Województwo mazowieckie

Mazowsze szlakiem Chopina
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 3-30 czerwiec 2015
ilustracja

Pomimo że dużą cześć swojego życia Fryderyk Chopin spędził poza granicami kraju Mazowsze jest regionem ściśle związanym z życiem artysty. To tu się urodził i to tu spoczywa jego serce.

Pierwszym takim miejscem jest Żelazowa Wola, czyli miejsce urodzenia kompozytora. Miejscowość ta leży w powiecie sochaczewskim, dokładniej w gminie Sochaczew. Tu ojciec Chopina Mikołaj pełnił rolę guwernera i tu zapoznał matkę Chopina Justynę Krzyżanowską. Artysta urodził się w przybudówce domu rodziny Skarbków. Dom urodzenia Fryderyka Chopina stawał się wielokrotnie miejscem ważnych wydarzeń. 17 października 1945 roku stał się elementem trasy, przez którą przewożono serce Chopina z pobliskiego Milanówka, do stołecznego kościoła św. Krzyża. 7 kwietnia 1984, w dworku podpisano porozumienie, będące początkiem Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich. Jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. W okresie letnim odbywają się tu koncerty chopinowskie. Dziś mieści się tu muzeum, będące miejscem kultu artysty otoczone zabytkowym parkiem.

W pobliżu Żelazowej Woli mieści się wieś Brochów. Z miejscem tym Fryderyk Chopin związany jest za pośrednictwem miejscowego kościoła. To w kościele św. Jana Chrzciciela i Rocha odbył się ślub rodziców Chopina, tu także w 1819 roku odbył się chrzest Fryderyka oraz ślub siostry Ludwiki. Od kilku lat w Brochowie odbywa się letni Festiwal Chopinowski, a w ramach niego recitale fortepianowe.

Kolejnym miejscem związanym z życiem Fryderyka Chopina jest Warszawa, do której sprowadził się wraz z rodziną we wrześniu 1810 roku. Pierwszym miejscem w jakim zamieszkali była kamienica przy Krakowskim Przedmieściu, później wyprowadzili się do lokalu w Pałacu Saskim. Tu znajdowało się liceum, w którym uczył Mikołaj Chopin.. W 1827 roku przeprowadzili się do mieszczącej się nieopodal oficyny Pałacu Krasińskich. To tu kompozytor stworzył koncerty e-moll.11 i f-moll op. 21oraz Wariację B-dur op. 2. Mieszkał tu do listopada 1830 roku. Tu od 1960 działa Oddział Muzeum Fryderyka Chopina - Salonik Chopinów, będący filią Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Wnętrze Saloniku zostało urządzone tak, aby jak najbardziej odwzorowywało mieszkanie rodziny Chopinów. Niestety z oryginalnego wyposażenia mieszkania nic się nie zachowało. To w Krakowskim Przedmieściu Chopin uczył się i studiował, a także to tu znajduje się kościół z urną mieszczącą serce kompozytora, które zgodnie z jego ostatnim życzeniem zostało przywiezione do Warszawy z Paryża. Fryderyk Chopin koncertował w licznych pałacach na terenie Warszawy, między innymi w Belwederze mieszczącym się na terenie Łazienek Królewskich. Tu stoi pomnik Chopina wykonany przez Wacława Szymanowskiego, pod którym w okresie wiosenno-letnim odbywają się niedzielne recitale Chopinowskie. W Warszawie mieści się Muzeum Fryderyka Chopina, które powstało w latach trzydziestych XX wieku. Do zbiorów muzealnych należą autografy dzieł Chopina, listy kompozytora i członków jego rodziny, portrety, fotografie, rzeźby, medaliony, szkice, pamiątkowe zapisy, laurki, rękodzieła oraz pierwsze wydania dzieł artysty. W muzeum mieszczą się także listy innych kompozytorów, malarzy oraz poetów tworzących w XIX i XX wieku. Znajduje się tu także pamiątkowa XIX wieczna księga założona dla odwiedzających Żelazową Wolę.

