Województwo mazowieckie

Zmiany w zwoleńskich placówkach kulturalnych
ikonka - drukuj drukuj
  • ikonka 20 maj 2015-31 maj 2016
ilustracja

Kultura w Zwoleniu otrzymała unijne wsparcie. Zabytkowy obiekt zwoleńskiej biblioteki czeka kompleksowa konserwacja, a w domu kultury odmieni się sala widowiskowa.

Lada moment teren tych placówek zamieni się w plac budowy. Świetną wiadomością nie tylko dla bibliofilów, ale i wielbicieli Zwolenia jest informacja o tym, że budynek Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego doczekał się konserwacji. Będzie estetyczniej i praktyczniej. Projekt zakłada bowiem nie tylko wykonanie zewnętrznej elewacji i wstawienie nowych okien, ale i zmiany wewnątrz budynku. W obiekcie podłączona zostanie nowa instalacja wodno-kanalizacyjnej. Aby ułatwić wszystkim dostęp do zbiorów biblioteki, wejście do obiektu zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich powstanie toaleta, której przed remontem brakowało.

Również w zwoleńskim Domu Kultury zajdą zmiany. Jego ważna część – sala widowiskowa przejdzie gruntowny remont. Takie miejsce spotkań teatralnych i muzycznych, a także edukacyjnych musi być dostosowane do potrzeb dzisiejszego widza. Przede wszystkim prace związane będą z odnowieniem tego miejsca – wymieniona zostanie podłoga, a ściany i sufit sali będą wyciszone. Poza tym sala zyska klimatyzację. Ważnym wzbogaceniem będzie zamontowanie telebimu.

Dofinansowanie przyznane przez zarząd województwa na projekt „Remont i konserwacja zabytkowego obiektu Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu oraz wyposażenie do prowadzenia działalności Domu Kultury w Zwoleniu” wynosi 704 tys. zł. Umowę podpisywali – ze strony zarządu województwa wicemarszałek Leszek Ruszczyk, a ze strony beneficjenta – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Ewa Kulińska i główna księgowa Ewa Laskowska.

Podczas podpisywania umowy na unijne dofinansowanie tych zmian burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska podkreśliła, że to istotny dla miasta projekt i wyraziła nadzieję, że zapewni on właściwy odbiór tego, co będzie działo się w bibliotece i w domu kultury. Wicemarszałek Leszek Ruszczyk zauważył, że Zwoleń już wypiękniał, ale podkreślił, że jest w nim jeszcze wiele do zrobienia i warto sięgnąć po kolejne środki z UE.

(mech)

h.maliszewska@mazowszanie.eu 18-5-2015
Komunikat

Brak komentarzy dla tego wpisu

Fotogaleria

Strona używa cookie

Zamknij

Original text