Województwo mazowieckie

Dom kultury to nie tylko mury
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 17 kwiecień-31 maj 2015
ilustracja

Atrakcyjne, a przede wszystkim nowoczesne – takie będzie już niedługo Miejskie Centrum Kultury w Płońsku. Właśnie dobiega końca pierwszy od 60 lat remont placówki. Ale to nie koniec dobrych wieści. MCK będzie też profesjonalnie wyposażony. Dzięki temu już niedługo stanie się instytucją kultury z prawdziwego zdarzenia.

Zmiany na lepsze

Wielu mieszkańców ponad 22-tysięcznego Płońska mogło do tej pory narzekać na swoje centrum kultury. Leciwy budynek, a nawet sprzęt sprawiały, że placówka nie nadążała za nowymi wyzwaniami i technologiami. W efekcie wiele razy trzeba było korzystać z usług firm zewnętrznych. Dotyczyło to zarówno usług poligraficznych, jak i organizacji dużych imprez, które wymagały profesjonalnego nagłośnienia i oświetlenia. Oczywiście generowało to duże koszty i wiązało się z dużymi nakładami finansowymi. Poza tym mieszcząca się tu Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska mogła tylko pomarzyć o dygitalizacji swoich bogatych zbiorów. Wszystko już niedługo ulegnie zmianie. Placówka właśnie przechodzi przemianę. Realizowane są tu dwie inwestycje przy wsparciu funduszy unijnych.

Generalna przebudowa siedziby Miejskiego Centru Kultury realizowana jest w ramach projektu „Przebudowa Miejskiego Centrum Kultury przy ulicy Płockiej nr 50”. Środki pochodzą z działania 5.2 Rewitalizacja miast RPO WM 2007-2013. MCK wzbogaci się o zupełnie nowe pomieszczenia, m.in. studio nagrań oraz sale: prób, widowiskowo-kinową, tańca, wystawienniczą. Wybudowane będą też pracownie rzeźbiarska, teatralna i plastyczna.

Jednak to ogromne zadanie nie obejmuje doposażenia budynku w niezbędny do funkcjonowania sprzęt. W realizacji drugiego przedsięwzięcia „Dom kultury to nie same mury – wyposażenie Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku” również pomagają środki z Unii Europejskiej. Obydwa projekty są ze sobą kompatybilne. Ostatecznie doprowadzą do powstania samowystarczalnej, profesjonalnej i dostępnej dla osób niepełnosprawnych placówki.

Całkowity koszt tej inwestycji to przeszło 800 tys. zł, z czego Unia wesprze ją kwotą prawie 690 tys. zł. Projekt jest podzielony na dziewięć zadań, z których każde z nich dotyczy innej sfery działalności płońskiego MCK. Do realizacji projektu przyłączyły się Gmina Miasto Płońsk oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Płońskiej.

Rocznie placówka organizuje ponad 300 imprez kameralnych i masowych.

Elcia

e.albrechcinska@mazowszanie.eu 17-4-2015

Źródło: www.mazovia.pl 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text