Kolejną mazowiecką miejscowością związaną z życiem Fryderyka Chopina są leżące w powiecie gostynińskim Sanniki. Majątek sannicki należał do rodziny Pruszaków, z którymi Chopinowie mieli bliskie relacje. Fryderyk przyjaźnił się z Konstantym Pruszak. W 1828 roku artysta spędził tu wakacje. Dziś na miejscu domu Pruszaków mieści się pałac wybudowany w 1910 roku tak zwany Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina. Miejsce to nierozerwalnie związane jest z postacią Fryderyka Chopina, gdzie był częstym gościem. Tu od 1981 roku odbywają się koncerty chopinowskie. Wokół roztacza się park krajobrazowy, a w nim wiązy, kasztany i miłorząb.

17-letni Fryderyk Chopin w lipcu 1827 roku odwiedził Płock. Dokumentem potwierdzającym obecność Fryderyka w Płocku, jest list do rodziny, w którym kompozytor napisał: „Gdy mi zdrowie służy jak jaki pies dressowany, a pana Zboińskiego żółte opuszczają oczki, gdyż wyjeżdżamy do Płocka, szaleństwem by było, gdybym z mej strony nie miał o tym donieść. - Dziś więc w Płocku, jutro w Rościszewie, po jutrze w Kikole, parę dni w Turzynie, parę dni w Kozłowie i w moment w Gdańsku, i na powrót! […] Fryderyk przyjechał na parę dni do majątku Zboińskich w Kowalewie, w powiecie płockim. W Płocku od kilku lat odbywa się festiwal Chopiniana. Początki festiwalu sięgają 2002 roku. Jego głównym założeniem jest prezentacja dzieł Fryderyka Chopina. Jest on połączeniem koncertów z baletem, teatrem oraz projekcją filmów.

W życiem i twórczością Fryderyka Chopina związana jest także miejscowość leżąca na granicy Mazowsza i Kujaw czyli Szafarnia, gdzie kompozytor spędzał wakacje. Dziś tu mieści się Ośrodek Chopinowski, gdzie organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla dzieci i młodzieży.

Fryderyk Franciszek Chopin był kompozytorem i pianistą, urodził się w 1810 roku w mazowieckiej miejscowości Żelazowa Wola. Był synem spolonizowanego francuza. Kilka miesięcy po narodzinach rodzina Chopinów przeprowadziła się do Warszawy. Swój talent odkrył jeszcze w dzieciństwie. Już jako 4 latek zaczął pobierać naukę gry na pianinie. Pierwszy raz publicznie wystąpił w 1818 roku w Pałacu Radziwiłłów. Koncertował na salonach warszawskich. W latach 1823-26 Fryderyk pobierał naukę w Liceum Warszawskim. Jesienią 1826 roku został studentem wydziału "teorii muzyki, jenerałbasu i kompozycji" warszawskiej Szkoły Głównej Muzyki. W trakcie studiów powstały pierwsze szeroko rozbudowane dzieła między innymi: Sonata c-moll, Wariacje op. 2 na temat z Don Juana Mozarta, Rondo à la Krakowiak, Fantazja op. 13 na tematy polskie oraz Trio g-moll na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. Studia ukończył w 1829 roku. Ostatni jego koncert odbył się w Londynie 16 listopada 1848 roku. Chopin zmarł na gruźlicę płuc w Paryżu 17 października 1849 roku i tu został pochowany. Jest uznawany za największego polskiego kompozytora. Pomimo tego, większość życia spędził za granicą, zgodnie z wolą Chopina jego serce spoczywa w kraju. W dorobku muzyka odnajdziemy liczne utwory nawiązujące do terenu Mazowsza.

Źródło: www.chopin.pl; www.ecasanniki.pl.

Joanna Gruchała - Kominek 3-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text