Województwo mazowieckie

Cukrzyca – słodka choroba?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 marzec 2015-1 marzec 2016
ilustracja

Potocznie zwana słodką chorobą, a w rzeczywistości niezwykle niebezpieczna – cukrzyca, czwarta co do śmiertelności choroba występująca w krajach rozwiniętych.

Niestety liczba zachorowań wciąż wzrasta. Dlaczego? Nie tylko z powodu otyłości, ale także szybkiego tempa życia, ciągłego stresu, z którym wiąże się nieustające napięcie nerwowe,  i oczywiście złych nawyków żywieniowych, złej diety….

Rodzaje cukrzycy

Cukrzyca typu I

Dotyka około 10 procent chorych na cukrzycę. Leczenie opiera się na stosowaniu insuliny , podawanej w zastrzykach. Najczęściej występuje u dzieci i młodych ludzi, dlatego nazywana jest również cukrzycą młodzieńczą.

Cukrzyca typu II

Choruje na nią około 90 procent chorych na cukrzycę. Leczenie opiera się na stosowaniu insuliny , podawanej w zastrzykach. Dotyka osoby po 55 roku życia.

Cukrzyca ciążowa

Cierpi na nią blisko 10 procent kobiet w ciąży. Pojawia się w trugim trymestrze ciąży. W większości przypadków po zakończeniu ciąży  choroba mija. Jednakże może nie ustąpić i zmienić się w cukrzyce typu II. Niestety na niebezpieczeństwo narażone jest również dziecko. Niezdiagnozowana cukrzyca ciążowa może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka.

Dlaczego chorujemy na cukrzycę ?

W przypadku cukrzycy typu I trzustka przestaje produkować insuline, która jest odpowiedzialna za poziom glukozy we krwi oraz transport glukozy z krwi do komórek. W przypadku cukrzycy typu II – organizm nie toleruje insuliny, którą wytwarza organizm.

Zachorowalność na cukrzycę typu I jak i II może mieć podłoże genetyczne.

Cukrzycy typu I nie można zapobiec. Natomiast cukrzyca typu II może powstać na skutek takich czynników jak: nadwaga, zła dieta, brak aktywności fizycznej, stosowanie leków (moczopędnych, antykoncepcyjnych).

Hiperglikemia  

Podstawowym objawem, który wskazuje na zachorowanie na cukrzycę (dotyczy to cukrzycy typu I i II), jest wysokie stężenie cukru we krwi – od 120 miligramów w przeliczeniu na 100 mililitrów krwi , wynik pobieranny na czczo oraz 180 miligramów w przeliczeniu na 100 mililitrów , wynik uzyskany po posiłku.  Zatrzymana glukoza powoduje zarówno częste, jak i obfite oddawanie moczu. Rezultatem tego jest dostarczanie większej ilości płynów do organizmu. Pojawia się wzmożony apetyt , spowodowany zbyt małym poziomem glukozy we krwi. Wysoki poziom glukozy często wywołuje uczucie zmęczenia, ospałość , a także zaburzenia widzenia.

Częste oddawanie moczu, senność , zmęczenie, zaburzenie widzenia są charakterystyczne dla cukrzycy typu I. Cukrzyca typu II w wielu przypadkach rozwija się w wolniejszym tempie, bez takich objawów jak przy cukrzycy typu I. Chorzy przez kilka lat mogą nie zdawać sobie sprawy, że są chorzy.

Jak żyć z cukrzycą ?

Diabetycy muszą ze szczególną uwagą stosować odpowiednią dietę. Pamiętać o aktywnym wysiłku fizycznym ( jednak nie może być zbyt intensywny , ponieważ poziom cukru może gwałtownie spać , co jest niebezpieczne) . Ważne jest regularne badanie poziomu glukozy oraz przyjmowanie insuliny. W diecie diabetologów nie powinny występować węglowodany proste – ze względu na szybkie podnoszenie poziomu cukru. Dlatego należy zrezygnować ze słodyczy, białegomakaronu, napojów słodzonych, płatków kukurydzianych, przekąsek, takich jak chipsy,  a także z niektórych warzyw, rzede wszystkim gotowanej marchwi, oraz owoców, takich jak banany i gruszki. Dozwolone są węglowodany złożone , nie przekraczające wartości 60 IG, np. pumpernikiel (bez dodatku mąki pszennej) , makaron razowy, masło orzechowe bez cukru, owoce ( kiwi , mango), warzywa ( ogórek , pomidor, kalafior).

Cukrzyca to choroba, która wymaga wprowadzenia zmian żywieniowych, samodyscypliny i ciągłej kontroli. Nieleczona bądź zaniedbana prowadzi do poważnych powikłań, takich jak choroby nerek, niedokrwienność serca oraz ślepota, a także neuropatia cukrzycowa.  

Autor: Izabela Wieczorkowska

Anna Kapuścińska 22-3-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text