Województwo mazowieckie

Zniżki Kolei Mazowieckiej dla Rodzin 3+ i wiele innych udogodnień
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-31 styczeń 2020
ilustracja

Od 2015 posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z wielu nowych udogodnień, takich jak zniżki kolejowe dla rodzin wielodzietnych, zniżki przy opłacie paszportowej oraz bezpłatne odpisy aktów z urzędu stanu cywilnego, które należy przedłożyć w celu wydania karty, a także bezpłatny wstęp na teren parków narodowych.

Podpisana 5 grudnia 2014 roku Ustawa o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. 2014, poz. 1863) gwarantuje wiele przywilejów rodzinom wielodzietnym.

Osoby dorosłe będące członkami rodzin 3+, posiadające Kartę Dużej Rodziny, mogą korzystać ze zniżek na przejazdy pociągami. Cena biletów jednorazowych będzie niższa o około 37%, natomiast biletów okresowych (zarówno w pociągach osobowych, jak i pośpiesznych) – 49%.W praktyce posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą zapłacić taniej nawet o 62%.

Ta ustawa to filar Karty Dużej Rodziny. Na stałe wprowadza do porządku prawnego wsparcie i szacunek dla dużej rodziny – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Karta Dużej Rodziny w randze ustawy gwarantuje stabilność polityki prorodzinnejNajważniejsza rzecz to ulga komunikacyjna – twierdzi natomiast mówi Paweł Woliński ze Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”.

O Kartę Dużej Rodziny mogą się ubiegać rodziny z trojgiem lub więcej dzieci, a także rodziny zastępcze oraz domy dziecka.

Rodzice otrzymują kartę na okres bezterminowy, dzieci zaś mogą z niej korzystać do ukończenia osiemnastego roku życia, a jeśli kontynuują naukę ­­– do skończenia dwudziestu pięciu lat. Osoby z orzeczeniem niepełnosprawności stają się właścicielami KDR na czas trwania niepełnosprawności. Wydanie karty jest bezpłatne oraz nieuzależnione od osiąganych dochodów.

Karta Dużej Rodziny cieszy się dużym zainteresowaniem i według prognozy w kolejnych latach może z niej skorzystać około 3,4 miliona osób, w tym 2 miliony dzieci.

Karta Dużej Rodziny to nie tylko przywileje zapewnione na mocy ustawy. Ich posiadacze mogą korzystać również ze zniżek w instytucjach publicznych, a także prywatnych.

Obecnie w programie udział biorą: banki PKO oraz BP oraz BOŚ, firma PLAY, takie księgarnie jak Świat Książki czy Bonito, sieć kin Helios, supermarkety Alma i Warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Właściciele Karty Dużej Rodziny są również uprawnieni do zniżek na bilety wstępu na Stadion Narodowy oraz do Kopalni Soli w Wieliczce.

Obecnie w programie bierze udział około 470 partnerów, którzy zapewniają zniżki w 1500 miejscach.

Wszystkie dostępne udogodnienia dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny można na bieżąco sprawdzać na stronie: www.rodzina.gov.pl.

Izabela Wieczorkowska

 

 

 

Izabela Wieczorkowska 8-1-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text