerwiec 2015
ilustracja

Od roku 2004 do polskich szkół podstawowych wprowadzono program „Szklanka mleka”. Po trzech latach Polska stała się liderem wśród krajów UE, w realizacji tego programu.

   Program „Szklanka mleka” jest współfinansowany ze środków unijnych i rządowych. Realizowany jest na podstawie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Dodatkowym źródłem jego finansowania są składki wpłacane przez sektor mleczarski, dla którego jest to jeden ze sposobów propagowania spożycia mleka i przetworów mlecznych w szkołach podstawowych. W ramach programu uczniowie spożywają mleko białe i mleko smakowe o różnej zawartości tłuszczu, twarożki, sery i jogurty. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej program „Szklanka mleka” cieszy się dużym, niemalejącym zainteresowaniem.

Krajowa dopłata i środki unijne finansują program, który ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia i odżywiania się. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje o epidemii otyłości, mającej bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia, gdyż zwiększa ryzyko groźnych chorób, jak również rodzi problemy natury psychicznej, takie jak zaburzenia samooceny czy depresje. Poza porcją mleka dopłata krajowa ma zapewnić produkty mleczne bezpłatnie lub po obniżonych cenach, zwłaszcza dla dzieci z uboższych rodzin. Produkty mleczne są bardzo ważne dla rozwijających się organizmów, zawarte w nim łatwo przyswajalne białka i wapń pokrywają u dzieci ich zapotrzebowanie na te składniki.

   Długookresowe działanie programu ma również na celu zwiększenie spożycia mleka w Polsce. Od początku jego realizacji dzieci uczęszczające do szkół podstawowych spożyły ponad 1 miliard szklanek mleka. Na rok szkolny 2014/2015 szkoły złożyły wnioski o rządowe dopłaty w łącznej wysokości 149 mln zł, co daje wzrost spożycia o 23 % w stosunku do roku poprzedniego. Wnioski obejmowały 12 tys. szkół, w których łącznie chęć przystąpienia do programu zdeklarowało około 2,4 mln uczniów. Na bieżący okres Agencja Rynku Rolnego wydała 156 decyzji pozytywnych o przydzieleniu dopłat na kwotę ok. 117 mln zł. Do października 2014 liczba uczniów szkół podstawowych spożywających mleko i przetwory mleczne dzięki programowi wyniosła 2,3 mln, co dało wzrost o 4,6 % w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Chętnych na udział w programie nie brakuje, problemem jest limit narzucony na dostawców w kwocie 118 mln zł. Przewiduje się, że w następnym roku szkolnym do programu „Szklanka mleka” może przystąpić nawet do 2,5 mln uczniów.

Jarosław Berk

Jarosław Berk 20-5-2015

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Źródło: Materiały Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text