Województwo mazowieckie

Co dziesiąty internauta to dziecko
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 5 czerwiec 2015-30 czerwiec 2016
ilustracja

Blisko 9,4 proc. polskich internautów to dzieci. Tak wynika z badań firmy Gemius, która z okazji Dnia Dziecka przebadała profil oraz zainteresowania najmłodszych polskich internautów w wieku od 7 do 12 lat. W sieci dzieciaki najczęściej szukają rozrywki oraz gier.

Jeśli myślisz, że Twoje dziecko wykorzystuje komputer i Internet przede wszystkim do nauki i pogłębiania wiedzy, to bardzo się mylisz. Przeprowadzone w pierwszym kwartale tego roku badania firmy Gemius pokazują, że najmłodsi internauci w wieku od 7 do 12 lat w sieci najczęściej szukają rozrywki oraz gier, zarówno tych komputerowych, jak i on-line.

Klikają być grać i się bawić

Z analiz firmy Gemius, która od ponad 10 lat prowadzi ogólnopolskie badania internetu, wynika, że niemal co dziesiąty internauta w naszym kraju (9,4 proc.) to dziecko pomiędzy 7 a 12 rokiem życia. Daje to liczbę ponad 2 mln dzieciaków korzystających z sieci.

Najmłodsi internauci w sieci najczęściej szukają rozrywki, gier komputerowych oraz gier on-line. Blisko co drugi z nich (45 proc.) odwiedza strony z grami komputerowymi, a 16 proc. użytkowników tych stron to właśnie dzieciaki pomiędzy 7 a 12 rokiem życia. Jeszcze większą popularnością cieszą się strony z rozrywką dla dzieci, takie jak: Cartoonnetwork.pl, Gralandia.pl czy Disney.pl. Badana grupa internautów stanowi blisko jedną piątą (19 proc.) użytkowników tych stron. Na trzecim miejscu znajdują się strony z grami on-line. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat stanowią 13 proc. wszystkich internautów je odwiedzających.

Rozmawiać i kontrolować

Te dane budzą niepokój wśród ekspertów, którzy podkreślają, że takie wykorzystywanie internetu przez najmłodszych może prowadzić do uzależnienia. Szczególnie niebezpieczne są gry on-line, które wymagają od użytkowników meldowania się co jakiś czas, a także gry hazardowe. Dlatego tak ważna jest kontrola rodziców. Powinni oni wiedzieć z jakich stron internetowych korzysta ich dziecko i jak dużo czasu na nie poświęca. W kontroli rodzicielskiej przydatne są specjalne oprogramowania, które można zainstalować na komputerach lub innych mobilnych urządzeniach. Nie do przecenienia są także rozmowy z dziećmi. To z nich rodzice mogą dowiedzieć się do czego ich dziecko wykorzystuje internet,. Podczas rozmowy warto wytłumaczyć dzieciom jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nie w sieci.

AniKa

a.groszyk@mazowszanie.eu 2-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text