Województwo mazowieckie

Mazowsze krainą dworków – ziemia płocka, gostynińska i sierpecka
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016

Naszą wędrówkę zacznijmy od ziemi płockiej. W miejscowości Kanigowo odnajdujemy dwór z końca XIX wieku, którego pierwszym właścicielem była rodzina Baranowskich. Obiekt jest zbudowany w stylu neobarokowych. Uwagę przyciągają charakterystyczne okna o łukowatym kształcie, na elewacji zaś widoczne są ryzality. Dziś mieści się tu szkoła podstawowa. Malowniczym dworkiem może się również poszczycić Miszewo Murowane. Tutejszy obiekt powstał prawdopodobnie na początku XX wieku, a jego pierwszym właścicielem był Tadeusz Lasocki. Od frontu portyk z dwoma kolumnami podtrzymuje trójkątny szczyt. Budynek jest otoczony dużym parkiem. Nieopodal, we wsi Karwosieki-Cholewice, możemy natomiast podziwiać drewniany dwór z XIX wieku, który niegdyś należał do Tadeusza Koperczyńskiego. To budowla o konstrukcji zrębowej na otynkowanej podmurówce z wyraźnymi elementami stylu późnego klasycyzmu. Pięknym dworem w podobny stylu może pochwalić się również Kowalewo. Obiekt ten został wzniesiony przed 1859 r. dla Antoniego Jabłońskiego, ówczesnego właściciela tej miejscowości. We wsi Podgórze zlokalizowanej w gminie Mała Wieś stoi z kolei zabytek z 1925 roku – parterowy, drewniany budynek z portykiem złożonym z toskańskich kolumn. Przepiękny zespół parkowo-dworski można zobaczyć niedaleko Drobina, w miejscowości Kuchary. Obiekt zbudowany w 1859 roku w stylu klasycyzującym może pochwalić się ciekawą historią. Od 1987 roku jego właścicielem i użytkownikiem jest Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu.

Na południowy wschód od Gostynina znajduje się natomiast Czarnów, a w nim wzniesiony prawdopodobnie około 1822 roku murowany parterowy dworek z poddaszem użytkowym. Na jego elewacji frontowej widnieje portyk z kolumnami toskańskimi, na których opiera się taras. We wsi Sokołów można podziwiać zespół  dworsko-folwarczny z połowy XVIII wieku. Dworek składa się z dwóch części: parterowej z ryzalitem oraz piętrowej oficyny. Jest otoczony XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym, przez który przepływa rzeka Skrwa. Równie interesujący jest obiekt w miejscowości Słup pochodzący z końca XIX wieku. W czasach międzywojennych mieściła się tu stacja meteorologiczna oraz fizjologiczno-hodowlana.

Poszukiwacze szlacheckich śladów na Mazowszu znajdą ciekawe obiekty również na ziemi sierpeckiej. W Lelicach stoi drewniany dwór wybudowany pod koniec XIX wieku na zlecenie rodziny Gościckich. Jest obiektem parterowym, z częścią piętrową tylko nad wejściem głównym. Dziś jest niestety opuszczony i zdewastowany. Równie interesujący jest dworek mieszczący się we wsi Rościszewo. Powstał on pod koniec XVIII wieku na zlecenie rodziny Jeżewskich. Aktualnie znajduje się tu przedszkole. Budynek okalają drzewa będące pozostałością po istniejącym tu niegdyś parku.

Na mapie historycznych dworów i dworków nie może zabraknąć również innych miejscowości, takich jak Kowalewo, Ciółkowo, Podgórze, Radzanowo, Osiek, Pepłowo, Felicjanów, Brudzeń Duży, Trębki, Wola Trębska, Waliszew, Solec, Pomorzanki, Kąty, Główczyn, Góra, Kanigowo, Koszalew, Kuchary, Dziembakowo, Łukomie czy Miłobędzyn.

 

Źródło: S. Jaroszewski Tadeusz, Marek Gierlach, Po pałacach i dworkach Mazowsza, Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1995; www.powiat-plock.pl; www.zabytkipolskie.pl.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text