Województwo mazowieckie

Hotele dla pożytecznych owadów w ogrodzie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 marzec 2015-31 marzec 2020
ilustracja

Największą grupą owadów zapylającą w ogrodzie są pszczołowate. Oprócz znanej pszczoły miodnej, rośliny zapylane są także przez dzikie pszczoły, które nie żyją w rojach i nie wytwarzają miodu. Należą do nich bardzo pracowite gatunki, takie jak murarka ogrodowa, lepiarka wiosenna, frantka i pszczoła samotka. Jedna samica murarki ogrodowej może zapylić więcej drzew owocowych niż sto pszczół miodnych. Poza pszczołami do bardzo pożytecznych owadów zapylających należą trzmiele i trzmielce czyli bombusy. W ciągu ostatnich lat liczba tych owadów zmniejszyła się o około 90%, a rola ich jest nie do zastąpienia, ponieważ swoją długą ssawką zapylają rośliny, których pszczoły miodne, ze względu na krótszy języczek, nie są w stanie zapylić. Dziko żyjące owady zapylające to również osy, błonkówki, chrząszcze, muchówki, motyle i ćmy.

Do pożytecznych owadów w ogrodzie zalicza się także owady drapieżne, które tępią szkodniki. Należą do nich skorki żywiące się mszycami, biedronki żywiące się mszycami, tarcznikami, wełnowcami i czerwcami, złotooki żerujące na mszycach, roztoczach i innych miękkich stawonogach oraz drapieżne pluskwiaki i larwy bzygowatych.

Aby chronić te cenne gatunki owadów i zapewnić im schronienie, buduje się dla nich specjalne hotele. Rozmiary budowli, ich kształt i użyte materiały zależą od wymagań owadów, jakie chce się zwabić. Hotele można kupić w sklepach ogrodniczych lub zbudować je samodzielnie. Dobrym materiałem budowlanym są suche kamienie, cegły, stare kafle, drewno, słoma, glina, szyszki, pędy trzciny i bambusa oraz suche liście.

Najpopularniejszy hotel dla pszczół tworzy się z pociętych pni lub kawałka pnia z wyciętymi otworami (norami) o różnych rozmiarach (2, 4, 6 i 8 mm), oddalonych o kilka centymetrów. Dla pszczół odpowiednim miejscem zimowania są też puste łodygi trzciny lub bambusa o długości około 20 centymetrów ułożone w skrzynkach poziomo, jedna nad drugą, pod daszkiem oraz łodygi tych roślin umieszczone w aluminiowych puszkach, które skleja się ze sobą w kształcie piramidy i zawiesza w ciepłym miejscu. Inny rodzaj hotelu to cegła dziurawka, zwłaszcza dla pszczół samotnych, które otworki w cegłach zalepiają gliną tworząc pokoiki dla potomstwa. Podobne funkcje spełniają ciasno ułożone kawałki potłuczonych glinianych skorup. Odpowiednim schronieniem dla większych owadów są kawałki suchego drewna z wywierconymi kanalikami o średnicy 5 – 8 milimetrów, które umieszcza się ciasno w domku z drewna powieszonego między krzewami. Hotelem dla skorków mogą być odwrócone do góry dnem doniczki z terakoty, wypełnione słomą lub wełną drzewną. Domkiem odpowiednim dla biedronek mogą być szyszki lub suche liście włożone do otwartego drewnianego pudełka. Łodygi krzewów takich jak róże, bez czy jeżyny mogą być schronieniem dla bzygów i innych błonkoskrzydłych. Aby zwabić kilka gatunków pożytecznych owadów, można wybudować duży hotel z różnych materiałów, takich jak cegły, pustaki i pnie drzew z wywierconymi otworami o różnej średnicy oraz z suchymi gałęziami bylin, traw ozdobnych, trzciny lub bambusa. Specyficzną budowę mają domki dla hibernujących motyli, których wejścia są skonstruowane z uwzględnieniem delikatności skrzydeł tych owadów. Budki dla motyli mają podłużne otwory. Liczne gatunki motyli chronią się też w szczelinach domów i szop oraz w pękach liści.

Wszystkie hotele dla owadów powinny być ustawione w miejscach osłoniętych od deszczu i wiatru, zacisznych i słonecznych, najlepiej po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu, pod dachem, pod wiatą, w altanie lub między drzewami w sadzie. W sezonie wegetacyjnym ważna jest dla owadów zapylających różnorodność roślin w ogrodzie, szczególnie nektarodajnych.

Aleksandra Dębska 24-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text