Województwo mazowieckie

Dziedzictwo Mazowsza – płocka „Małachowianka” najstarszą szkołą w Polsce
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Obecnie wśród mieszkańców Płocka i okolic „Małachowianka” uchodzi za szkołę średnią o najwyższym poziomie nauczania. Już od czasów powojennych znajdowała się na liście najlepszych placówek oświatowych w województwie.

Historia tego miejsca sięga 1180 roku, kiedy to przy kolegiacie św. Michała otwarto szkołę podstawową. Obecnie dawna kolegiata stanowi najstarsze skrzydło budynku. Jezuici rozbudowali szkołę.  Potężne budynki, wzniesione na początku XVII wieku, przetrwały do dziś. W wyniku wojen z przełomu XVII i XVIII obiekt ten uległ niestety znacznym zniszczeniom. W latach 1773–1793 placówkę natomiast upaństwiowiono – funkcjonowała jako Szkoła Podwydziałowa Komisji Edukacji Narodowej. Wówczas zaczęto uczyć w niej w języku polskim, a wśród nauczycieli pojawili się świeccy wykładowcy. W latach 1776–1777 do budynku szkoły został dołączony gmach kościoła św. Michała. Po II rozbiorze Polski szkołę przemianowano na Gimnazjum Akademickie, w okresie Księstwa Warszawskiego – na Szkołę Departamentową. W czasie Królestwa Polskiego stała się natomiast Szkołą Wojewódzką. Placówka przeżywała wówczas okres swojej świetności. Od 1837 roku stworzono w niej Gimnazjum Gubernialnego. W 1900 roku zyskała nowy pawilon, który jednak w późniejszych czasach został zburzony. W okresie I wojny światowej obiekt zajęli Niemcy, przerwano wówczas prowadzenie zajęć. W 1921 roku szkoe nadano imię Marszałka Stanisława Małachowskiego. Podczas II wojny światowej okupant urządził tu szpital wojskowy i koszary. Placówka została ponownie uruchomiona 18 lutego 1945 roku jako średnia szkoła ogólnokształcąca. Niestety stan budynku był bardzo zły i z biegiem lat się pogarszał. Zapadła wówczas decyzja o budowie nowego obiektu liceum w oparciu o stare mury. Został on oddany do użytku w 1964 roku. Na przełomie XIX i XX wieku szkołę kilkakrotnie remontowano.

Historia „Małachowianki” jest niezwykle bogata; zawirowania historii niejednokrotnie zmieniały charakter tej placówki: raz była szkołą, innym razem szpitalem wojskowym, stajnią, biurami, a  nawet kwaterami okupantów oraz koszarami SS.

Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego może poszczycić się długą listą wybitnych absolwentów. Są wśród nich m.in.: Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Wincenty Hipolit Gawarecki, Paweł Włodkowic, Witold Leon Julian Zglenicki, Felicjan Kozłowski, August Schultz oraz Jakub Chojnacki.

Ta najstarsza w Polsce szkoła kryje w sobie mnóstwo tajemnic, kolejno odkrywanych podczas prac renowacyjnych. Do dziś na terenie tym wykopano przeszło 450 ludzkich szczątków, które pochodzą z okresu od XIII do XVII wieku. Związane jest to z dawną obecnością w tym miejscu kościoła i prawdopodobnie cmentarza. Odkryto również polichromie Władysława Drapiewskiego, a przy fundamentach odsłonięty został ozdobny pas wykonany z kamienia. „Małachowianka” jest zatem nie tylko szkołą, ale również bardzo ważnym zabytkiem Płocka i źródłem bezcennej wiedzy o dziejach tego pięknego miasta.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text