Województwo mazowieckie

Czy drony są bezpieczne?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 9 lipiec 2015-31 październik 2016
ilustracja

Drony, czyli bezzałogowe obiekty latające, dzięki swoim niedużym rozmiarom oraz w zasadzie nieograniczonemu zastosowaniu zyskują coraz większą popularność u nas. Ponadto Polska jest w światowej czołówce, jeżeli chodzi o projektowanie dronów. „Lataj z głową bezzałogowo” to akcja informacyjna Urzędu Lotnictwa Cywilnego skierowana do użytkowników tych sprytnych urządzeń latających. Priorytetem jest tu bezpieczeństwo.

Kariera dronów

O dużej popularności dronów świadczy ich szerokie zastosowanie (w tym komercyjne) oraz stosunkowo korzystne ceny na rynku. Proste bezzałogowe modele latające można w zasadzie nabyć w każdym większym hipermarkecie już od 100–150 zł. Oczywiście specjalistyczne sklepy modelarskie (te stacjonarne i internetowe) oferują dla ambitnych użytkowników dronów znacznie droższe modele, jednak prawdziwy hobbysta może przeznaczyć nawet kilka tysięcy złotych, by samodzielnie skonstruować bezzałogowy model latający.

Latająca jednostka wszechstronnego zastosowania

Popularność dronów w Polsce stale rośnie, co widać na pokazach modeli lotniczych czy piknikach tematycznych. Co więcej, drony już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie z wojskiem oraz służbami ratunkowymi, obecnie ich wszechstronne zastosowanie wykorzystywane jest w celach komercyjnych. Służą zatem do ochrony i monitoringu obiektów, tu pomocne są w leśnictwie (np. w tropieniu kłusowników czy patrolowaniu obszarów leśnych), służą też do wykonywania panoramicznych zdjęć (np. w celach aktualizacji gminnych map), nagrywania videorelacji z uroczystości weselnej czy w innych niestandardowych zadaniach specjalnych (jako latający kurier). Szczególne zastosowanie dronów wykazała jedna z gdyńskich firm, która za ich pośrednictwem zapewniła szybki bezprzewodowy internet plażowiczom odpoczywającym nad Bałtykiem.

Drony – komercyjne zabawki?

Te zwinne, zwrotne oraz niedużych rozmiarów obiekty latające są znacznie tańsze w porównaniu z tradycyjnymi maszynami latającymi. W przypadku zastosowań komercyjnych ich koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne szybko zwracają się. Należy pamiętać o dwóch ważnych aspektach, po pierwsze wykorzystywanie dronu w celach zarobkowych, obliguje jego posiadacza do zrobienia licencji pilota bezzałogowych statków powietrznych. Po drugie należy bezwzględnie pamiętać o bezpiecznym użytkowaniu tego rodzaju obiektu latającego.

Wiele osób traktuje bowiem drony jako typową zabawkę, często są kupowane dla dzieci jako atrakcyjny prezent. Należy jednak mieć świadomość, iż w nieodpowiednich czy raczej niedoświadczonych rękach urządzenie to może stanowić potencjalne zagrożenia nie tylko dla jego użytkownika ale przede wszystkim dla osób postronnych. Z tego względu Urząd Lotnictwa Cywilnego wyszedł z kampanią informacyjną „Lataj z głową bezzałogowo”, skierowaną do wszystkich miłośników a przede wszystkim użytkowników dronów.

Lataj z głową bezzałogowo”

Broszura informacyjna w prosty sposób przedstawia główne zasady sportowo-rekreacyjnego korzystania z bezzałogowych statków powietrznych. Za latanie tego typu urządzeniem odpowiedzialny jest użytkownik, który winien mieć świadomość potencjalnych zagrożeń ze strony maszyny oraz tego, że nie jest ona w pełni niezawodna. Urząd Lotnictwa Cywilnego wyraźnie przestrzega przed skutkami nieodpowiedzialnego użytkowania tych pojazdów latających. Z tego względu nie należy korzystać z dronów w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi (niedopuszczalne są loty nad głowami osób postronnych), należy unikać lotów nad ulicami i drogami, w pobliżu lotnisk (zarówno cywilnych, wojskowych czy szkoleniowych) czy nad zabudowaniami. Nie wykorzystujmy też dronów do straszenia zwierząt. Oczywiście pomysłowość ludzka nie zna granic, trudno więc tak naprawdę przewidzieć ostateczne konsekwencje nieodpowiedzialnego użytkowania tego typu statków powietrznych. Jednak zasadniczą sprawą jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, szczególnie nowo zakupionego sprzętu oraz przed przystąpieniem do pierwszego lotu testowego. Pełna wersja ulotki informacyjnej Urzędu Lotnictwa Cywilnego dostępna jest na stronie http://www.ulc.gov.pl/pl/publikacje/wiadomosci/3767-lataj-z-glowa-bezzalogowo-ulotka-informacyjna-ulc.

Hobby dla każdego?

- „Sam jestem pasjonatem modelarstwa i chętnie biorę udział w pokazach modeli lotniczych, zabieram na nie również swoje dzieci. Jednak zawsze przypominam o bezpieczeństwie na takich imprezach. Jakiś czas temu byliśmy razem na kameralnym pikniku lotniczym, odbywającym się na terenie Fortu Włochy w Warszawie. To jedno z niewielu moim zdaniem miejsc w mieście, gdzie można bezpiecznie latać skonstruowanymi przez siebie modelami” - powiedział pan Grzegorz, mieszkaniec Okęcia, hobbysta lotnictwa.

Drony to nie zabawki, pamiętajmy o tym a rosnąca popularność tych urządzeń oby szła w parze z rosnącą odpowiedzialnością ich użytkowników.

 

 

 

Monika Cąpała - Sładek 9-7-2015

Zdjęcie 1: M. Cąpała-Sładek

Zdjęcie 2: www.ulc.gov.pl

 

Źródło: www.ulc.gov.pl

 

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text