Województwo mazowieckie

Mazowsze krainą dworków – ziemia sochaczewska, pruszkowska i grodziska
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016

Naszą wędrówkę rozpoczynamy od ziemi sochaczewskiej. Tu, w miejscowości Brochów, odnajdujemy dwór, który wybudowano około 1820 roku. Niestety w okresie po zakończeniu drugiej wojny światowej został on bardzo zniszczony. Dziś jest w posiadaniu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. We wsi Chodaków zachwyca natomiast wyjątkowy zabytek z początku XX wieku – wykonany w stylu dworkowym z elementami klasycystycznymi. Cechą charakterystyczną obiektu jest portyk złożony z kolumn toskańskich. Równie interesujący jest historyczny dwór w miejscowości Czerwonka, wybudowany blisko 1800 roku. Z kronik wynika, że pierwszym właścicielem obiektu była rodzina Błeszyńskich. To budynek parterowy z użytkowym poddaszem, w części frontowej zwieńczony doryckim portykiem z czterema kolumnami. W swojej długiej historii pełnił różne funkcje. Mieściły się tu m.in. mieszkania, siedziba Kreishauptmanna sochaczewskiego oraz szkoła. W niedalekim Gradowie znajdziemy natomiast pamiątkowy dwór w stylu neorenesansowym, wybudowany w 1880 roku na zlecenie Bolesława Zielińskiego. To parterowy budynek murowany, z mieszkalnym poddaszem. Boniowane filary i kolumny podtrzymują taras. Bardzo ciekawy pod względem architektonicznym jest również zabytek znajdujący się we wsi Kuznocin. Dostępne źródła wskazują, że został on wzniesiony w latach 1923–1924. Można w nim odnaleźć wiele elementów stylu barokowego i klasycystycznego. Od frontu uwagę przyciągają narożne, ośmiokątne alkierze i portyk z sześcioma kolumnami. Nad wejściem, na wysokości dachu, widnieje zaś ozdobny szczyt. Jeżeli udamy się natomiast do Żukowa, z pewnością zachwyci nas dwór z końca XIX wielu, który pierwotnie należał do rodu Chylewskich. Pośrodku frontu znajduje się portyk z kolumnami podtrzymującymi taras, nad nim widnieje zaś lukarna z elementami barokowymi. Po sąsiedzku, we wsi Złota, warto zwiedzić wyjątkową budowlę otoczoną parkiem krajobrazowym. Ten prostokątny obiekt z frontowym ryzalitem oraz portykiem z toskańskimi kolumnami powstał około 1880 roku. Kilkadziesiąt lat wcześniej – około 1800 roku – powstał natomiast dworek, który do dziś stoi we wsi Tułowice. Od strony jego frontu można zaobserwować ryzalit, a od ogrodu – portyk.

Pięknymi zabytkowymi dworkami może się pochwalić również ziemia grodziska. W miejscowości Adamowizna napotykamy aż 3 dworki. Pierwszy z nich, powstały około 1930 roku parterowy, drewniany budynek na kamiennych fundamentach, zawiera elementy charakterystyczne klasycyzmu. Jest otoczony parkiem krajobrazowym przeciętym rzeką Mrową. Drugi obiekt również jest drewniany i parterowy. Został tu przeniesiony z miejscowości Kulkówka. Trzeci pochodzi z 1930 roku. To obiekt murowany, parterowy z poddaszem mieszkalnym. Z literatury wynika, że częstym gościem była tu Zofia Nałkowska. Malowniczy dworek – wybudowany około 1800 roku – odnajdziemy również w Izdebnie Kościelnym.  Pierwszymi właścicielami budynku była rodzina Szymanowskich. Prezentuje on styl klasycystyczny. Wybudowano go z gliny zmieszanej z sieczką, a następnie obłożony cegłą. W samym środku przedniej elewacji widnieje duży ryzalit. Równie ciekawy jest dwór położony w miejscowości Książenice, wzniesiony około 1930 roku. Ten parterowy budynek z poddaszem w kształcie trójkąta posiada elementy barokowe i klasycystyczne. Od strony ogrodu znajduje się portyk zwieńczony kolumnami podtrzymującymi taras.

Miłośnicy starych dworków powinni odwiedzić także ziemię pruszkowską. To właśnie tu – w miejscowości Czubin – znajduje się bardzo ciekawy obiekt, pochodzący prawdopodobnie z XVIII wieku, zbudowany w stylu klasycystycznym.  Jego pierwszym właścicielem był Kasper Skarbek. Na elewacji budynku uwagę zwracają dwie wystawki z frontami w kształcie trójkąta. Warto odwiedzić również Osowiec. Tamtejszy dwór został on wybudowany około 1860 roku. Ma kształt prostokąta z trzema ryzalitami. Jego styl można określić jako klasycystyczny.

To zaledwie część zabytkowych dworów, które możemy napotkać na Mazowszu. Jest ich tu o wiele więcej, a każdy z nich pamięta najdawniejsze czasy. Zapraszamy więc na wycieczkę w poszukiwaniu innych historycznych obiektów i odkrywanie ich bogatych dziejów.

Źródło: Tadeusz S. Jaroszewski, Marek Gierlach, Po pałacach i dworkach Mazowsza, Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1995; www.zabytkipolskie.pl.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text