Województwo mazowieckie

40 milionów dofinansowania na halę widowiskowo-sportową?
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 8 czerwiec-31 lipiec 2015
ilustracja

Hala widowiskowo-sportowa ma być wybudowana przy ulicy Struga w miejscu istniejącego targowiska, które jest przeznaczone do likwidacji lub przeniesienia w inne miejsce. Teraz miasto musi porozumieć się z handlowcami, którzy nie chcą przenosin, ponieważ na ulicy Struga mają stałych klientów i godziwe zyski. 

Szef Ministerstwa Sportu i Turystyki odwiedził nasze miasto i na spotkaniu z władzami oznajmił, że Radom zasługuje na dobrą halę sportową, gdyż obecnie dwa radomskie zespoły znajdują się na poziomie ekstraklasowym. Dlatego też budowa nowej hali w Radomiu wpisuje się w program inwestycji strategicznych dla polskiego sportu. Do ministerstwa już wcześniej trafił wniosek wraz z pełną dokumentacją planu budowy na lata 2015-2018, który uzyskał akceptację. Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wyniesie 40 mln zł.

Budowa nowej hali sportowej była jedną z głównych obietnic wyborczych Radosława Witkowskiego, który dał słowo honoru, że sprawę dofinansowania hali i jej budowę doprowadzi do końca. Teraz, kiedy budowa hali staje się faktem, udowodnił że dotrzymał słowa. Poza tym prezydent Witkowski, jak sam powiedział, głęboko wierzy w to, że w 2018 roku w Radomiu powstanie najnowocześniejszy obiekt na Mazowszu, który szybko przełoży się na jeszcze większe sukcesy Rosy i Czarnych. Dodatkowo, dzięki nowoczesnej hali sportowej w Radomiu będziemy mogli gościć międzynarodowe imprezy sportowe, kulturalne i gospodarcze, a razem z nimi pojawią się inwestorzy i kibice, co przysporzy miastu dochodów, a może także nowych miejsc pracy.

Całkowity koszt budowy hali sportowo-widowiskowej może wynieść nawet 90 mln zł, czyli dofinansowanie, które przekaże Ministerstwo Sportu i Turystyki, będzie stanowiło 44,5% wartości inwestycji, a resztę będzie musiał dołożyć Urząd Miasta. Radosław Witkowski zapewnił, że pieniądze na budowę hali są i pod tym względem nie ma się o co martwić. Prezydent  zaprosił też wszystkich zainteresowanych do śledzenia postępu prac na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.haladlaradomia.pl.

Hala widowiskowo-sportowa ostatecznie powstanie przy ulicy Struga i w dużej części zajmie teren, gdzie obecnie znajduje się plac targowy i część stadionu Radomiaka. Pierwotne plany trzeba było nieco zmodyfikować, ponieważ o teren upomnieli się spadkobiercy dawnych właścicieli, a w dodatku sprzedawcy z targowiska też łatwo nie dają za wygraną, gdyż w tym miejscu mają od dawna pewne zyski, a w nowej lokalizacji, jeszcze dokładnie niesprecyzowanej, nie wiadomo jak będzie. Nie można się im dziwić, wszak targowisko w tym miejscu ma długą tradycję i niektórzy ze sprzedawców są już kolejnym pokoleniem pracujących tam osób. Będą musieli jednak pogodzić się z przenosinami, gdyż miasto przez protesty handlowców nie zaprzepaści budowy hali sportowo-widowiskowej, która będzie dla miasta kolejnym oknem na świat. Targowisko zaś ma być zlikwidowane do końca lipca tego roku.

W związku z budową, Stadion Radomiaka zostanie odwrócony na linii wschód-zachód. Poza tym zostaną także usunięte korty tenisowe, które zostaną przeniesione na Borki. Jak widać na podstawie tak szeroko zakrojonych działań, nowa hala niebawem wpisze się w krajobraz tej części Radomia i zmieni go na wiele lat. Najważniejsze, żeby pasowała architektonicznie do okolicznej zabudowy i upiększyła tę część miasta, którą bardzo zmieniła budowa Galerii Słonecznej. 

Kamil Sznyrowski 10-6-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text