Województwo mazowieckie

Europejska Noc Muzeów w Radomiu
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 19 maj 2015
ilustracja

Pomysł Europejskiej Nocy Muzeów przywędrował z Berlina i znakomicie przyjął się nie tylko w Polsce, lecz także i w Radomiu. Co roku, w połowie maja można za darmo zwiedzać wystawy i kolekcje oraz zajrzeć w zakątki muzeów niedostępne zwykle dla zwiedzających. Centrum Rzeźby w Orońsku na tę szczególną noc przygotowało wraz ze swymi kuratorami i pracownikami wystawy prac: Bolesława Biegasa, Andrzeja Bednarczyka i Adama Myjaka. Premierę będzie miała natomiast Boguchwała 2015, która jest poplenerową prezentacją malarstwa. Organizatorzy zachęcają też do spaceru śladem historii i rzeźby w pałacu Józefa Brandta. Oprócz tego, w Orońsku można także zobaczyć, jak powstają ceramiczne naczynia wypalane widowiskową techniką Raku. Dzieci poszukają skarbów ukrytych między tajemniczymi rzeźbami, a dorośli pewnie chętnie skorzystają z przygotowanej strefy gastronomicznej. Muzyczną oprawą zajmą się dwa zespoły: The Lucyan Group oraz Paula i Karol. Muzyka wzbogacona zostanie odpowiednią oprawą świetlną.

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego, dokładnie w Noc Muzeów odbędzie się wernisaż nowej wystawy „Młoda Polska – Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność” (stroje kobiece z lat 1895-1914) z kolekcji Krystiana Farysia oraz wystawa malarstwa, grafiki, rysunku i rzemiosła artystycznego ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Motywy secesyjne na banknotach“ z kolekcji Juliusza Bieniasia. Poza tym oferuje jeszcze pokaz mody inspirowanej secesją, koncert muzyki francuskiej, warsztaty taneczne, warsztaty kaligrafii secesyjnej, warsztaty robienia witraży i malarskie, a także warsztaty paleontologiczne i mydlarskie.

 W nocy 16 maja, w Domu Gąski i Esterki zostanie rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Rynek – reanimacja. Moje wizje ożywienia rynku radomskiego” oraz wręczenie nagród za najciekawsze prace. Oprócz tego zaplanowano otwarcie wystawy „Zanim powstało miasto”, zabawy archeologiczne i quiz archeologiczny „Zagadki spod ziemi”. Jadło i napoje dla przybyłych będą serwowane na tarasie budynku.

 Z kolei Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Noc Muzeów zaprasza na wystawę „Język geometrii – półwiecze przemian”, obejmującą głównie malarstwo i formy przestrzenne polskich artystów nurtu sztuki geometrycznej oraz ich zagranicznych kolegów. Będzie można także zobaczyć makietę odtwarzającą kompozycje zrealizowane na murach spacerniaków Aresztu Śledczego w Radomiu w ramach projektu „Horyzont wolności”, który jest kooperacją centrum sztuki z Akademią Sztuk Pięknych i Aresztem Śledczym. Zaś chętnych autokary zabiorą do aresztu na zwiedzanie spacerniaków. Wejście możliwe będzie wyłącznie z dowodem osobistym, a liczba miejsc ograniczona. O godz. 19.45 będzie można także zobaczyć I Publiczny Zachód Słońca w Radomiu (na tarasie elektrowni), czyli happening z udziałem publiczności i młodzieżowego kwartetu smyczkowego z Zespołu Szkół Muzycznych.

Natomiast Muzeum Wsi Radomskiej, w czasie tegorocznej Nocy Muzeów pokaże wystawę  „Tańce polskie”. Z tej okazji w skansenie będzie miała miejsce potańcówka nie tylko przy udziale wiejskich kapel, lecz także młodych ludzi z miast, którzy grania tradycyjnych oberków i polek uczyli się od wiejskich muzykantów. Zabawa będzie przeplatana pokazami tradycyjnego tańca z regionu radomskiego. Kto nie umie jeszcze tańczyć mazurka czy oberka, niech się nie zraża, bo w godzinach od 17.00 do 19.00 w Domu Ludowym z Jedlni Poświętnego odbędą się warsztaty taneczne.

W tym szczególnym artystycznym wieczorze wezmą także udział placówki z regionu, wśród których są: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (monodram „Od przodu i od tyłu” w wykonaniu Mateusza Nowaka, na podstawie książki Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i od tyłu”), Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu (wieczór „Muzyki w klimacie ethno jazzu” i wernisaż „Noc tańca” i Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce (z wernisażem prac dziecięcych pod tytułem „Spotkałem Pana Kazimierza”). Jedynym problemem artystycznej nocy mogą być pewnie długie kolejki chętnych przed muzeami, jednak nie warto nimi się zrażać, bo tak wyjątkowa noc odbywa się tylko raz do roku.    

Kamil Sznyrowski 20-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text