Województwo mazowieckie

Czytanie dzieciom ma sens
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1-26 kwiecień 2015
ilustracja

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem właśnie tego dnia wypada rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena. Czytanie ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny i emocjonalny małego człowieka, a bajki mistrza Andersena są doskonałym wyborem na zaszczepienie w dzieciach sympatii do książek.

   Każdy rodzic wie, jak ważne jest czytanie dzieciom. Niestety nie wszyscy rodzice swoim pociechom czytają. Często nie mamy na to czasu, jesteśmy zmęczeni, a czasem to dzieci, mimo naszych szczerych chęci, nie potrafią skupić się na lekturze. Wygodniej jest włączyć telewizor. Ale czy lepiej? Z pewnością nie.

   Chyba jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się obejrzeć filmu, który byłby lepszy niż książka na podstawie, której go nakręcono. Dlaczego tak jest? Bo czytając książkę, to my sami kreujemy opisany w niej świat i głównego bohatera, to jak wygląda, jakie ma cechy. Gdy oglądamy film, mamy to wszystko z góry narzucone. Tym samym, jeśli zamiast przeczytać dziecku książkę, wolimy włączyć mu bajkę, pozbawiamy go tej całej frajdy tworzenia własnego świata i bohaterów danej historii. Wszystko jest zdefiniowane w najmniejszych szczegółach, można powiedzieć, że szczegółów jest aż nazbyt dużo. Tak naprawdę dziecko praktycznie nie musi myśleć, aby zrozumieć sens oglądanej na ekranie historii. Jest tylko jej biernym obserwatorem. Spójrzcie czasem na wyraz twarzy własnego dziecka, siedzącego przed telewizorem lub laptopem. Czy nie wygląda jak zahipnotyzowane? Natomiast, gdy czytamy dziecku to cała historia tworzy się w jego wyobraźni, tym samym aktywnie uczestniczy ono w opisywanej historii, współtworzy ją, przeżywa razem z bohaterami. Można śmiało stwierdzić, że czytanie jest inwestycją w późniejszą kreatywność młodego człowieka, w dzisiejszych czasach cechę bardzo pożądaną.

   Jasne, że w dobie nowoczesnych technologii, tworzone są interaktywne bajki czy gry. Swoją drogą bardzo atrakcyjne dla dzieci, choć czasem wręcz uzależniające. Oglądając bajkę, czy grając w gry dziecko też może zdobyć wiele cennych umiejętności. Ale czytanie książek ma nad nimi jedną przewagę – znakomicie wpływa na rozwój językowy - dzieci mają większy zasób słów, potrafią poprawnie składać zdania i szybciej uczą się rozpoznawania liter. Przy tym poprawia się ich pamięć i umiejętność koncentracji. A książka przeczytana przed snem uspokaja i wycisza, jak nic innego.

   Wspólne czytanie jest ponadto okazją do spędzenia razem czasu, a więc też do wychowywania. Nawet czytanie niemowlęciu powoduje, że wywołuje to u niego skojarzenia z czymś przyjemnym, co procentuje w przyszłości, bo takie dzieci chętniej sięgają po książki. Spędzając czas na wspólnym czytaniu mamy szansę zbliżyć się do własnego dziecka, lepiej je poznać. Oczywiście, niektórzy powiedzą, że równie dobrze mogą oglądać bajki lub filmy razem z dzieckiem, bo przecież wtedy też spędzają wspólnie czas. Tylko zupełnie inna jest jakość tego bycia razem – wspólne oglądanie jest bierne, natomiast czytanie angażuje zarówno dziecko, jak i rodzica. Rodzic czytając zmienia ton głosu, reaguje mimiką, mową ciała – wówczas dziecko wie, że to jemu jest poświęcana cała uwaga, że rodzic też przeżywa opowiadaną historię i doświadcza żywych emocji.

   Fajnie, jeśli rodzic czasem sięga po książki z własnego dzieciństwa, to pozwala budować pewną międzypokoleniową nić porozumienia i poznać „historię” rodzinną. Jest wiele ponadczasowych książek dla małych czytelników, które mogą śmiało konkurować z wydawanymi współcześnie.

   Poza tym, gdy czytamy dziecku, staje się ono bardziej empatyczne, uczy się rozpoznawać emocje, ma też okazję do przeżywania ich wspólnie z bohaterami. Taki trening może pomóc mu w przyszłości poradzić sobie z emocjami dnia codziennego, zwłaszcza tymi trudnymi.

   Zalet jest jeszcze wiele więcej, sam zdecyduj, która jest dla ciebie najważniejsza. I czytaj swojemu dziecku codziennie, chociaż przez kilka minut.

Katarzyna Dobrowolska-Wójcik

Anna Piórkowska 1-4-2015

zdjęcia: Katarzyna Dobrowolska -Wójcik

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text