Województwo mazowieckie

Drzewo Roku 2015
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 12-31 marzec 2015
  • ikonka siedlce konarskiego
ilustracja

Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja nadesłano 115 zgłoszeń z każdego województwa w Polsce. Historie i opisy drzew były wzruszające, piękne, pouczające, a często i zabawne. W finałowej szesnastce znalazły się dwie propozycje z Mazowsza, Grab Jacek z Siedlec i Jabłoń Pani Wandy z Konstancina.

Konkurs Drzewo Roku skierowany jest do wszystkich: osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

Konkurs promuje postawę szacunku wobec przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy lokalną społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek, podróżniczka i pisarka – Elżbieta Dzikowska oraz reżyser i senator Kazimierz Kutz.

Autorzy zakwalifikowanych do finału zgłoszeń muszą się przygotować do rywalizacji, bowiem Drzewo Roku 2015 wybiorą internauci podczas czerwcowego głosowania.

Finałowa szesnastka:

Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie);

Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie);

Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie);

Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie);

Dębosław Chrobrek – Wąsosz (woj. dolnośląskie);

Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie);

Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie);

Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie);

Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie);

Jabłoń Pani Wandy – Konstancin (woj. mazowieckie);

Jodła Lasumiła – Baligród (woj. podkarpackie);

Jesion z Arkadii – Arkadia (woj. łódzkie);

Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie);

Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie);

Platan Cesarz – Cesarzowice (woj. dolnośląskie);

Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie).

Grab Jacek wiek ok. 250 lat, obwód 250 cm, wysokość 10 m, zgłoszony przez Polski Klub Ekologiczny, Koło „Podlasie” w Siedlcach, Państwowe Gimnazjum Nr 1 w Siedlcach;

Grab Jacek swoje imię zawdzięcza kowalowi o nadludzkiej sile – Jackowi, który stał się symbolem Siedlec – Atlasem dźwigającym kulę ziemską. Jego podobizna znajduje się na zabytkowym ratuszu. Księżna Aleksandra z Czartoryskich Ogińska, kuzynka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego była autorką parku w stylu baroku sarmackiego, datowanego na rok 1768. Od jej imienia park nosi nazwę „Aleksandria”. Księżna zaprojektowała w swoim ogrodzie m.in. bindażową aleję grabową. Bindaż to sklepiona aleja, tworzona najczęściej z drzew lipowych lub grabowych. Efekt zamkniętego chodnika uzyskuje się w wyniku systematycznych zabiegów formujących – wyginania, splatania lub rozpościerania na rusztowaniach. Po specjalnie przygotowanym parku (nowe obiekty, nasadzenia) przechadzał się również najważniejszy gość naszego miasta tamtych czasów (1783 rok) – król Stanisław August Poniatowski. Podczas wycieczki po parku zorganizowanej przez Koło PKE „Podlasie” w maju 2012 roku, drzewo bardzo spodobało się uczestnikom. Młodzi ludzie z pobliskiej szkoły – Państwowego Gimnazjum Nr 1 w Siedlcach postanowili, że od tej pory będą opiekować się zabytkowym drzewem. Interesują się też rewitalizacją parku Aleksandria, która ruszyła pełną parą.

Jabłoń Pani Wandy – Konstancin, wiek ok. 67 lat, obwód 200 cm, wysokość 4 m, zgłoszona przez Wandę Morawską z Konstancina;

Jabłoń ta ma ogromną wartość sentymentalną dla Pani Wandy, gdyż została zasadzona przez jej rodziców. Drzewo wyróżnia się majestatycznym kształtem korony, przez co wzbudza zainteresowanie przechodniów. Odpowiednio pielęgnowana co roku rodzi owoce czerwone i ciężkie, które dzielnie siedzą na gałęziach dotykających ziemi. Jabłoń ta ma w rodzinie status magicznej i niezwykłej. A i w konkursie znalazła się w dość osobliwy sposób; Pani Wanda znalazła w skrzynce na listy zwykłą kartkę, a na niej nieznajomy przechodzień napisał, że od lat podziwia tę jej jabłoń i zachęca, aby zgłosiła ją do konkursu na Drzewo Roku. Pani Wanda uważa, ze jest wiele pięknych i ciekawych drzew, lecz ta jabłoń jest dla niej najdroższa na świecie. Przypomina jej o rodzicach oraz czasach młodości, bowiem pod tą właśnie jabłonią wzrastała i dojrzewała.

Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Radosław Strzalińśki

r.strzalinski@mazowszanie.eu

r.strzalinski@mazowszanie.eu 11-3-2015
ikonka jak dojechać
  • ikonka siedlce konarskiego

więcej informacji na stronach internetowych:

www.drzeworoku.pl

www.swietodrzewa.pl

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text