Województwo mazowieckie

Budowanie relacji w biznesie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 25 marzec 2015-25 marzec 2016
ilustracja

Pierwszym krokiem do zbudowania realacji biznesowych jest stworzenie pozytwnego wizerunku firmy – zarówno w wymiarze zewnątrznym, jak i wewnętrznym. 

Jak cię widzą, tak cię piszą

Budowanie pozytywnego wizerunku zazwyczaj jest kojarzone z umiejętnością kreacji, co przejawia się w komunikatach firmy, reklamach produktów czy usług, sposobie i stylu wypowiedzi pracowników – począwszy od kadry zarządzającej, a skończywszy na pracownikach szeregowych (z uwzględnieniem ich wizerunku i wyglądu zewnętrznego).

Efektywny wizerunek dotyczy przede wszystkim zewnętrznego oblicza, czego doskonałym przykładem są miedzynarodowe produkty markowe pochodzące ze Szwajcarii czy Finlandii, które od lat są kojarzone z solidnym produktem.

Sposób i styl komunikowania, w tym wszelkie możliwe i dostępne metody (począwszy od kampanii medialnych, organizowanie wydarzeń opartych na „zainstnieniu“ w świadomości masowego odbircy, budowanie reputacji i umacnianie relacji z otoczeniem), to tylko niektóre metody budowania relacji.

Definiowanie pojęcia pozytywnych relacji jest zróżnicowane – w zależności od kontekstu, w jakim występuje, oraz od czasu, miejsca i grupy zawodowej i społecznej, której dotyczy.

Forma komunikowania się organizacji to świadomie zaplanowana długotrwała strategia, skierowana na tworzenie i rozwijanie przyjaznych relacji z otoczeniem.

Ryba psuje się od głowy

Drugim aspektem jest komunikacja wewnętrzna. Jej zaniedbywanie prowadzi najczęściej do problemów w relizowaniu wizji sprzedażowej firmy, co negatywnie wpływa na realizację zadań, do których firma została powołana.

W myśl zasady ze ryba psuje się od głowy kampania wizrunkowa zaczyna się bezpośrednio w firmie. Dotyczy rozwiązywania barier komunikacyjnych, w tym badania i sprawdzania efektywności, pracowników.

Podstawową metodą działań jest zatem pozyskanie opinii publicznej w wyniku rozpowszechniania pełnej informacji o zakresie usług, jakie ona oferuje.

Specjaliści ds. budowania relacji z klientami muszą być ekspertami w mediacji oraz pertraktowaniu z interesariuszami. Powinni również zajmować się pośrednictwem w komunikacji między organizacją a jej otoczeniem. 

Autor: Sara Wola

Anna Kapuścińska 25-3-2015

Fot. Alejandro Escamilla

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text