Województwo mazowieckie

Kiedy dziecko zarazi się ratawirusem
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 maj-30 czerwiec 2015
ilustracja

Rotawirusem dzieci mogą zarazić się niemal wszędzie, w szkole, przedszkolu , żłobku czy podczas wspólnej zabawy na placu zabaw. Choroba często dla dziecka jest męcząca i wykańczająca, pojawiają się wymioty, silne biegunki wraz z bólem brzucha. Jak pomóc dziecku?

Objawy

Dziecko, jak i osoby dorosłe najczęściej zarażają się podczas bezpośredniego kontaktu z osobą już chorującą poprzez używanie wspólnych przedmiotów, na przykład zabawek, czy też za pośrednictwem drogi kropdrogą kropelkową. Niestety dezynfekcja przedmiotów, na których znajdują się bakterie, jest nieskuteczna, ponieważ rotawirus jest bakterią wysoko odporną na dostępne środki czyszczące czy odkażające. Jest tak silny, że potrafi utrzymywać się na przedmiotach, nawet przez kilka dni. 

Rotawirus to choroba, która ma bardzo różny przebieg. Jedne dzieci przechodzą ja bez poważniejszych objawów, u innych pojawiają się lekkie dolegliwości, a u niektórych z powodu biegunek i wymiotów dochodzi do obszernego odwodnienia, często wymagającego hospitalizacji. Miejscem rozwoju i namnażania rotawirusów jest przede wszystkim nabłonek jelita cienkiego . Maksymalnie do czterdziestu ośmiu godzin dochodzi do rozwoju choroby.

Najczęstsze objawy świadczące o infekcji rotavirusowej to :

- silne wymioty, mogące trwać nawet do dwóch dni,

- wysoka gorączka często dochodząca do nawet czterdziestu stopni,

- luźne, wodniste stolce , trwające maksymalnie do ośmiu dni.

Szczepienia

Jednym ze sposobów chroniącym przed zakażeniem jest szczepienie. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO )  szczepienia przeciw zakażeniu rotawirusem rekomenduje się dla wszystkich niemowląt. Już od dziewięciu lat na terenie Polski stosuje się dwie szczepionki zawierających żywe atentowane wirusy. Są podawane doustnie w dwóch dawkach. Pierwszą stosuje się pomiędzy szóstym a dwunastym tygodniem życia. Ostateczny termin aplikacji szczepionki nie może przekroczyć dwudziestego czwartego życia, przy założeniu podawania szczepionki w dwóch turach; jeśli szczepienie zaplanowane jest na trzy tury, wtedy ostateczny termin podania ostatniej dawki nie może przekroczyć trzydziestego drugiego tygodnia życia.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Izabela Wieczorkowska 11-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text