Województwo mazowieckie

Znani płocczanie
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 1 styczeń 2015-1 styczeń 2016
ilustracja

Prezentowane przez nas grono znanych mieszkańców Płocka otwiera postać żyjąca tu w najbardziej odległych czasach – Bolesław III Krzywousty. Urodził się w 1085 roku. Był władcą Polski w latach 1107–1138. Przed śmiercią stworzył pierwsze w dziejach naszego kraju państwowe prawo pisane. Został pochowany w płockiej katedrze. W 2012 roku na nadwiślańskiej skarpie został odsłonięty pomnik księcia.

Około 1370 roku w Brudzeniu (powiat płocki) urodził się zaś Paweł Włodkowic, profesor na Uniwersytecie w Pradze i Krakowie oraz adwokat w sporze z Krzyżakami. Pierwsze swoje nauki pobierał w naszym mieście i tu prawdopodobnie przyjął święcenia kapłańskie. W 1400 roku został kanonikiem płockim. Był rektorem Akademii Krakowskiej oraz autorem wielu dzieł pisanych. Dziś jego imię nosi jedna z uczelni wyższych w mieście.

Z Płocka pochodził także Wacław Aleksander Lachman, który urodził się tu 19 grudnia 1880 roku. Był kompozytorem, dyrygentem i działaczem społecznym. Ukończył Gimnazjum Gubernialne w Płocku. To w tym mieście kierował pierwszym chórem o nazwie Płocka Drużyna Śpiewacza. Był również autorem licznych śpiewników. Jego dorobek liczy ponad 300 kompozycji.

Kolejną znaną postacią związaną z Płockiem był Wincenty Hipolit Gawarecki, prawnik i historyk. Urodził się w 1788 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Zajmował stanowisko prezesa Trybunału Płockiego. Pracował w miejscowym sądzie. Był współzałożycielem Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Do kręgu znanych płocczan zalicza się również Władysław Broniewski, urodzony w 1897 roku. Wywodził się z rodziny inteligenckiej. Uczęszczał do Gimnazjum Macierzy Polskiej (aktualnie Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły). W twórczości poety odnaleźć można liczne utwory poświęcone miastu rodzinnemu, takie jak: Miasto rodzinne, Dzwon w Płocku i Najbliższa Ojczyzna. Zmarł w 1962 roku. Jego imieniem została nazwana jedna z miejscowych szkół. Dziś należy do klasyków naszej literatury. W Płocku na ulicy Kościuszki znajduje się pomnik literata.

Na początku XX wieku, w roku 1901, w Płocku na świat przyszła Mira Zimińska-Sygietyńska. W okresie międzywojennym była aktorką filmową. Występowała w teatrach: płockim, radomskim i warszawskim. Wraz ze swoim drugim mężem założyła Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, który dziś należy do największych na świecie grup taneczno-muzycznych krzewiących kulturę ludową. Mira Zimińska-Sygietyńska została dyrektorką zespołu w 1957 roku, tuż po śmierci męża. Stworzyła również  dziecięcy zespół pieśni i tańca „Varsovia”, który funkcjonuje do dzisiaj. Została pochowana na warszawskich Powązkach.

W Płocku w 1859 roku urodził się też Ludwik Joachim Franciszek Krzywicki, socjolog, ekonomista i historyk. W tym mieście spędził swoje dzieciństwo i młodzieńcze lata. Ukończył miejscowe gimnazjum. W 1906 roku uzyskał tytuł doktora. Był jednym z ważniejszych prelegentów wykładających w Płocku oraz autorem licznych prac naukowych.

Grono znanych postaci z Płocka zamyka Tadeusz Mazowiecki. Urodził się on w 18 kwietnia 1927 roku. W mieście tym spędził dzieciństwo i swoje lata młodzieńcze. Kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. To w tym mieście podejmował pierwsze prace zarobkowe, m.in. jako goniec w lokalnym szpitalu. W 1989 roku został premierem Polski. Miał ogromny wpływ na zmianę ustroju ówczesnego państwa. Zmarł 28 października 2013 roku.

Anna Kapuścińska 31-1-2015
ikonka jak dojechać

Źródło: Andrzej Jerzy Papierowski, Jerzy Stefański, Płocczanie znani i nieznani, Książnica Płocka, Płock 2002

Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text