Województwo mazowieckie

Leśne, kurpiowskie hektary spokoju
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9-31 marzec 2015
ilustracja

Lasy okalające Ostrołękę są częścią Puszczy Kurpiowskiej, zwanej też Puszczą Zieloną. Obok urokliwych leśnych zakątków, czeka tu na przybyszów nostalgiczny obraz kurpiowszczyzny. Warto odwiedzić to miejsce, by wraz z nim móc się wyciszyć i zaznać trochę spokoju.

Historia obecnego Nadleśnictwa Ostrołęka jest w gruncie rzeczy związana z dwoma nadleśnictwami : Seborki i Ostrołęka. Pierwsze zmianki o Seborkach pochodzą z 1863 roku. Wówczas nadleśnictwo działało pod carską administracją. Po odzyskaniu niepodległości, już pod polską władzą dołączyło do Seborek nadleśnictwo Ostrołęka. Przez okres międzywojenny oba działały obok siebie. Po II wojnie światowej pracowano nad odtworzeniem infrastruktury i zmianami terytorialnymi, i tak w 1973 roku połączono nadleśnictwa w jedno - ostrołęckie. Od 1975 roku jednostka wchodziła w skład Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Olsztynie. Obecnie Nadleśnictwo Ostrołęka podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

    Lasy Nadleśnictwa Ostrołęka położone są w północnej części Mazowsza. Region ostrołęckich lasów łączy w sobie obszar pradawnych Puszcz Zielonej i Białej. Mieszkańcami tych terenów, od wieków byli Kurpie, słynący z zamiłowania do wolności i niezależności. Jest to specyficzny region o odmiennej kulturze ukształtowanej przez stały kontakt człowieka z naturą. Gęste lasy odcinały Kurpiów od reszty społeczeństwa. Leśny krajobraz wzbogacają kluczowe dla regionu, wijące się wody rzek Narwi, Omulwi, Szykwy, Rozogi i Orz. Obecnie tereny te, to tak zwane Zielone Płuca Polski.

    Na terenie Nadleśnictwa znajduje się rezerwat przyrody o nazwie „Olsy Płoszyckie”. Utworzony w 1997 roku, położony jest w leśnictwie Płoszyce. Jest to rezerwat częściowy- leśny. Powierzchnia rezerwatu wynosi prawie 141 ha, a celem jego utworzenia była ochrona kompleksu olsów położonych w dolinie rzeki Rozogi. Na terenie samego rezerwatu występuje 49 gatunków ptaków. Poza nim znajduje się tu obszar ochrony Natura 2000, a także cztery pomniki przyrody: „Altana” – grupa 16 lip drobnolistnych zarośniętych pniami, modrzew polski, brzoza brodawkowa i dąb szypułkowy. Ponad 800 ha nadleśnictwa jest pozostawiona sama sobie, bez ingerencji gospodarki leśnej. Stwarza to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

    By spełnić oczekiwania turystów i mieszkańców regionu, Nadleśnictwo otworzyło na swym terytorium ścieżkę turystyczną „Łęg”. Sześciokilometrowa ścieżka edukacyjna wraz z infrastrukturą turystyczną, znajduje się na terenie leśnictwa Łęg, w odległości 9 km na północny wschód od Ostrołęki. Ścieżka idealnie przystosowana jest do poruszania się po niej rowerem lub uprawiania modnego ostatnio nordic walking. Miłośnicy turystyki konnej znajdą tu 9-kilometrowy szklak na terenie leśnictwa „Przystań”.

   Gospodarka leśna na tych terenach jest prowadzona zgodnie z Planem Urządzania Lasu na lata 2012-2020 i skupia się na ochronie terenów zielonych. Gleby na terenach Kurpi są słabej jakości, z tego powodu najczęściej występują tutaj sosny. Corocznie Nadleśnictwo sadzi ok. 120 ha lasów. Głównym dla nich zagrożeniem jest pożar. Ostatni, w 2014 roku w okolicach miejscowości Gleba  pochłonął ponad 20 ha lasów. Tereny Nadleśnictwa są zaliczone do najwyższej kategorii zagrożenia pożarowego, wiąże się to z rozbudowaną infrastrukturą pomocną w obserwacji terenu i szybkim wykrywaniu zagrożenia. Gospodarka leśna na tych terenach posiada certyfikaty „dobrej gospodarki leśnej” FSC i PEFC.

Jarosław Berk

Jarosław Berk 10-3-2015
ikonka jak dojechać

źródło: broszura informacyjna Nadleśnictwa Ostrołęka

fot."Nowogród Narew". Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nowogr%C3%B3d_Narew.jpg#mediaviewer/File:Nowogr%C3%B3d_Narew.jpg

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text