Województwo mazowieckie

Kultura za mniej niż 20 zł
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 lipiec-31 grudzień 2015
ilustracja

Według badań przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury czynnikami, które ograniczają nam dostęp do wydarzeń kulturalnych są brak czasu, brak pieniędzy, zbyt wygórowana cena, problemy z dotarciem na wydarzenie z powodu odległości oraz brak informacji i słaba orientacja w lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Na przeciw tym trudnościom wychodzi realizowany już przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt KULTURA DOSTĘPNA. Teraz startuje jeszcze oficjalny portal tego projektu.

Miesięcznie na terenie całego kraju odbywa się ponad 7 tys. wydarzeń, których cena nie przekracza 20 zł, a prawie połowa jest darmowa. Ułatwić dostęp do tego rodzaju informacji ma nowy portal kulturadostepna.pl. To główny element realizowanego przez MKiDN programu KULTURA DOSTĘPNA.

Pierwsze wakacje portalu

Oficjalne otwarcie portalu odbyło się 24 czerwca br. podczas konferencji w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. Dzięki temu już w te wakacje Polacy będą mogli mieć nowe narzędzie do wyszukiwania tego, co dzieje się w kulturze.

Jak to działa?

Kulturadostepna.pl to wyszukiwarka wydarzeń kulturalnych w całej Polsce. Znajdziemy tam listę ciekawych miejsc, zabytków, instytucji oraz bazę linków do legalnych zasobów kultury on-line. Wydarzenia można przeszukiwać pod kątem lokalizacji, daty rozpoczęcia wydarzenia, dostępności dla osób niepełnosprawnych czy rodzin z dziećmi. Mamy również podział na kategorie tematyczne – film, teatr, sztuka, muzyka i taniec. Uzyskujemy informacje m.in.  o cenie i lokalizacji wydarzenia, a także o możliwości dojazdu.

Co więcej, zmiany i aktualności są wprowadzane na portal na bieżąco. W łatwy i szybki sposób można się nimi dzielić np. na Facebooku.

Czy warto korzystać?

Warto. Choć oczywiście mogą pojawić się wątpliwości – to kolejny portal z cyklu Co? Gdzie? Kiedy?; mało jest wydarzeń, które nic nie kosztują, a jeśli są, to nie u nas itp. Spróbujmy jednak. Statystyki z podsumowania programu KULTURA DOSTĘPNA mówią same za siebie.

Bilety za złotówkę dla dzieci do 16. roku życia i młodzieży uczącej się do 26. roku życia oferuje 56 muzeów i galerii sztuki w całej Polsce. 8, 7 tys. osób obejrzało do tej pory polskie filmy płacąc za bilet tylko 10 zł. 286 instytucji oferuje zniżki w ramach programu Karta Dużej Rodziny. Można by dalej wymieniać. Oczywiście oprócz instytucji objętych tym programem, na terenie Polski działa jeszcze wiele innych, których ciekawa oferta jest dostępna za bardzo dobrą cenę. Na portalu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Warto odwiedzić: www.kulturadostepna.pl oraz Kultura Dostępna na Facebooku

 

gama

m.gadecka@mazowszanie.eu 29-6-2015

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text