Województwo mazowieckie

Fretka na wakacjach
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 lipiec 2015-31 grudzień 2016
ilustracja

Chcesz zabrać swojego pupila na wymarzone zagraniczne wakacje? Najpierw musisz wyrobić mu specjalny paszport, wymagane są także – szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz specjalna identyfikacja zwierzęcia. Przepisy dotyczą psów, kotów oraz fretek.

Zwierzęta na wakacjach

Po krajach Unii Europejskiej oraz innych państwach europejskich niezrzeszonych w UE można podróżować ze zwierzęciem domowym. To dobra informacja, dla wszystkich tych, którzy chcą zabrać swojego pupila w podróż po Europie. Jednak do takiej wyprawy trzeba zwierzątko odpowiednio wcześniej przygotować. Przepisy określają procedury związane z przewożeniem kotów, psów oraz fretek.

Paszport, szczepienie i mikrochip

Do większości krajów Unii Europejskiej można przyjechać ze zwierzątkiem, które ma wystawiony przez lekarza weterynarii paszport, zostało odpowiednio wcześnie zaszczepione przeciwko wściekliźnie i oznakowane specjalnym mikrochipem. Są jednak kraje, w których to nie wystarczy. Aby do nich wjechać zwierzęta muszą być także odrobaczone, a także zbadane pod katem obecności przeciwciał przeciw wściekliźnie. Za granicę, z niewielkimi wyjątkami, nie mogą wyjeżdżać psy, koty i fretki poniżej 3 miesiąca życia, które z racji wieku nie były jeszcze szczepione przeciw wściekliźnie.

Odpowiedni gabinet weterynaryjny

Wszystkie te czynności trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności. Możemy je załatwić u jednego lekarza weterynarii pod warunkiem, że jest on uprawniony do wystawiania paszportu dla zwierząt. Listę uprawnionych lekarzy z Mazowsza znajdziemy na stronie Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej www.wilw.waw.pl. Dobre gabinety weterynaryjne oferują całe pakiety przygotowujące zwierzęta do wyjazdów zagranicznych.

Po pierwsze – identyfikacja mikrochipem

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest identyfikacja zwierzęcia, czyli nadanie mu specjalnego numeru identyfikacyjnego. Zwykle zwierzęta oznacza się za pomocą specjalnego mikrochipu, który wszczepia się zwierzakowi pod skórę. Zidentyfikowane zwierzę należy zarejestrować na stronie Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt www.identyfikacja.pl. Dzięki temu łatwiej także znajdziemy zaginionego lub skradzionego pupila.

Po drugie – szczepienie

Przed wyjazdem każdy kot lub pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Jest ono ważne 21 dni od podania po raz pierwszy szczepionki. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Dodatkowo, jeśli wybieramy się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Norwegii lub na Maltę musimy wykonać dodatkowe badanie potwierdzające skuteczność szczepionki przeciw wściekliźnie. Po upływie miesiące od szczepienia zwierzęciu pobiera się krew i bada na obecność przeciwciał.

Po trzecie paszport i dodatkowe zabiegi i badania

Wszystkie zabiegi i wyniki badań powinny być wpisane do paszportu zwierzęcia. Warto także pamiętać o tym, że niektóre kraje wymagają wykonania dodatkowych badań lub zabiegów. Wyjątkowo restrykcyjna jest Malta, która wymaga poświadczenia skuteczności szczepienia przeciw wściekliźnie, a zwierzę może wjechać na jej terytorium dopiero po upływie 6 miesięcy od uzyskania wyniku tego badania. Dodatkowo na 24 lub 48 godzin przed wyjazdem zwierzę musi być odrobaczone i poddane profilaktyce przeciwkleszczowej. Jednak nawet spełnienie tych wszystkich warunków nie uchroni naszego pupila przed 30 dniową kwarantanną, której poddawane są wszystkie zwierzęta wjeżdżające na Maltę.

Odrobaczenia oraz profilaktyki przeciwkleszczowej na dobę lub dwie przed wyjazdem wymagają także Irlandia i Wielka Brytania. Nasz pupil wjedzie tam dopiero po upływie 6 miesięcy od otrzymania wyniku badania potwierdzającego skuteczność szczepionki przeciw wściekliźnie i może podróżować jedynie wyznaczoną trasą i z wyznaczonym wcześniej przewoźnikiem, i koniecznie pod opieką właściciela.

Aby zabrać ze sobą zwierzę do Szwecji lub Norwegii musimy odrobaczyć je co najmniej na 10 dni przed wyjazdem i nie wwieziemy tam psów, kotów ani fretek, mających mniej niż 3 miesiące i nieszczepionych przeciw wściekliźnie.

Wymogi dotyczące przewożenia zwierząt domowych o charakterze niehandlowym reguluje rozporządzenie (WE) NR 998/2003 Parlamentu Europejskiego i rady z 26 maja 2003 r.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 8-7-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text